Drzewa iglaste w przydomowym ogrodzie
Planując rozmieszczenie drzew iglastych w ogrodzie nie można zapominać o tym, że po kilku lub kilkunastu latach osiągną one dość duże rozmiary. Mogą wówczas zacieniać inne rośliny i zagrażać zabudowaniom, szczególnie podczas nawałnic i silnych wiatrów. Dlatego też wybierając gatunki iglaste do ogrodu należy sprawdzić, jaki będzie ich pokrój i wysokość. Nie mniej ważne są też wymagania co do gleby i nasłonecznienia.
Gatunki drzew iglastych
- Sosna wejmutka Pinus strobus – nie znosi suszy, dobrze rośnie na przeciętnych glebach w słonecznych miejscach. Ma bardzo dekoracyjne, delikatne igły (na zdjęciu).
- Jedlica Douglasa Pseudotsuga taxifolia – najlepiej rośnie w słonecznych miejscach, w żyznej i wilgotnej glebie, w środowisku o dużej wilgotności powietrza. Bardziej odporna na suszę jest odmiana sina Pseudotsuga taxifolia var. glauca.
- Metasekwoja chińska Metasequoia glyptostroboides – drzewo światłolubne, dobrze rośnie na żyznych glebach. Ma delikatne, miękkie igły, które przebarwiają się jesienią, a na zimę opadają.
- Modrzewie Larix sp. – dobrze rosną w słońcu, na żyznych glebach. Mają piękne pokroje, nadają się na żywopłoty strzyżone.
- Świerk serbski Picea omorika – może rosnąć na niezbyt urodzajnych, suchych glebach, w słonecznych miejscach.
- Żywotnik olbrzymi Thuja plicata – rośnie szybko na glebach żyznych, w wilgotnym środowisku. Może rosnąć w półcieniu.
Jak sadzić drzewa i krzewy