Ekologiczne środki ochrony roślin PRZEPISY. Jak chronić rośliny ogrodowe przed chorobami i szkodnikami

2018-02-16 17:10
Ochrona roślin
Autor: archiwum muratordom

Ekologiczne środki ochrony roślin to alternatywa dla preparatów chemicznych. Naturalne opryski można przygotować domowym sposobem z wielu pospolicie występujących roślin na przykład z pokrzywy i skrzypu.

Ekologiczne środki ochrony roślin - dlaczego warto?

Stosowanie chemicznych środków ochrony roślin to broń obosieczna. Razem ze szkodnikami giną także pożyteczne organizmy, poza tym toksyny zawarte w preparatach gromadzą się w roślinach, ziemi i przedostają się do wód gruntowych. Dlatego opryski chemiczne lepiej ograniczyć do minimum. W zwalczaniu chorób oraz szkodników należy zwrócić uwagę przede wszystkim na profilaktykę. Rośliny powinny być zadbane, dobrze odżywione (ale nie przenawożone nawozami sztucznymi), nawodnione i – jeżeli zachodzi taka konieczność – chronione zimą przed mrozem. Jeżeli są właściwie pielęgnowane, są bardziej odporne na choroby oraz rzadziej zasiedlane przez szkodniki. Ich kondycję możemy poprawić, stosując wyciąg z grejpfruta, na przykład Septovital 200 SL. Jest naturalnym stymulatorem wzrostu wspomagającym system obronny rośliny, a jednocześnie wykazuje działanie bakterio- i grzybobójcze. Równie skuteczne są preparaty wzmacniające, które sami możemy przygotować z różnych roślin. Najlepiej zbierać je na początku kwitnienia, gdyż wówczas odznaczają się największą toksycznością. Wykorzystujemy je zaraz po zbiorze lub suszymy na zapas w cieniu, w przewiewnym miejscu. Takie preparaty stosujemy co siedem-dziesięć dni, by zapobiec pojawieniu się chorób i szkodników.

Preparaty z roślin
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska|Maria Muszalska Z wielu chwastów rosnących w ogrodzie można przygotować ekologiczne preparaty, które ochronią rośliny przed chorobami i plagą szkodników

Ekologiczne preparaty poprawiają strukturę gleby

Nierozcieńczoną gnojówką z mniszka podlewamy rośliny co 10-14 dni, a jesienią glebę. Stosujemy też wyciąg ze skrzypu. Rozcieńczamy go wodą w stosunku 1:5 i dodajemy 0,5 l szkła wodnego sodowego o stężeniu 1%. Podlewamy nim glebę przez trzy dni, robimy dwutygodniową przerwę i powtarzamy podlewanie. Postępujemy tak przez cały okres wegetacji.

Ekologiczne preparaty do zaprawiania nasion, cebul, bulw i rozsady

Zapobiegają ono rozwojowi tych chorób roślin, w których źródłem infekcji jest gleba. Nasiona moczymy w naparze z rumianku przez cztery godziny, a korzenie rozsady zanurzamy w wyciągu z czosnku lub moczymy je w wywarze z aksamitek przez osiem godzin. W tym ostatnim preparacie moczymy też cebule i bulwy.

Wzmacnianie roślin preparatami ekologicznymi

Stosujemy gnojówkę z pokrzywy (zawiera azot, witaminy, kwas krzemowy i białko) rozcieńczoną wodą w proporcji 1:10 oraz gnojówkę z żywokostu (jest bogata w potas, węgiel i azot) rozcieńczoną wodą w stosunku 1:15. Podlewamy nimi glebę w okresie wegetacji co 10-14 dni. Nierozcieńczoną gnojówkę żywokostową można dodawać do kompostu.

Czytaj też:

Ekologiczne środki ochrony roślin zapobiegające chorobom

Przez cały okres wegetacji profilaktycznie opryskujemy rośliny co 10-14 dni wywarem z czosnku rozcieńczonym wodą 1:1 lub wyciągiem z czosnku rozcieńczonym wodą 3:7. Możemy też wykorzystać napar z rumianku rozcieńczony wodą w stosunku 1:9. Przed chorobami grzybowymi, poza wymienionymi preparatami, chroni gnojówka ze skrzypu rozcieńczona wodą 1:5 oraz rozcieńczony wywar ze skrzypu (0,75 l naparu należy połączyć z 10 l wody).

Ekologiczne środki ochrony roślin do zwalczania szkodników

Ekologiczne preparaty stosujemy przez cały okres wegetacji. Rośliny opryskujemy co 10-14 dni.

Mszyce. Ich ilość w ogrodzie zmniejszają wywar lub wyciąg z czosnku (w takich stężeniach jak przy zapobieganiu chorobom), gnojówka ze skrzypu rozcieńczona wodą 1:5, gnojówka z pokrzywy rozcieńczona wodą 1:15, wywar z krwawnika rozcieńczony wodą 1:5 oraz napar z wrotycza rozcieńczony wodą 1:1.

Przędziorki. Działa na nie wywar z czosnku rozcieńczony wodą 1:1, nierozcieńczony wywar z krwawnika, gnojówka ze skrzypu rozcieńczona wodą 1:5, a także nierozcieńczone wyciąg z wrotycza i wyciąg z mniszka.

Gąsienice zjadające liście. Rośliny opryskujemy nierozcieńczonym wywarem z krwawnika. Możemy też zastosować wyciąg lub wywar z piołunu, które rozcieńczamy wodą 1:2.

Pędraki. Ziemię podlewamy wyciągiem z wrotycza.

Drutowce. Łapiemy je w pułapki z połówek ziemniaków, marchwi albo buraków, które zakopujemy w glebie na siedem dni. Po wykopaniu warzyw niszczymy zgromadzone w nich szkodniki.

Nicienie. Siejemy aksamitki – po trzech-czterech miesiącach mogą ograniczyć występowanie nicieni nawet o 90%. Podobne działają nagietek lekarski, rumianek, dzielżan, cykoria i pory.

Ekologiczne preparaty do odstraszania ślimaków, mrówek i gryzoni

Ślimaki. Opryskujemy ziemię w pobliżu atakowanych roślin wyciągiem z nasion jodły lub gnojówką z paproci – narecznicy samczej rozcieńczonej wodą w proporcji 1:10. Możemy też ułożyć między roślinami wrotycz i narecznicę.

Mrówki. Mrowiska polewamy nierozcieńczoną gnojówką z piołunu albo gnojówką z wrotycza rozcieńczoną wodą 1:15.

Gryzonie. Do korytarzy wkładamy pocięte gałązki żywotnika (tui) i bzu czarnego lub miętę.

W warzywniku jako poplon wysiewamy żółty groszek albo nostrzyk. Trutką dla norników są dodane do przynęty roztarte na proszek nasiona gorczycy białej i czarnej, a także gryki.

Ekologiczne środki ochrony roślin PRZEPISY

Gnojówka z mniszka. 2 kg kwitnących roślin z korzeniami umieszczamy w naczyniu z tworzywa sztucznego, zalewamy 10 l wody i pozostawiamy na dwa-trzy tygodnie (pojemnik powinien być odkryty). Niemiły zapach powstający na początku fermentacji usuniemy, dodając do roślin 1/4 szklanki tłuczonego wapienia lub mączki bazaltowej. Gdy ustanie fermentacja, przecedzamy roztwór.

Gnojówka z pokrzywy, narecznicy samczej, skrzypu, wrotycza oraz żywokostu. 1 kg świeżego rozdrobnionego ziela wkładamy do naczynia ze sztucznego tworzywa, wlewamy 10 l wody i pozostawiamy to nieprzykryte na dwa-trzy tygodnie. Dodajemy 1/4 szklanki tłuczonego wapienia albo mączki bazaltowej, które zneutralizują niemiły zapach fermentującego materiału.

Gnojówka z piołunu. 500 g liści i kwiatów zalewamy 10 l wody i postępujemy jak poprzednio.

Wyciąg z czosnku. 200 g roztartego czosnku zalewamy 3 l wody, zostawiamy na 24 godziny i odcedzamy.

Wyciąg z mniszka. 200 g świeżych rozdrobnionych korzeni lub 400 g pociętych liści zalewamy na trzy godziny 10 l wody i odcedzamy.

Wyciąg z nasion jodły. 5 g nasion zalewamy na 12 godzin 1,5 l wody.

Wyciąg z piołunu. 300 g pociętych roślin zalewamy 10 l wody, a po 24 godzinach odcedzamy.

Wyciąg ze skrzypu. 1 kg zielonych części roślin lub 150 g suszonego ziela zalewamy 10 l wody i odstawiamy, najczęściej na 12 godzin. Przecedzamy roztwór.

Wyciąg z wrotycza. 100 g suchych liści i kwiatów zalewamy na trzy godziny 10 l wody i odcedzamy.

Napar z rumianku. 1/4 szklanki suszonych kwiatów rumianku zalewamy 1 l wody. Po zagotowaniu i os tudzeniu odcedzamy roztwór.

Napar z wrotycza. 200 g świeżych kwiatów oraz liści zalewamy 5 l wrzątku i zostawiamy do ostygnięcia, a następnie odcedzamy.

Wywar z aksamitek. 500 g suszonych roślin zalewamy 3 l wody, gotujemy przez 30 minut i odcedzamy.

Wywar z czosnku. 100 g rozgniecionych ząbków zalewamy 5 l wody i odstawiamy na 24 godziny, a następnie gotujemy na małym ogniu przez 20 minut. Gdy roztwór ostygnie, odcedzamy czosnek i uzupełniamy wywar wodą w takiej ilości, aby otrzymać 10 l preparatu.

Wywar z krwawnika. Około 500 g zielonych części roślin rozdrabniamy i zalewamy 5 l wody. Po 24 godzinach gotujemy całość na wolnym ogniu przez 15-30 minut. Kiedy wywar wystygnie, odcedzamy go. Preparat nie jest trwały, toteż przygotowujemy taką ilość, którą od razu zużyjemy.

Wywar z piołunu. 300 g pociętych roślin zalewamy 5 l wody i zostawiamy na 24 godziny, a następnie gotujemy 30 minut, studzimy i odcedzamy.

Wywar ze skrzypu. 1/4 szklanki suszonego ziela zalewamy trzema szklankami wody i gotujemy przez 30 minut, a gdy ostygnie, odcedzamy go.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE