Mniszek lekarski – właściwości i zastosowanie mniszka

2015-06-25 12:59 Monika Majewska

Mniszek lekarski, znany też jako mniszek pospolity, to popularny chwast, który jest jednocześnie cenną rośliną leczniczą. Poznaj właściwości i zastosowanie lecznicze mniszka lekarskiego. Mniszek lekarski jako zioło. Przepis na syrop z mniszka lekarskiego.

Mniszek lekarski (łac. Taraxacum officinale) powszechnie uważa się za pospolity chwast. W Polsce rośnie na ugorach, poboczach dróg, łąkach i trawnikach. Tymczasem mniszek lekarki to roślina o licznych właściwościach leczniczych.
Mniszek lekarski (mniszek pospolity) to roślina, której właściwości lecznicze powinny docenić przede wszystkim osoby mające problemy z trawieniem, gdyż pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci. W tych i innych dolegliwościach szczególnie poleca się sok z mniszka.

Mniszek lekarski – pozyskiwanie i suszenie surowca leczniczego

W celach leczniczych wykorzystuje się:

  • liście mniszka (Folium Taraxaci),
  • kwiaty mniszka lekarskiego (Flos Taraxaci), które zbiera się wiosną i suszy w cieniu,
  • korzenie mniszka (Radix Taraxaci), które zbiera się jesienią i suszy.

Skład i właściwości mniszka lekarskiego

Wszystkie części rośliny zawierają sok mleczny, którego głównym składnikiem jest taraksacyna. To właśnie tej substancji mniszek lekarski w dużej mierze zawdzięcza swoje właściwości lecznicze. Poza tym na sok mleczny składają się m.in. białka i żywica. Natomiast korzeń zawiera dodatkowo inulinę, fruktozę, kwasy organiczne, trójterpeny, garbniki, a także olejek eteryczny. Z kolei w kwiatach można znaleźć flawonoidy i sole mineralne, takie jak potas, magnez, siarka i krzem. Są również skarbnicą witaminy, zwłaszcza witaminy C.
Mniszek lekarski reguluje proces trawienia, gdyż pobudza wytwarzanie soku żołądkowego i żółci przez wątrobę, a także nieznacznie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie trzustki. Współczesna fitoterapia poleca stosowanie mniszka zwłaszcza w stanach rekonwalescencji po przebytych chorobach wątroby, przy zastoju żółci i przy zwiększonym ryzyku rozwoju kamicy żółciowej.
Poza tym mniszek lekarski ma działanie moczopędne, a także odtruwające i oczyszczające. Pomocniczo można go stosować w reumatyzmie i dni moczanowej. Wykazano również, że wzmacnia układ odpornościowy organizmu, dlatego poleca się go stosować przy ogólnym osłabieniu i podatności na infekcje. W medycynie naturalnej stosuje się go również w stanie przedcukrzycowym.
Z kolei wyciągi z mniszka stosowanie zewnętrznie regenerują skórę i przyśpieszają gojenie ran. W medycynie tradycyjnej wykorzystuje się świeży sok mleczny do okładów na brodawki i kurzajki.

>>Przeczytaj też: Jak pozbyć się mlecza z trawnika?

Przepis na syrop z mniszka

Przygotuj 1 litr kwiatówmniszka, 2 cytryny, 1 litr wody i 1 kg cukru. Oczyszczone kwiaty mniszka włóż do garnka, zalej zimną wodą i gotuj przez około 15 min. Potem odstaw garnek na 24 godziny. Po tym czasie zawartość garnka odcedź przez sito. Kolejnym etapem będzie dodanie do otrzymanego wywaru soku z cytryn oraz cukru. Całość należy wymieszać i gotować na małym ogniu około 2 godziny – do czasu uzyskania konsystencji lejącego miodu. Na koniec syrop przelej do słoiczków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE