Rumianek pospolity – jak uprawiać rumianek w ogrodzie, kiedy zbierać i jak suszyć

2015-05-13 13:36 Michał Mazik

Rumianek pospolity to jedno z najpopularniejszych ziół, od dawna znane w ziołolecznictwie. Rumianek najczęściej pozyskiwany jest ze stanu naturalnego, ale można go także uprawiać w ogrodzie. Jak uprawiać rumianek w ogrodzie, kiedy zbierać surowiec i jak go suszyć.

Rumianek pospolity (łac. Matricaria chamomilla) to popularna roślina lecznicza o wszechstronnym zastosowaniu. Ziele to jest łatwe w uprawie, dlatego warto je mieć w swoim ogrodzie.

Rumianek – wymagania uprawowe

Rumianek pospolity rośnie w Polsce pospolicie: na polach, przydrożach i nieużytkach. Świadczy to o tym, że gatunek ma niewielkie wymagania i łatwo przystosowuje się do różnych, nawet niekorzystnych warunków. Aby rumianek był wartościową rośliną leczniczą i jednocześnie dekoracją ogrodu, warto zapewnić mu dobre warunki uprawy. Roślina lubi słoneczne, ciepłe i niezbyt wilgotne stanowiska. Toleruje wiele typów podłoży – również te ubogie w składniki pokarmowe. Należy unikać jedynie gleb podmokłych i gliniastych.

Rumianek – uprawa

Rumianek sieje się bezpośrednio do gruntu od września do października (lub wiosną). Nasiona wysiewa się bez przykrycia, w rzędy oddalone co 40 cm. Po 2–3 tygodniach pojawiają się wschody. Jeszcze jesienią, pomiędzy rzędami, należy odchwaścić i spulchnić podłoże. Wiosną zaleca się powtórzyć te czynności. Od wiosny do lata rumianek warto nawozić nawozami azotowymi lub organicznymi. Podlewanie wykonuje się jedynie w czasie długotrwale utrzymujących się susz.

Rumianek – zbiór i suszenie surowca zielarskiego

Rumianek pospolity to roślina jednoroczna dorastająca do 60 cm wysokości. Kwitnie od maja aż do jesieni. Białe i żółte kwiaty tworzą drobne koszyczki – to właśnie je pozyskuje się na cele lecznicze. Koszyczki kwiatowe zbiera się sukcesywnie, jeszcze przed ich pełnym rozwinięciem. Kwiaty należy suszyć w ciepłym, przewiewnym, osłoniętym od słońca miejscu. Podczas suszenia nie powinno się ich ugniatać.

>>Przeczytaj też: Rumianek pospolity - właściwości i zastosowanie lecznicze rumianku

[WIDEO] Jak założyć ogródek ziołowy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE