Rumianek pospolity – uprawa w ogrodzie. Wymagania, pielęgnacja, właściwości i zastosowanie rumianku

2021-06-10 13:33
Rumianek pospolity
Autor: GettyImages Rumianek pospolity to jedna z najpopularniejszych roślin leczniczych

Rumianek pospolity to jedno z najpopularniejszych ziół, od dawna znane w ziołolecznictwie. Rumianek najczęściej pozyskiwany jest ze stanu naturalnego, ale można go także uprawiać w ogrodzie. Jak uprawiać rumianek w ogrodzie, kiedy zbierać surowiec i jak go suszyć. Poznaj właściwości i zastosowanie rumianku pospolitego

Rumianek pospolity (łac. Matricaria chamomilla) to popularna roślina lecznicza o wszechstronnym zastosowaniu, wykorzystuje się ją przede wszystkim w medycynie naturalnej i kosmetyce. Pozyskiwany z rumianku surowiec zielarski ma uniwersalne działanie i jest bezpieczny nawet dla dzieci. Ziele to jest łatwe w uprawie, dlatego warto je mieć w swoim ogrodzie. Poznaj właściwości i zastosowanie rumianku pospolitego.

|Przeczytaj też: Jak założyć i pielęgnować ogródek ziołowy przy domu >>>

Rumianek – wymagania uprawowe

Rumianek pospolity rośnie w Polsce pospolicie: na polach, przydrożach i nieużytkach. Świadczy to o tym, że gatunek ma niewielkie wymagania i łatwo przystosowuje się do różnych, nawet niekorzystnych warunków. Aby rumianek był wartościową rośliną leczniczą i jednocześnie dekoracją ogrodu, warto zapewnić mu dobre warunki uprawy. Rumianek lubi słoneczne, ciepłe i niezbyt wilgotne stanowiska. Toleruje wiele typów podłoży – również te ubogie w składniki pokarmowe. Należy unikać jedynie gleb podmokłych i gliniastych.

Uprawa rumianku w ogrodzie

  • Rumianek sieje się bezpośrednio do gruntu od września do października (lub wiosną). Nasiona wysiewa się bez przykrycia, w rzędy oddalone co 40 cm. Po 2–3 tygodniach pojawiają się wschody.
  • Jeszcze jesienią, pomiędzy rzędami, należy odchwaścić i spulchnić podłoże. Wiosną zaleca się powtórzyć te czynności.
  • Od wiosny do lata rumianek warto nawozić nawozami azotowymi lub organicznymi.
  • Podlewanie wykonuje się jedynie w czasie długotrwale utrzymującej się suszy.

Surowiec zielarski: koszyczki rumianku - zbiór i suszenie

Surowcem leczniczym i kosmetycznym rumianku pospolitego są jego kwiaty, a właściwie całe kwiatostany - koszyczki kwiatowe, które pozyskuje się późną wiosną i latem – w początkowym okresie kwitnienia. Koszyczki kwiatowe suszy się w warunkach naturalnych, w zacienionym i przewiewnym miejscu. Temperatura suszenia nie powinna przekraczać 35 stopni Celsjusza.

Rumianek pospolity to roślina jednoroczna dorastająca do 60 cm wysokości. Kwitnie od maja aż do jesieni. Białe i żółte kwiaty tworzą drobne koszyczki – to właśnie je pozyskuje się na cele lecznicze. Koszyczki kwiatowe zbiera się sukcesywnie, jeszcze przed ich pełnym rozwinięciem. Kwiaty należy suszyć w ciepłym, przewiewnym, osłoniętym od słońca miejscu. Podczas suszenia nie powinno się ich ugniatać.

warto wiedzieć

Skład kwiatów rumianku

Kwiaty rumianku zawierają do 1,5 % olejku eterycznego (znajdują się w nim m.in. związki działające przeciwalergicznie). Ponadto surowiec jest bogaty we flawonoidy, kumaryny, cholinę, związki śluzowe, witaminę C i sole mineralne.

Rumianek pospolity
Autor: GettyImages

Zastosowanie kwiatów rumianku

Rumianek najczęściej wykorzystuje się zewnętrznie, np. w postaci okładów. Leki z rumianku działają antybakteryjnie, przyśpieszają gojenie się ran i regenerują naskórek. Zaleca się je stosować przy stanach zapalnych skóry, dziąseł i jamy ustnej, oparzeniach oraz zakażeniach grzybicznych.Natomiast spożywanie kwiatów w formie naparu (parzy się jak herbatę) lub odwaru (gotuje się przez co najmniej kwadrans) działa kojąco na układ pokarmowy przy nieżycie żołądka i jelit. Roślinę można stosować także pomocniczo jako środek uspokajający.

W kosmetyce rumianek jest składnikiem wpływającym na poprawę cery. Wykorzystuje się go przy produkcji mydeł, kremów, maseczek, past do zębów i kremów do kąpieli.

>>Przeczytaj też: Jak uprawiać zioła na balkonie i tarasie. Uprawa ziół w pojemnikach

Zioła w domu i na balkonie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE