Rumianek pospolity – uprawa w ogrodzie. Wymagania, pielęgnacja, właściwości i zastosowanie rumianku

2021-06-10 13:33 Michał Mazik
Rumianek pospolity
Autor: GettyImages Rumianek pospolity to jedna z najpopularniejszych roślin leczniczych

Rumianek pospolity to jedno z najpopularniejszych ziół, od dawna znane w ziołolecznictwie. Rumianek najczęściej pozyskiwany jest ze stanu naturalnego, ale można go także uprawiać w ogrodzie. Jak uprawiać rumianek w ogrodzie, kiedy zbierać surowiec i jak go suszyć. Poznaj właściwości i zastosowanie rumianku pospolitego

Rumianek pospolity (łac. Matricaria chamomilla) to popularna roślina lecznicza o wszechstronnym zastosowaniu, wykorzystuje się ją przede wszystkim w medycynie naturalnej i kosmetyce. Pozyskiwany z rumianku surowiec zielarski ma uniwersalne działanie i jest bezpieczny nawet dla dzieci. Ziele to jest łatwe w uprawie, dlatego warto je mieć w swoim ogrodzie. Poznaj właściwości i zastosowanie rumianku pospolitego.

|Przeczytaj też: Jak założyć i pielęgnować ogródek ziołowy przy domu >>>

Rumianek – wymagania uprawowe

Rumianek pospolity rośnie w Polsce pospolicie: na polach, przydrożach i nieużytkach. Świadczy to o tym, że gatunek ma niewielkie wymagania i łatwo przystosowuje się do różnych, nawet niekorzystnych warunków. Aby rumianek był wartościową rośliną leczniczą i jednocześnie dekoracją ogrodu, warto zapewnić mu dobre warunki uprawy. Rumianek lubi słoneczne, ciepłe i niezbyt wilgotne stanowiska. Toleruje wiele typów podłoży – również te ubogie w składniki pokarmowe. Należy unikać jedynie gleb podmokłych i gliniastych.

Uprawa rumianku w ogrodzie

  • Rumianek sieje się bezpośrednio do gruntu od września do października (lub wiosną). Nasiona wysiewa się bez przykrycia, w rzędy oddalone co 40 cm. Po 2–3 tygodniach pojawiają się wschody.
  • Jeszcze jesienią, pomiędzy rzędami, należy odchwaścić i spulchnić podłoże. Wiosną zaleca się powtórzyć te czynności.
  • Od wiosny do lata rumianek warto nawozić nawozami azotowymi lub organicznymi.
  • Podlewanie wykonuje się jedynie w czasie długotrwale utrzymującej się suszy.

Surowiec zielarski: koszyczki rumianku - zbiór i suszenie

Surowcem leczniczym i kosmetycznym rumianku pospolitego są jego kwiaty, a właściwie całe kwiatostany - koszyczki kwiatowe, które pozyskuje się późną wiosną i latem – w początkowym okresie kwitnienia. Koszyczki kwiatowe suszy się w warunkach naturalnych, w zacienionym i przewiewnym miejscu. Temperatura suszenia nie powinna przekraczać 35 stopni Celsjusza.

Rumianek pospolity to roślina jednoroczna dorastająca do 60 cm wysokości. Kwitnie od maja aż do jesieni. Białe i żółte kwiaty tworzą drobne koszyczki – to właśnie je pozyskuje się na cele lecznicze. Koszyczki kwiatowe zbiera się sukcesywnie, jeszcze przed ich pełnym rozwinięciem. Kwiaty należy suszyć w ciepłym, przewiewnym, osłoniętym od słońca miejscu. Podczas suszenia nie powinno się ich ugniatać.

warto wiedzieć

Skład kwiatów rumianku

Kwiaty rumianku zawierają do 1,5 % olejku eterycznego (znajdują się w nim m.in. związki działające przeciwalergicznie). Ponadto surowiec jest bogaty we flawonoidy, kumaryny, cholinę, związki śluzowe, witaminę C i sole mineralne.

Rumianek pospolity
Autor: GettyImages

Zastosowanie kwiatów rumianku

Rumianek najczęściej wykorzystuje się zewnętrznie, np. w postaci okładów. Leki z rumianku działają antybakteryjnie, przyśpieszają gojenie się ran i regenerują naskórek. Zaleca się je stosować przy stanach zapalnych skóry, dziąseł i jamy ustnej, oparzeniach oraz zakażeniach grzybicznych.Natomiast spożywanie kwiatów w formie naparu (parzy się jak herbatę) lub odwaru (gotuje się przez co najmniej kwadrans) działa kojąco na układ pokarmowy przy nieżycie żołądka i jelit. Roślinę można stosować także pomocniczo jako środek uspokajający.

W kosmetyce rumianek jest składnikiem wpływającym na poprawę cery. Wykorzystuje się go przy produkcji mydeł, kremów, maseczek, past do zębów i kremów do kąpieli.

>>Przeczytaj też: Jak uprawiać zioła na balkonie i tarasie. Uprawa ziół w pojemnikach

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE