Melisa lekarska. Uprawa melisy w ogrodzie

2014-05-20 12:56

Melisa lekarska to popularna roślina lecznicza i przyprawowa, którą z powodzeniem możemy uprawiać w ogrodzie. Zioła w ogrodzie: MELISA. Uprawa melisy w ogrodzie.

Melisa lekarska (łac. Melissa officinalis), zwana też cytrynowym zielem z powodu wydzielanego aromatu, to bylina pochodząca z rejonu Morza Śródziemnego oraz Azji Środkowej. Jest powszechnie uprawiana niemal na całym świecie, także w Polsce.Melisa lekarska to krzewinka, która tworzy kępy średnicy około 60 cm, złożone z licznych wzniesionych, delikatnie owłosionych i rozgałęziających się pędów dorastających do 60 cm wysokości. Pędy są gęsto ulistnione: liście melisy są soczyście zielone, jajowate, ząbkowane na brzegach.Melisa lekarska kwitnie od czerwca do sierpnia. Drobne kwiaty, początkowo żółtawe, z czasem bielejące, wyrastające w kątach liści, są zebrane w nibyokółki na wierzchołkach pędów kwiatostanowych. Melisa to roślina miododajna, wydziela dość intensywny zapach cytryny.

Melisa – roślina lecznicza i przyprawowa

Melisa lekarska to roślina lecznicza. Surowcem zielarskim jest liść melisy (Folium Melissae), który zawiera olejek eteryczny, garbniki, żywice, goryczki, glikozydy, kwasy organiczne, śluzy i witaminy. Melisa ma właściwości łagodzące nadmierne pobudzenie układu nerwowego, dlatego jest stosowana w stanach nerwicowych i depresjach. Wpływa też korzystnie na pracę układu pokarmowego, poprawiając trawienie i apetyt. Może być też stosowana zewnętrznie w postaci okładów łagodzących urazy, owrzodzenia, obrzęki, ukąszenia owadów oraz bóle stawów.Melisa lekarska to również roślina przyprawowa. Świeże liście melisy stosuje się jako przyprawę kuchenną oraz dodatek do sałatek, lodów i deserów. Napary z liści melisy są stosowane w zastępstwie herbaty.

Zioła w domu i na balkonie

Uprawa melisy w ogrodzie

Melisa lekarska najlepiej rośnie na ciepłych, słonecznych i osłoniętych od wiatru stanowiskach. Choć urośnie również w półcieniu i na cienistych, wilgotnych stanowiskach, to wtedy będzie zawierać mniej olejków eterycznych i będzie mniej aromatyczna.Melisa wymaga gleby żyznej i dostatecznie wilgotnej, ale jednocześnie dość lekkiej i przepuszczalnej, ciepłej i dobrze spulchnionej, zasobnej w wapń. Lubi glebę dobrze nawiezioną, obfitą w makro- i mikroelementy. Jesienią warto obłożyć podstawę melisy dobrze rozłożonym kompostem – obok nawożenia zabieg ten spełni rolę ochrony korzeni rośliny przed mrozem. W polskim klimacie melisa nie jest całkowicie odporna na mróz i bez dodatkowego zabezpieczenia, w szczególnie mroźne i bezśnieżne zimy może wymarzać.Melisę lekarską rozmnaża się przez nasiona wysiewane do inspektów w marcu. Rozsadę sadzi się na miejsce stałe w maju, po minięciu wiosennych przymrozków, w rozstawie 20–40 cm. Nasiona można też wysiewać na rozsadniku pod koniec maja, wtedy rozsadę sadzimy na miejsce stałe w lipcu następnego roku. Melisę można także rozmnażać wegetatywnie przez podział starszych, dobrze rozrośniętych kęp roślin.Ziele melisy zbiera się w sezonie dwukrotnie: pierwszy raz tuż przed kwitnieniem rośliny (na początku czerwca), a drugi – po kwitnieniu (pod koniec sierpnia), ścinając pędy kilka centymetrów nad ziemią. Pojedyncze liście można zbierać przez cały sezon. Zbiory najlepiej przeprowadzać w suche, słoneczne dni, w godzinach popołudniowych – wtedy rośliny zawierają najwięcej olejku eterycznego i są najbardziej aromatyczne.

>>Przeczytaj też: Melisa lekarska - uspokajające zioło. Jak stosować w kuchni i jak wykorzystać je dla zdrowia?

Melisa jako roślina ozdobna

Melisa lekarska może być wykorzystywana również jako roślina ozdobna. Doskonale nadaje się m.in. do wielogatunkowych zestawień w ogródkach ziołowych, ale może być z powodzeniem sadzona w nasłonecznionych miejscach ogrodu jako uzupełnienie rabat bylinowych, jako tło dla niskich roślin kwitnących i na obwódki rabat. Najlepiej prezentuje się w naturalistycznych założeniach ogrodowych oraz w ogrodach w stylu wiejskim i swobodnym. Można ją z powodzeniem uprawiać w pojemnikach na balkonach i tarasach, ale wtedy trzeba ją zabezpieczać na zimę, w przeciwnym wypadku przemarznie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE