Lubczyk ogrodowy - uprawa i właściwości. Jak sadzić lubczyk w ogrodzie, w jakim miejscu?

2023-06-11 10:52
Lubczyk ogrodowy
Autor: GettyImages Lubczyk ogrodowy preferuje nasłonecznione, ciepłe stanowiska oraz lekkie, zasobne, przepuszczalne podłoża

Lubczyk ogrodowy to silnie rosnąca bylina, która ma zastosowanie zarówno jako roślina lecznicza przyprawowa, a także ozdobna. Jak uprawiać lubczyk ogrodowy? Jakie wybrać dla niego stanowisko? Jakie wymagania i właściwości ma lubczyk?

Spis treści

  1. Jak wygląda lubczyk ogrodowy? Czy lubczyk to roślina wieloletnia?
  2. Lubczyk ogrodowy - uprawa
  3. Jakie właściwości ma lubczyk?
  4. Zioła ogrodowe świetnie sprawdzają się jako nalewki. O MOCY ziół i owoców zamkniętych w butelce posłuchaj w podcaście Super ZDROWI.

Lubczyk ogrodowy (łac. Levisticum officinale) pochodzi z południowej Europy i południowo-zachodniej Azji, w Polsce został rozpowszechniony przez zakon Benedyktynów i jest przede wszystkim rośliną uprawną, choć można go też spotkać w stanie dzikim.

Jak wygląda lubczyk ogrodowy? Czy lubczyk to roślina wieloletnia?

Lubczyk ogrodowy to silnie rosnąca bylina, wytwarzająca podziemne kłącze, osiągająca nawet do 2 m wysokości. Rozrasta się w wysokie, kępiaste rozety utworzone z licznych, wzniesionych, długoogonkowych, pojedynczo lub podwójnie złożonych liści odziomkowych, które osiągają około 50 cm długości. Liście lubczyku mają masywne, pochwiaste nasady, które mogą mieć lekko czerwonawy odcień oraz blaszki liściowe o ząbkowanych brzegach, ciemnozielone i błyszczące na wierzchu, a nieco jaśniejsze i matowe pod spodem.

Lubczyk ogrodowy kwitnie latem: od przełomu czerwca i lipca do sierpnia. Kwiaty lubczyku są drobne (mają 2–3 mm średnicy), niepozorne, zielonkawożółte, zebrane w okazałe baldachy średnicy do 15 cm, wyrastające na szczytach pędów kwiatostanowych.

Owoce lubczyku to suche, brunatne rozłupki, z których każda łatwo rozpada się na dwa nasiona – niełupki. Na zimę część nadziemna lubczyku zamiera. Wiosną ze śpiących oczek podziemnego kłącza roślina wypuszcza liczne młode liście i pędy.

Lubczyk ogrodowy - uprawa

  • Stanowisko i podłoże dla lubczyku

Lubczyk ogrodowy najlepiej rośnie na ciepłych, słonecznych stanowiskach, choć poradzi sobie także w miejscach półcienistych oraz w cieniu. Najlepsze dla lubczyku są gleby lżejsze, przepuszczalne, dobrze uprawione i spulchnione, niezbyt zwięzłe i żyzne, o dużej zawartości składników pokarmowych, próchnicy i wapnia. Lubczyk nie urośnie na glebach suchych, zlewnych, gliniastych, kwaśnych i jałowych.

  • Mrozoodporność lubczyku

Aby lubczyk zimą nie przemarzł, warto przed nastaniem mrozów obsypać roślinę niewielkim kopczykiem z kompostu lub słomiastego obornika.

  • Wysiew nasion lubczyku

Nasiona lubczyku wysiewa się bez pośrednio do gruntu tuż po ich zbiorze – w sierpniu lub późną jesienią przed nastaniem mrozów (w październiku), na głębokość 2–3 cm. Nasiona można siać w podanych terminach także na rozsadniku – wtedy młode rośliny wysiane w sierpniu sadzimy na miejsce stałe wczesną wiosną, a te z siewu późnojesiennego – latem.

  • Pielęgnacja lubczyku

Rośliny należy systematycznie podlewać i nawozić oraz spulchniać i odchwaszczać ziemię wokół nich.

Jakie właściwości ma lubczyk?

Świeże pędy lubczyku pozyskuje się systematycznie, przez cały okres wegetacji. Należy je zbierać w suche, słoneczne dni, w godzinach popołudniowych, bo wtedy rośliny zawierają najwięcej olejków eterycznych i są najbardziej aromatyczne.W niektórych krajach nasiona lubczyku dodawane są do wypieku chleba. Robi się z nich też słodką herbatę z miodem.

Surowcem zielarskim jest korzeń lubczyku (Radix Levistici), który zawiera przede wszystkim lotne olejki. Lubczyk zwiększa ilość wydalanego moczu, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i reguluje prace przewodu pokarmowego, działa wiatropędnie. Korzeń lubczyku zbiera się jesienią, w drugim roku uprawy, po usunięciu części nadziemnej. Z wysuszonego korzenia przygotowuje się napary do użytku wewnętrznego.

Lubczyk ogrodowy dzięki swojemu oryginalnemu pokrojowi może być wykorzystywany w ogrodzie także jako roślina ozdobna o oryginalnym, dekoracyjnym pokroju. Doskonale nadaje się m.in. do wielogatunkowych zestawień w ogródkach ziołowych i warzywnych, ale może być też ciemnym tłem lub zielonym uzupełnieniem dla innych roślin, np. na rabatach bylinowych. Najlepiej prezentuje się w naturalistycznych założeniach ogrodowych oraz w ogrodach w stylu wiejskim i swobodnym.

Poznaj też inne zioła, które można uprawiać w ogrodzie:

lubczyk
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Lubczyk ogrodowy
Zioła w ogrodzie - lubczyk, pietruszka, kolendra, szczypior

Zioła z przydomowego ogrodu? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się to zioło?
tymianek pospolity

Zioła ogrodowe świetnie sprawdzają się jako nalewki. O MOCY ziół i owoców zamkniętych w butelce posłuchaj w podcaście Super ZDROWI.

Listen to "Moc owoców zamknięta w butelce - o sokach i nalewkach słów parę" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE