Zamiokulkas podlewanie - jak często podlewać zamiokulkasa i jak to robić prawidłowo?

2023-12-14 10:46

Zamiokulkas to roślina odporna na niedobór wody - lepiej go przesuszyć, niż zalać. Podpowiemy jak często podlewać zamiokulkasa, jakiej wody użyć do podlewania i jak podlewać, by zamiokulkasa nie zalać. Wszystko o podlewaniu zamiokulkasa.

Podlewanie zamiokulkasa
Autor: GettyImages Jak prawidłowo podlewać zamiokulkasa?

Spis treści

  1. Jak często podlewać zamiokulkasa? Co ile dni podlewać zamiokulkasa?
  2. Kiedy podlewać zamiokulkasa?
  3. Jak poznać że zamiokulkas potrzebuje wody?
  4. Jaką wodą podlewać zamiokulkas?
  5. Jak prawidłowo podlewać zamiokulkasa? Ile wody wlać do zamiokulkasa?
  6. Przelanie zamiokulkasa
  7. Czy można spryskiwać zamiokulkasa?

Zamiokulkas jest rośliną odporna i łatwą w uprawie. Ma jednak swoje wymagania, które należy spełnić, by dobrze rósł i atrakcyjnie wyglądał. Ważna jest też odpowiednia jego pielęgnacja. Jednym z zabiegów pielęgnacyjnych, które standardowo wykonujemy przy zamiokulkasie, jest podlewanie. Jeśli nie wiesz, jak prawidłowo podlewać zamiokulkasa, służymy pomocą. Oto wskazówki.

Jak często podlewać zamiokulkasa? Co ile dni podlewać zamiokulkasa?

Zamiokulkas, dzięki charakterystycznej budowie, ma zdolność gromadzenia wody (jest sukulentem), dlatego dobrze wytrzymuje okresy jej niedoboru. Jest odporny na krótkotrwałą suszę (potrafi przetrwać bez podlewania nawet do czterech miesięcy!) i dobrze znosi niską wilgotność podłoża. Dlatego nie jest konieczne częste podlewanie zamiokulkasa.

Zazwyczaj zamiokulkasa podlewa się co 2-3 tygodnie, ale odstęp czasowy jest uzależniony od warunków środowiska, w jakim przebywa roślina, a więc od temperatury i wilgotności powietrza (im wyższa temperatura i niższa wilgotność powietrza, tym podlewa się częściej), ale także od stanowiska (w miejscu zacienionym podlewanie jest rzadsze).

W okresie zimowym podlewanie zamiokulkasa należy znacznie ograniczyć (wystarczy nawadniać raz w miesiącu, ale wcześniej trzeba sprawdzić, czy podłoże w doniczce jest wilgotne).

Kiedy podlewać zamiokulkasa?

Zanim podlejemy zamiokulkasa, trzeba najpierw sprawdzić wilgotność ziemi w doniczce, w której rośnie - najprościej palcem, a jeśli mamy taką możliwość, to wilgotnościomierzem. Roślinę podlewamy dopiero wtedy, gdy podłoże w doniczce przeschnie. Zamiokulkas lepiej zniesie niedobór wody, niż jej nadmiar! Pamiętajmy, że zamiokulkas nie może mieć mokro, ponieważ długotrwałe zaleganie wody w podłożu może prowadzić do gnicia korzeni i żółknięcia liści.

Ważne jest, by zamiokulkas rósł w doniczce z otworami w dnie, które umożliwiają odpływ nadmiaru wody. Sadząc zamiokulkas do doniczki, pamiętajmy też o warstwie drenażu.

Jak poznać że zamiokulkas potrzebuje wody?

Wskazówką do tego, że zamiokulkas potrzebuje wody jest marszczenie liści i ogonków - w takiej sytuacji wystarczy podlać roślinę, a szybko odzyska zdrowy wygląd.

Jaką wodą podlewać zamiokulkas?

Do podlewania zamiokulkasa używa się wody odstanej, o temperaturze pokojowej. Zimna woda może spowodować w roślinie szok termiczny, co skutkować może uszkodzeniem komórek i tkanek rośliny - roślina więdnie, a na liściach pojawiają się ciemne plamy.

Woda powinna być też miękka (twarda woda może powodować osadzanie się soli na liściach). Aby zmiękczyć wodę, wystarczy ją przegotować (przed podlewaniem oczywiście ostudzić do temperatury pokojowej).

Zamiokulkasa można też podlewać deszczówką lub wodą destylowaną.

Jak prawidłowo podlewać zamiokulkasa? Ile wody wlać do zamiokulkasa?

W podlewaniu zamiokulkasa - podobnie jak w podlewaniu sukulentów - obowiązuje zasada: raz na jakiś czas, ale za to obficie. Dlatego podlewamy zamiokulkasa taką ilością wody, by nawilżyła ona całe podłoże w doniczce i dotarła do korzeni.

Podlewamy starając się nie moczyć liści. Wodę lejemy bezpośrednio na podłoże, do momentu gdy woda zacznie wyciekać otworami w dnie doniczki. Następnie odstawiamy na około 20 minut doniczkę (np. na kratkę), pozwalając na obcieknięcie wody, po czym proces powtarzamy 2-3-krotnie.

Przelanie zamiokulkasa

Zamiokulkas nie z nosi przelania! Nadmiar wody powoduje opadanie liści, gnicie korzeni, a w konsekwencji - zamieranie całej rośliny. Dlatego trzeba bardzo uważać, aby zamiokulkasa nie przelać.

Przeczytaj też:

Czy można spryskiwać zamiokulkasa?

Zamiokulkas dobrze rośnie zarówno przy niskiej, jak i przy wysokiej wilgotności powietrza. Dlatego zamiokulkasa nie trzeba spryskiwać, a nawet może to być dla niego szkodliwe, gdyż na liściach osadzają się sole mineralne, które ciężko jest później usunąć (można uszkodzić liście), a ponadto woda pozostająca na liściach może doprowadzić do pojawienia się ciemnych plam, a w konsekwencji do gnicia bądź rozwinięcia się chorób grzybowych.Warto natomiast czyścić liście zamiokulkasa z kurzu, najlepiej ścierając go z każdego listka osobno wilgotną, miękką ściereczką (musi być często płukana).

Przeczytaj też:

Zielone rośliny doniczkowe - sprawdź, czy rozpoznasz je wszystkie!

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się ta roślina?
widliczka martensa
Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe zimą?