Spis treści
- Kwiat pieniążek - roślina doniczkowa
- Kwiat pieniążek - jak kwitnie?
- Skąd nazwa pieniążek?
- Gdzie powinien stać pieniążek?
- Kwiat pieniążek - jak pielęgnować?
- Pieniążek - rozmnażanie i przesadzanie
- Kwiat pieniążek - szkodniki i choroby
- Czemu liście pieniążka opadają?
Kwiat pieniążek - roślina doniczkowa
Pieniążek, czyli pilea peperomiowata (łac. Pilea peperomioides), to oryginalna roślina doniczkowa o charakterystycznych okrągłych liściach osadzonych na długich ogonkach. To właśnie od ich kształtu kwiat ten nazywany jest potocznie pieniążkiem.
Kwiat pieniążek - jak kwitnie?
Pieniążek bardzo rzadko kwitnie w warunkach domowych. Kwiaty pieniążka są małe i niepozorne, w odcieniu zielonkawym. Zdecydowanie nie mają walorów dekoracyjnych.
Pędy kwiatostanowe pieniążka najlepiej usunąć. Nie mają wartości dekoracyjnej, a osłabiają roślinę.
Skąd nazwa pieniążek?
Pilea, znana w Polsce głównie jako „pieniążek”, doczekała się także innych, potocznych nazw - to m.in. „roślina naleśnikowa”, „roślina misjonarza” (w Norwegii wciąż funkcjonuje pod tym określeniem) i „roślina...UFO”. Jest krewniakiem naszej wszędobylskiej pokrzywy, chociaż z wyglądu nie ma z nią za dużo wspólnego.
Pilea peperomioides pochodzi z Chin, w środowisku naturalnym rośnie w prowincji Junnan. Po raz pierwszy została zebrana przez George'a Forresta w 1906 roku. W rzeczywistości za jej popularyzację w Europie (początkowo na Półwyspie Skandynawskim) odpowiada norweski misjonarz Agnar Espegren. Przez długi czas kwiat pieniążek był mało znany europejskim botanikom, pomimo że uprawiali go hodowcy-amatorzy. Pierwsze wzmianki w publikacji ze zdjęciem datuje się dopiero na 1984 rok (Kew magazine).
Kwiaty doniczkowe, które przynoszą szczęście i bogactwo! Przekonaj się, czy to prawda
Gdzie powinien stać pieniążek?
Pieniążek najlepiej rośnie w miejscach jasnych o dużej ilości światła rozproszonego (roślina nie powinna być bezpośrednio narażona na słońce). Można go ustawiać na parapetach okien o wystawie wschodniej, ewentualnie północnej. W pomieszczeniach z oknem południowym lub zachodnim zaleca się uprawiać pileę w pewnej odległości od okna lub zacieniać w najgorętszej porze dnia. Jednocześnie nie może być narażona na przeciągi – to jeden z najczęstszych powodów gubienia liści.
Kwiat pieniążek - jak pielęgnować?
Pieniążek lubi żyzne, przepuszczalne podłoże. Może to być uniwersalna ziemia dla kwiatów wymieszana z piaskiem w proporcji 3:1. Na dnie powinno się usypać warstwę drenażową (keramzyt, żwir, rozbita cegła, fragmenty glinianych donic).
Przez większość roku najlepsza dla pieniążka jest temperatura pokojowa, natomiast zimą roślina preferuje lekkie ochłodzenie - najlepiej, gdy obniżymy temperaturę do 15-18 st. C.
- Podlewanie pieniążka. Najważniejsza zasada pielęgnacji pieniążka to nie przesadzać z podlewaniem. Pieniążek bardzo dobrze radzi sobie w różnorodnych warunkach (duże zdolności przystosowawcze), nie znosi jednak stale wilgotnego (mokrego) podłoża. Lepiej reaguje na chwilowe przesuszenie niż nadmiar wody. Nawadnianie można w części zastąpić przez zraszanie (w czasie kwitnienia zabieg pomaga w otwarciu męskich kwiatów) - roślina to lubi, bo zwiększa się wtedy wilgotność powietrza wokół niej. Latem należy podlewać ją co 2-3 dni i pilnować, żeby na podstawce nie gromadziła się woda (jeśli jest - wylać). Zimą podlewanie należy ograniczyć, ale nie dopuścić do całkowitego przeschnięcia podłoża w doniczce.
Przeczytaj też: Najważniejsze błędy w uprawie roślin doniczkowych
- Nawożenie pieniążka. Nawożenie powinno być umiarkowanie – można nawet używać bezpiecznych, mocno rozcieńczonych nawozów dla innych grup roślin, np. kaktusów i sukulentów lub storczyków, ewentualnie do roślin o ozdobnych liściach. Zasilać raz w miesiącu.
Kwiaty domowe zielone liściaste - rośliny doniczkowe o ozdobnych zielonych liściach
Pieniążek - rozmnażanie i przesadzanie
Pieniążek rozmnaża się przez oddzielenie sadzonek korzeniowych (można umieszczać je od razu w podłożu). Przesadzanie wykonuje się bardzo rzadko – gatunek nie lubi dużych pojemników. Czasem nie jest to w ogóle potrzebne, gdyż pilea zachowuje atrakcyjny wygląd najczęściej przez kilka lat. Sytuacja jest podobna jak z zielistką Sternberga, którą po pewnym czasie po prostu wymienia się na nową. Stare okazy można także odmłodzić przycinając kilka do kilkunastu centymetrów nad ziemią.
Przeczytaj też: Sposoby rozmnażania roślin doniczkowych. Jak rozmnażać kwiaty doniczkowe?
Kwiat pieniążek - szkodniki i choroby
W warunkach suchego powietrza na roślinie mogą pojawiać się przędziorki, wełnowce i mszyce. Przy nadmiarze wody często dochodzi do porażenia przez choroby grzybowe (np. szarą pleśń).
Pieniążek doskonale nadaje się do tworzenia lasów w słoju, w których panuje wilgoć. Znajdzie tam idealne dla siebie warunki. Ale gdy urośnie, trzeba go będzie stamtąd usunąć.
Czemu liście pieniążka opadają?
Zdarza się, że pieniążek gubi liście. Przyczyny opadania liści pieniążka tkwią przede wszystkim w nieodpowiedniej pielęgnacji.
- Pierwszym możliwym powodem opadania liści jest przelanie rośliny spowodowane zbyt obfitym i częstym podlewaniem. Skutkiem przelania jest najpierw żółknięcie lub brązowienie liści, a następnie ich opadanie. Chore liście należy usunąć (ucinając ostrym nożem), roślinę wyjąć z doniczki, przesuszyć bryłę korzeniową, usunąć zgniłe korzenie, a następnie posadzić ponownie roślinę do świeżego podłoża.
- Drugim powodem, że pieniążek gubi liście może być nieodpowiednie stanowisko. Rośliną postawiona w miejscu narażonym na przeciągi może zostać wychłodzona, co skutkuje utratą liści. Roślinie może też zaszkodzić bliskość źródła ciepła (np. grzejnika). W okresie grzewczym (zimą) najlepiej zapewnić pieniążkowi temperaturę 15-18 st.C.
- Kolejnym powodem opadania liści pieniążka może być również niewystarczająca lub nadmierna ilość składników odżywczych. Nie wolno zapominać o nawożeniu rośliny w sezonie, ale poza sezonem lepiej zaprzestać tego zabiegu.
