Kwiaty domowe zielone liściaste - rośliny doniczkowe o ozdobnych zielonych liściach

2024-01-05 15:15

Kwiaty domowe zielone, to rośliny doniczkowe o jednolicie zielonych liściach. Podkreślają one styl wnętrz, dobrze wkomponowują się w aranżacje, swoim istnieniem dają wytchnienie i poprawiają samopoczucie domowników, a przy tym są ozdobne przez cały rok. Poznaj rośliny doniczkowe o ozdobnych zielonych liściach.

Spis treści

  1. Zielone kwiaty domowe - figowce
  2. Zielone kwiaty domowe - rośliny pnące i płożące o ozdobnych liściach
  3. Zielone kwiaty domowe o dużych rozmiarach
  4. Ciekawe rośliny doniczkowe o ozdobnych zielonych liściach

Rośliny o jednolicie zielonych liściach mają wszechstronne zastosowanie w domu. Pasują do nowoczesnych wnętrz, dobrze wyglądają na tle jasnych ścian i dobrze prezentują się w pojemnikach, które podkreślają akcent kolorystyczny pomieszczenia. W przeciwieństwie do roślin o barwnych liściach, stanowią dobre tło dla innych elementów wystroju wnętrza, nie rozpraszając przy tym uwagi.

Zielone kwiaty domowe - figowce

Fikusy (figowce) to środowisku naturalnym (porastają obszary tropikalne i subtropikaln) najczęściej drzewa. W Polsce to jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Jednym z najczęściej spotykanych gatunków jest fikus Benjamina (Ficus benjamina). Roślina ma krzewiasty pokrój i wytwarza ogromną ilość jajowatych, ostro zakończonych, ciemnozielonych liści. Niestety, w niesprzyjających warunkach a tych jest dużo (przestawianie, przeciąg, dotykanie, niedostateczna ilość światła, nadmierne podlewania) mogą gubić je masowo. Z tego względu roślinę uznaje się za wymagającą.

W ostatnich latach rynek zdobywa fikus binnendijkii (Ficus binnendijkii). W porównaniu z powyższym gatunkiem wytwarza węższe, lancetowate liście i ma nieco płaczący pokrój. Najbardziej „dostojny” jest natomiast fikus dębolistny (Ficus lyrata). Roślina potężnie rozrasta się wytwarzając przy tym duże liście z wyraźnie zaznaczonym unerwieniem.

Zielone kwiaty domowe - rośliny pnące i płożące o ozdobnych liściach

Od lat jako rośliny pnące ustawiane na regałach czy wiszących kwietnikach uprawia się cissusy. Najbardziej popularny jest cissus rombolistny (Cissus alata), często mylony z bluszczem. Pnącze wytwarza charakterystyczne błyszczące, trójdzielne liście. Dobrze znosi niekorzystne warunki, takie jak dym tytoniowy, przeciągi i wyziewy z kuchenek. Bardziej wymagający jest cissus australijski (Cissus antarctica) o wydłużonych, owalnych ostro zakończonych liściach z wyraźnie ząbkowanymi brzegami.

Warty uwagi jest także filodendron pnący (Philodendron scandens), którego liście są jajowate, ostro zakończone i błyszczące. Do pnączy najbardziej okazałych pod względem rozmiaru należy natomiast monstera dziurawa (Monstera deliciosa), która swoją popularność zawdzięcza dużym, głęboko powcinanym liściom. Roślina ta zajmuje sporo miejsca, więc najczęściej uprawia się ją w salonach, budynkach użyteczności publicznej i w biurach.

Zielone kwiaty domowe o dużych rozmiarach

  • Poza wspomnianym powyżej figowcem dębolistnym okazałe rozmiary osiąga także filodendron podwójnie pierzasty (Philodendron bipinnatifium). Roślina wymaga przestrzeni. Dorasta do „zaledwie” 1-1,5 m wysokości, ale mocno rozrasta się wszerz. Tworzy rozety złożone z ogromnych pierzastych liści osadzonych na długich ogonkach.
  • Znaczne rozmiary osiąga także juka gwatemalska (Yucca quatemalensis), która wytwarza rozetę jasnozielonych liści o mieczowatym kształcie, osadzonych na grubym, segmentowanym pniu.
  • Inny gatunek o ozdobnych liściach (dłoniastych, długości do 25 cm) oraz pędach to pachira wodna (Pachira aquatica). Bardzo często w jednej donicy uprawia się kilka egzemplarzy, które wraz z wzrostem przeplata się ze sobą. Tym samym formuje się z pędów oryginalny warkocz.
  • Grupą roślin o ozdobnych, zielonych liściach i znacznych rozmiarach są palmy. Szczególną uwagę warto poświęcić liwistonii chińskiej (Livistona chinensis) o wachlarzowatych, tylko częściowo powcinanych liściach oraz kencji znanej też jako howea (Howea fosteriana).

Przeczytaj też: Najpopularniejsze palmy doniczkowe do domu

Ciekawe rośliny doniczkowe o ozdobnych zielonych liściach

Jedną z najpiękniejszych roślin doniczkowych o ozdobnych liściach jest kawa arabska (Coffea arabica). Niestety ze względu na trudność uprawy (w naszym klimacie brakuje jej światła, aby dobrze się rozwijała) nie jest powszechnie spotykana. A szkoda, gdyż jej liczne, błyszczące liście są wyjątkowo dekoracyjne.

Podobnymi atutami cieszy się zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) – roślina o małych wymaganiach, którą ciężko zniszczyć, należy do ścisłej czołówki najpopularniejszych roślin zielonych uprawianych w pomieszczeniach. Ze względu na oryginalny kształt liści (parasolowaty) warto rozważyć uprawę fatsji japońskiej (Fatsja japonica).

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.