Filodendrony doniczkowe – najpopularniejsze gatunki do uprawy w domu
Filodendrony doniczkowe zachwycają dekoracyjnymi liśćmi. Jako rośliny pokojowe uprawianych jest kilka gatunków filodendronów, z których najpopularniejszy jest filodendron pnący. Jakie jeszcze filodendrony można uprawiać w domu?
Autor: www.thinkstockphotos.com
Filodendron podwójnie pierzasty
Spis treści
- Filodendrony w domowej uprawie
- Filodendron pnący
- Filodendron postrzępiony
- Filodendron czerwieniejący
- Filodendron podwójnie pierzasty
Filodendrony w domowej uprawie
Wśród roślin doniczkowych uprawianych w naszych mieszkaniach, filodendrony zajmują szczególne miejsce, gdyż ich piękne, duże, czasem bardzo oryginalne i kolorowe liście mogą być wspaniałą ozdobą każdego wnętrza. Rodzaj, do którego należą, skupia ponad 700 gatunków roślin (zarówno roślin zielnych jak i pnączy), ale jedynie kilka z nich uprawianych jest jako rośliny pokojowe.
Przeczytaj też:
Filodendron pnący
Jednym z najpopularniejszych i jednocześnie najmniej wymagających jest filodendron pnący, którego długie (1-2 m), wiotkie pędy i nieduże, błyszczące, sercowate, zielone liście od dawna zdobiły nasze mieszkania, oplatając dekoracyjne kratki, owinięte mchem paliki czy rozciągnięte pod sufitem linki. Pnącza służyły też jako rośliny okrywowe, osłaniające ogołocone z liści pędy figowców lub dracen. Bardzo ładnie prezentowały się także w wiszących doniczkach, a ze względu na swój rozmiar, mogły być uprawiane zarówno w dużych, jak i małych wnętrzach.
Mimo upływu lat filodendrony pnące nie straciły na swojej popularności i nadal są cenione za urodę, uniwersalność i niewielkie wymagania uprawowe.
- Rośliny doskonale radzą sobie w różnych warunkach i dość dobrze znoszą chwilowe zaniedbanie, ale najlepiej wyglądają wtedy, gdy mają zapewnione optymalne warunki.
- Dobrze czują się w miejscach widnych i jasnych (odsłoniętych przed bezpośrednim słońcem), ale mogą rosnąć też w półcieniu.
- Preferują żyzne, próchnicze, przepuszczalne i stale lekko wilgotne podłoże, jednak zniosą też słabszą ziemię i krótkotrwałą suszę.
- Przez cały rok muszą mieć natomiast zapewnioną temperaturę pokojową, gdyż nie tolerują zimna (temperatura w pomieszczeniu nie powinna spadać poniżej 15 st. C).
- Nie lubią też suchego powietrza, dlatego od czasu do czasu ich liście warto spryskiwać letnią wodą.
- W sezonie wegetacyjnym na wygląd pnącza korzystny wpływ ma również systematyczne zasilanie roślin nawozami płynnymi.
Przeczytaj też: Najważniejsze błędy w uprawie roślin doniczkowych
Zobacz filodendrony w galerii zdjęć
Autor: www.thinkstockphotos.com
Filodendron podwójnie pierzasty
Filodendron postrzępiony
Atrakcyjnym, choć nieco bardziej wymagającym filodendronem jest natomiast filodendron postrzępiony. Pnącze rośnie szybciej niż poprzedni gatunek i osiąga nieco większe rozmiary, dlatego wymaga wyższych kratek lub palików (2-3 m wysokości). Jego największą ozdobą są bardzo ciekawe, zielone, dość duże liście, których charakterystyczną cechą jest duża zmienność kształtu. W młodym wieku liście są strzałkowate i słabo klapowane (zwykle 2 klapy), ale kiedy dojrzewają, stają się bardziej powcinane, mocniej postrzępione i wyraźniej klapowane (5-6 klap).
Filodendron postrzępiony jest bardzo ozdobnym i atrakcyjnym pnączem, potrzebuje stanowiska półcienistego oraz żyznego, próchniczego, przepuszczalnego i stale lekko wilgotnego podłoża. Podobnie jak inne filodendrony, nie toleruje chłodu i przez cały rok musi mieć zapewnioną temperaturę pokojową. Roślina nie lubi też suchego powietrza, dlatego od czasu do czasu należy spryskiwać jej liście wodą lub ustawić w pobliżu doniczki nawilżacz powietrza.
Filodendron czerwieniejący
Nieco bardziej wymagającym, ale też niezwykle atrakcyjnym filodendronem jest filodendron czerwieniejący. W mieszkaniach nie spotyka się go zbyt często, choć jego piękne, okazałe i ciekawe liście z pewnością zasługują na większą uwagę.
Podobnie jak poprzednie gatunki, roślina jest pnączem, ale ma znacznie większe rozmiary i szybciej rośnie (osiąga 2-4 m wysokości). Jej największą ozdobą są duże, skórzaste, szerokie, błyszczące z wierzchu liście, o ciekawym, strzałkowatym kształcie. Dojrzałe liście mają ciemnozieloną barwę z wierzchu i czerwonawy odcień od spodu, ale młode całe są czerwonawe, podobnie jak pochewki i ogonki liściowe oraz młode pędy.
Filodendron czerwieniejący jest gatunkiem dość dużym, dlatego szczególnie dobrze prezentuje się w większych pomieszczeniach. Jego długie pędy najlepiej owijać wokół palików i podpór lub rozwieszać na ozdobnych kratkach, gdyż niezbyt dobrze wyglądają w wiszących doniczkach. W przeciwieństwie do poprzedniego gatunku, filodendron czerwieniejący gorzej znosi zaniedbania i źle reaguje na błędy uprawowe. Pnącze powinno rosnąć w jasnym półcieniu (osłonięte przed promieniami słońca), w żyznym, próchniczym i stale lekko wilgotnym podłożu. Źle znosi suszę i jest wrażliwe na zalanie, dlatego ziemia w jego doniczce nigdy nie może być ani zbyt sucha ani zbyt mokra. Roślina nie lubi też suchego powietrza ani chłodu, dlatego należy uprawiać ją w pomieszczeniu, w którym temperatura nie spada poniżej 15 st. C i co jakiś czas spryskiwać jej liście letnią wodą.
Filodendron podwójnie pierzasty
Całkiem innym gatunkiem niż poprzednie jest natomiast filodendron podwójnie pierzasty, który nie jest pnączem, tylko rośliną zielną o krzewiastym pokroju, tworzącą niewielki pieniek i duże, zielone, mocno powcinane liście, na długich, sztywnych ogonkach.
Roślina jest dość okazała i może osiągać spore rozmiary (1,5-2 m), dlatego najlepiej uprawiać ją jako soliter w dużej, dekoracyjnej donicy, na eksponowanym stanowisku. Ze względu na rozłożysty pokrój, lepiej sprawdza się też w większych pomieszczeniach niż w małych pokojach. Roślina ma podobne wymagania, jak poprzedni gatunek, ale jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki, nie sprawia większych problemów uprawowych.
Przeczytaj też:
Nawożenie kwiatów doniczkowych w domu. Jak i czym nawozić domowe rośliny doniczkowe?