Dracena - najlepsze gatunki draceny do uprawy w domu. Jak pielęgnować draceny w doniczce?

2021-11-10 14:53
Dracena
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Poszczególne gatunki draceny różnią się od siebie

Draceny należą do popularnych domowych roślin doniczkowych ozdobnych z liści. Wszystkie draceny mają zebrane w pióropusz dekoracyjne, zielone lub wielobarwne, wydłużone liście, które w zależności od gatunku są wzniesione lub wyginają się.

Draceny należą do grona najpopularniejszych roślin doniczkowych, którymi zdobimy nasze wnętrza. Ich wzniesione, sztywne pędy, zwieńczone pióropuszem okazałych, zielonych lub barwnych liści, mogą stanowić wspaniałą ozdobę każdego wnętrza. Bardziej okazałe gatunki sprawdzą się w dużych salonach i obszernych holach, mniejsze będą dobrze wyglądać w sypialni, gabinecie czy małym pokoju.

Spis treści

 1. Dracena - nie pomyl z juka czy kordyliną!
 2. Dracena - gatunki do domowej uprawy w doniczkach
 3. Draceny - wymagania uprawy i pielęgnacja

Dracena - nie pomyl z juka czy kordyliną!

Draceny ze względu na różnorodność kształtów i kolorów liści, bywają mylone z innymi, podobnymi gatunkami - jukami czy kordylinami. Niektóre cechy ich budowy, różniące je od innych roślin, są trudne do zaobserwowania (np. budowa kwiatów), ale inne ułatwiają właściwą identyfikację. Przykładowo: draceny mają żółtopomarańczowe, gładkie korzenie, które u kordylin są białe i posiadają zgrubienia. Liście dracen są też dość miękkie i elastyczne, w przeciwieństwie do sztywnych i skórzastych liści juk.

Zobacz w galerii zdjęć, jak wyglądają różne gatunki i odmiany draceny.

Dracena - gatunki do domowej uprawy w doniczkach

Rodzaj, do którego należą draceny, liczy sobie kilkanaście gatunków roślin, zasiedlających głównie tropikalne i subtropikalne rejony Azji i Afryki. W domowej uprawie doniczkowej spotykanych jest jednak zaledwie kilka z nich, różniących się głównie kształtem i barwą liści oraz pokrojem. Do najpopularniejszych należą:

 • dracena obrzeżona (Dracaena marginata),
 • dracena odwrócona (Dracaena reflexa),
 • dracena wonna (Dracaena fragrans),
 • dracena smocza – (Dracaena draco) - ze względu na rozmiary w domowej uprawie spotyka się tylko młode egzemplarze,
 • dracena deremeńska (Dracaena deremensis),
 • dracena Hookera (Dracaena hookeriana),
 • dracena rozgałęziona (Dracaena surculosa),
 • dracena Sandera (Dracaena sanderiana) - znana jako „Lucky Bamboo” (choć z bambusami nie ma nic wspólnego), ma podobne wymagania i wygląd do innych dracen, mimo to w mieszkaniach najczęściej spotyka się jej fantazyjnie ukształtowane formy, uprawiane w wodzie (choć uprawa doniczkowa także jest możliwa, tak jak w przypadku innych dracen).

Draceny - wymagania uprawy i pielęgnacja

Większość uprawianych w mieszkaniach dracen ma podobne wymagania, z niewielkimi różnicami u poszczególnych gatunków.

 • Stanowisko dla draceny

Draceny oczekują bardzo jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska. Gatunki o zielonych liściach, zniosą większy półcień, ale odmiany barwne muszą mieć zapewnioną dużą ilość światła, gdyż w miejscu niedoświetlonym kolory ich liści zbladną, a nawet całkiem zanikną.

 • Temperatura dla draceny

Kolejna sprawa to temperatura. Rośliny pochodzą z ciepłych rejonów świata, dlatego przez cały rok oczekują dość wysokiej, ale zróżnicowanej temperatury. Latem potrzebują sporo ciepła i dobrze rosną w temperaturze pokojowej (20-25°C), zimą wolą jednak mieć nieco chłodnej i choć temperatura w ich otoczeniu nigdy nie może spadać poniżej 10-12°C. Jedne gatunki lubią większy chłód (12-15°C – dracena smocza i wonna) inne wolą mieć nieco cieplej (15-18°C dracena obrzeżona, deremeńska, odwrócona ).

 • Podłoże dla draceny

Draceny mają też zbliżone wymagania w stosunku do rodzaju i wilgotności podłoża. Rośliny są zwykle dość duże i tworzą okazałe liście, dlatego potrzebują sporo składników odżywczych i dostatecznej ilości wody. Odpowiednia dla nich będzie wiec żyzna, próchnicza, bogata w materię organiczną oraz stale lekko wilgotna ziemia. Podłoże musi być też przepuszczalne, bo choć draceny nie znoszą suszy, nie tolerują też zalania, na które mogą reagować więdnięciem i zrzucaniem liści.

 • Nawożenie i podlewanie draceny

W sezonie wegetacyjnym roślinom przyda się też systematyczne zasilanie nawozami wieloskładnikowymi, najlepiej przeznaczonymi specjalnie dla tej grupy roślin (np. nawóz dla palm, juk i dracen).

Z racji swego pochodzenia, draceny lubią też wilgotne powietrze, dlatego powinny stać w pobliżu nawilżacza powietrza lub odkrytego akwarium. Warto je też systematycznie spryskiwać letnią wodą. W okresie zimowego spoczynku należy zaprzestać nawożenia roślin, a ich podlewanie ograniczyć do minimum.

Przeczytaj też: Zasychanie brzegów liści roślin doniczkowych – przyczyny, jak zapobiegać >>>

 • Przesadzanie i rozmnażanie draceny

Wiosną, po rozpoczęciu intensywnej wegetacji, rośliny można przesadzić do nowych doniczek. Częstszego, corocznego przesadzania będą wymagały młode rośliny, starszym wystarczy przesadzenie raz na 2-3 lata.

Większość dracen dobrze rozmnaża się za pomocą fragmentów łodyg (kawałki łodygi ukorzeniają się długo bo ok. 3-ce) lub pędowych sadzonek wierzchołkowych (ukorzenianie trwa ok. 1 m-ca), ukorzenianych w wilgotnym podłożu i w ciepłym pomieszczeniu (temp. 24-25°C). Niektóre gatunki można też jednak rozmnażać za pomocą nasion (dracena smocza i dracena rozgałęziona).

Przeczytaj też: Rozmnażanie roślin doniczkowych przez sadzonki ukorzeniane w wodzie >>>

Podczas pobierania z roślin pędowych sadzonek wierzchołkowych, nie należy bać się przycinania pędu, gdyż z bocznych oczek śpiących, znajdujących się na pędzie, roślina wypuści z czasem nowe pędy, zakończone pióropuszami liści.

warto wiedzieć
Dracena

Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk)

Dracena

Draceny nie lubią zimnych przeciągów, suchego powietrza i nabłyszczania liści. Będą natomiast wdzięczne za systematyczne usuwanie delikatną szmatką kurzu z ich szerokich liści oraz wykonanie od czasu do czasu prysznica pod letnią wodą. Większość dracen nadaje się nie tylko do tradycyjnej uprawy doniczkowej, ale też do uprawy hydroponicznej. Draceny mogą również zakwitać, choć w uprawie domowej zdarza się to rzadko. Należą także do ścisłego grona roślin oczyszczających powietrze z toksyn. Draceny zaliczane są też do roślin trujących i mogą być szkodliwe dla zwierząt domowych, a u ludzi ich sok może powodować podrażnienia skóry.

Jak mądrze kupować rośliny doniczkowe

Czy jesteś prawdziwym znawcą roślin doniczkowych?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się ta roślina?
dracena wonna
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE