Bażyna – ciekawa roślina wrzosowata. Uprawa bażyny w ogrodzie
Bażyna to dość mało znana roślina wrzosowata, która jednak zasługuje na większą uwagę. Bażyna znakomicie nadaje się na wrzosowiska i skalniaki. Dzięki płożącemu pokrojowi, bażyna doskonale nadaje się do tworzenia roślinnych kobierców.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Bażyna to niewielka, dorastająca do 20–30 cm wysokości krzewinka
Ze względu na duże walory dekoracyjne, a często również użytkowe, rośliny wrzosowate na stałe zagościły w naszych ogrodach. W uprawie reprezentowane są głównie przez takie gatunki jak różanecznik, wrzos, wrzosiec, pieris, golteria, żurawina czy borówka, ale czasami w ogrodach można spotkać również mniej popularnych przedstawicieli tego rodzaju. Należy do nich między innymi bażyna, która uprawiana jest głównie pod postacią odmian wyprowadzonych od bażyny czarnej (łac. Empetrum nigrum).
Bażyna – opis rośliny
Bażyna to niewielka, dorastająca do 20–30 cm wysokości krzewinka, przypominająca wyglądem popularne wrzośce. Jej częściowo pokładające się, a częściowo wzniesione, cienkie, sztywne, z wiekiem drewniejące pędy, są gęsto pokryte drobnymi, igiełkowymi, błyszczącymi, zimozielonymi listkami, będącymi główną ozdobą rośliny. Pojawiające się wiosną (w maju i czerwcu) na pędach kwiaty, nie stanowią żadnego waloru dekoracyjnego, gdyż są bardzo małe, niepozorne i prawie niewidoczne (ukryte w kątach liści). U typowego gatunku kwiaty są rozdzielnopłciowe, dlatego na jednych egzemplarzach pojawiają się męskie, a na innych żeńskie. Wyjątek stanowi podgatunek Empetrum nigrum subsp.hermaphroditum, u którego kwiaty są jednopłciowe. Kiedy dojedzie do zapylenia, jesienią na pędach pojawiają się bardzo dekoracyjne, okrągłe, prawie czarne owoce. Ich przydatność do spożycia jest jednak dyskusyjna i w zależności od źródła, uważane są za jadalne, ale niesmaczne lub całkiem niejadalne.
Bażyna – wymagania uprawowe
Bażyna jest typową rośliną wrzosowatą, o podobnych wymaganiach uprawowych jak inne gatunki należące do tej samej grupy. Oczekuje gleb próchniczych, żyznych, przepuszczalnych, lekkich, wilgotnych i kwaśnych oraz preferuje stanowisko słoneczne lub tylko lekko zacienione.
Bażyna – zastosowanie bażyny w ogrodzie
W ogrodzie bażyna najlepiej prezentuje się na wrzosowiskach, gdzie tworzy ładne, gęste dywany. Może być też uprawiana w ogródkach skalnych lub sadzona w kompozycjach z innymi roślinami wrzosowatymi.
Bażyna nie jest jednak tylko rośliną uprawną, gdyż w stanie dziki można ją spotkać na naturalnych stanowiskach w różnych rejonach Polski. Ze względu na zagrożenie wyginięciem, jest na nich objęta ochroną gatunkową, dlatego rośliny do uprawy należy pozyskiwać ze szkółek lub od sprawdzonego hodowcy.
>>Przeczytaj też: Rośliny wrzosowate: wymagania roślin wrzosowatych
Odmiany bażyny do uprawy w ogrodzie
Najczęściej spotykanymi odmianami ozdobnymi bażyny czarnej jest ‘Bernstein’ o żółtych latem, a brązowożółtych jesienią i zimą liściach oraz ‘Zitronella’, o liściach cytrynowożółtych latem i pomarańczowobrązowych w okresie jesienno-zimowym.