Biała gwiazda betlejemska w doniczce - elegancka świąteczna dekoracja! Jak kupować i dbać o białą poinsecję?

2024-11-29 7:51

Biała gwiazda betlejemska, równie dobrze jak czerwona, sprawdzi się w świątecznej dekoracji domu. Elegancka i skromna pasuje do wszystkiego. Jak kupować i dbać o białą poinsecję, by długo zachwycała śnieżną bielą przykwiatków?

Spis treści

  1. Biała gwiazda betlejemska alternatywą dla czerwonej
  2. Biała poinsecja w świątecznych aranżacjach
  3. Jak kupować białą poinsecję?
  4. Jakie miejsce w domu dla białej poinsecji?
  5. Jak zadbać o białą poinsecję w doniczce, by jak najdłużej zdobiła nasze wnętrza?

Biała gwiazda betlejemska alternatywą dla czerwonej

Już kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem w kwiaciarniach, sklepach ogrodniczych i marketach pojawiają się doniczkowe gwiazdy betlejemskie. Najczęściej oferowane są rośliny w czerwonej odsłonie, ale coraz częściej kupić można także poinsecje w innych kolorach, np. różowym czy łososiowym. Czasem można też upolować białą gwiazdę betlejemską! Warto ją kupić, by przełamać konwenanse i zamiast najpopularniejszej - czerwonej, do stworzenia wyjątkowej świątecznej dekoracji wykorzystać właśnie białą.

Przeczytaj też: Najpiękniejsze odmiany gwiazdy betlejemskiej nie zawsze są czerwone!

Biała poinsecja w świątecznych aranżacjach

Atutem białej poinsecji jest oczywiście jej kolor – elegancki i skromny zarazem! Najlepiej białą gwiazdę betlejemską zestawiać z ciemną zielenią, brązem, złotem oraz z odcieniami szarości. Z powodzeniem można ją łączyć w kompozycjach z poinsecjami o innych barwach przykwiatków.

Wykorzystując białe gwiazdy betlejemskie w bożonarodzeniowych dekoracjach warto zachować umiar przy doborze dodatków, a ich piękno podkreślić ozdobnymi doniczkami, dopasowanymi kolorystycznie do świątecznej aranżacji. Jeśli chcemy roślinie dodać blasku, wystarczy wstawić ją do złotej bądź srebrnej osłonki.

Kompozycja z gwiazdą betlejemską

Jak kupować białą poinsecję?

Przy zakupie białej gwiazdy betlejemskiej warto sprawdzić, czy w punkcie sprzedaży rośliny nie stoją w przeciągu przy wejściu lub na zewnątrz w temperaturze poniżej 15°C. Poinsecjom bowiem szkodzą przeciągi i zimno. W takich warunkach rośliny zwykle tracą liście w ciągu kilku dni od zakupu i często wkrótce potem umierają.

Wybierając poinsecję zwróćmy uwagę na jej kondycję. Zdrowa roślina jest gęsto ulistniona, liście są mięsiste, bez uszkodzeń, zaschniętych brzegów, przebarwień i plam. Pośrodku barwnych przylistków powinny być widoczne żółto-zielone pączki.

Jeśli zauważymy, że roślina gubi liście, lepiej zrezygnować z jej zakupu. Ziemia w doniczce nie powinna być ani przesuszona, ani mokra. Łatwo to sprawdzić palcem, ale także podnosząc doniczkę z rośliną - jeśli jest ona bardzo lekka albo wyraźnie ciężka, lepiej zachować ostrożność przy zakupie. Roślina absolutnie nie powinna stać w wodzie!

Pamiętajmy o zabezpieczeniu rośliny przed zimnem podczas transportu do domu. Wystarczy owinąć doniczkę z rośliną papierem (jeśli na dworze jest bardzo zimno, możemy użyć nawet kilku warstw papieru).

Biała poinsecja
Autor: Stars for Europe Białą gwiazdę betlejemską najlepiej zestawiać z ciemną zielenią, brązem, złotem oraz z odcieniami szarości

Jakie miejsce w domu dla białej poinsecji?

W domu najlepiej postawić białą poinsecję w miejscu jasnym, ciepłym (o temperaturze 15-22°C), osłoniętym od przeciągów i zabezpieczonym przed dużymi wahaniami temperatury. Nie stawiajmy lepiej rośliny tam, gdzie narażona byłaby na przeciągi i mroźne powietrze (np. przy drzwiach wejściowych czy balkonowych). Możemy postawić kwiat na parapecie przy oknie, jeśli tylko jest ono dobrze izolowane termicznie. Gdy planujemy otworzyć je, by wywietrzyć pomieszczenie, poinsecje należy przestawić na ten czas w inne miejsce.

Choć poinsecja lubi ciepło, to zbyt wysokie temperatury mogą jej szkodzić. Dlatego lepiej nie stawiać jej obok źródła ciepła (grzejnika, kominka), ponieważ może wtedy zrzucać liście.

Jak zadbać o białą poinsecję w doniczce, by jak najdłużej zdobiła nasze wnętrza?

Jeśli będziemy odpowiednio pielęgnować nasze białe poinsecje, będziemy cieszyć nimi nawet kilka miesięcy.

Przede wszystkim roślin nie należy przesuszyć ani zalać. Podlewać poinsecje należy dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża w doniczce przeschnie. Podłoże wewnątrz doniczki powinno być stale lekko wilgotne. Częstotliwość podlewania zależy od temperatury i wilgotności otoczenia oraz wielkości doniczki (a co za tym idzie objętości podłoża, w którym posadzono poinsecję).

Gwiazdy betlejemskie można podlewać od góry (lejąc woda na podłoże w doniczce) albo od dołu (nalewając wodę na podstawkę). Do podlewania należy używać wody o temperaturze pokojowej.

Przeczytaj jak prawidłowo podlewać poinsecję.

Pielęgnacja poinsecji to także odpowiednie nawożenie. Zazwyczaj zakupione przed Bożym Narodzeniem rośliny nie potrzebują nawożenia mniej więcej do połowy stycznia, bowiem zostały odpowiednio zasilone przez producenta. Później jednak należy rośliny nawozić, najlepiej co dwa tygodnie, nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących.

Nie przegap: Gwiazda betlejemska to uroczy prezent na różne okazje. Oto dni idealne na wręczanie gwiazdy betlejemskiej

Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku, prowadzący zetrą się o wybór technologii tarasów naziemnych. Co i w jakich sytuacjach wybrać, taras masywny czy lekki? Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają