Hydroponiczna uprawa roślin doniczkowych - co to jest hydroponika, jak uprawiać rośliny w hydroponice

2022-06-10 13:04
Hydroponika
Autor: GettyImages Do uprawy roślin doniczkowych w systemie hydroponicznym bez gleby potrzebne będą wskaźnik poziomu wody i keramzyt oraz specjalna doniczka i odżywka

Hydroponiczna uprawa roślin, w skrócie zwana hydroponiką, to sposób uprawy roślin bez tradycyjnego podłoża. Na czym zatem polega hydroponika i jak uprawiać rośliny w ten sposób. Hydroponiczna uprawa roślin doniczkowych w domu – praktyczny poradnik.

Jeśli kochamy kwiaty doniczkowe, ale nie mamy zbyt wiele czasu na ich pielęgnację, zdecydujmy się na dość szczególny, ale wygodny sposób uprawy roślin nazywany hydroponiką.

Co to jest hydroponika - wady i zalety hydroponicznej uprawy roślin

Hydroponika polega uprawie roślin w wodzie z dodatkiem substancji odżywczych, bez użycia tradycyjnego podłoża organicznego (ziemi). Dzięki temu korzenie roślin mają bezpośredni kontakt z wodą oraz rozpuszczonymi w niej składnikami pokarmowymi i nie rozrastają się nadmiernie.

Taki rodzaj uprawy pozwala też lepiej kontrolować poziom wody w doniczce, zapobiega występowaniu chorób i szkodników glebowych, ogranicza ilość alergenów występujących w podłożu (np. roztoczy), nawilża powietrze wokół rośliny oraz ułatwia jej prawidłowy rozwój.

Wadą tego typu uprawy są jednak dość wysokie koszty, gdyż zamiast tradycyjnej ziemi i doniczki, wykorzystuje się w niej specjalne podłoża (np. keramzyt, perlit lub podłoże do hydroponiki), ażurowe doniczki wewnętrzne, wodoszczelne i nieprzepuszczające światła doniczki zewnętrzne (zaciemnienie utrudnia rozwój glonów) oraz wskaźniki poziomu wody.

Niezbędne są także specjalne pożywki dla roślin uprawianych w hydroponice, dostępne zwykle w postaci płynnej (przewidzianej do stosowania co 3–4 tygodnie), w tabletkach bądź granulkach (przeznaczone do nawożenia roślin 2–3 razy w roku). Jako nawóz mogą też posłużyć tradycyjne, wieloskładnikowe nawozy dla roślin doniczkowych, o ile producent przewidział możliwość wykorzystania ich w uprawie hydroponicznej.

Przeczytaj też: Najważniejsze błędy w uprawie roślin doniczkowych >>>

Jak uprawiać rośliny w hydroponice

Roślinę przeznaczoną do uprawy hydroponicznej umieszcza się w ażurowej doniczce wewnętrznej, a jej korzenie stabilizuje się za pomocą jałowego podłoża (np. kulek keramzytu lub perlitu). W ściance doniczki montuje się też wskaźnik poziomu wody, służący do kontroli ilości roztworu wodnego znajdującego się w naczyniu zewnętrznym. Następnie pojemnik z rośliną umieszcza się w większej, wodoszczelnej osłonce, w której znajduje się woda z pożywką (ilość roztworu nie powinna przekraczać optymalnego poziomu oznaczonego na wskaźniku).

Rośliny do uprawy hydroponicznej można kupić w każdym większym sklepie ogrodniczym, ale ponieważ hydroponika jest odpowiednia dla większości gatunków roślin doniczkowych, można też przystosować do niej kwiaty już znajdujące się w mieszkaniu. W tym celu należy wyjąć roślinę z doniczki i umieścić ją w czystej wodzie o temperaturze pokojowej. Po około pół godzinie roślinę należy wyjąć z wody, dokładnie oczyścić jej korzenie z podłoża i umieścić je w doniczce wewnętrznej, zasypując kulkami keramzytu. Następnie do ścianki doniczki należy zamontować wskaźnik i wstawić gotowy pojemnik do osłonki zewnętrznej, wypełnionej wodą z dodatkiem pożywki.

Przeczytaj też: Niewymagające kwiaty doniczkowe - rośliny doniczkowe dla zapracowanych >>>

hydroponika
Autor: www.thinkstockphotos.com W uprawie hydroponicznej wykorzystuje się specjalne podłoża, np. keramzyt, którym wypełnia się doniczkę wewnętrzną - stabilizując korzenie rośliny

Jak dobrze znasz rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Jaka to roślina?
Filodendron
Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.