Pędzenie tulipanów - terminy i warunki. Jak sprawić, żeby tulipany zakwitły zimą

2018-01-10 13:58

Pędzenie tulipanów nie jest trudne. Nawet ogrodnik - amator poradzi sobie z tym zadaniem. Zobacz, jak należy postępować z cebulkami, żeby tulipany pięknie zakwitły zimą.

pedzenie-tulipanow
Autor: www.thinkstockphotos.com Tulipany mogą zakwitnąć nawet zimą - dzięki metodzie pędzenia cebulek kwiatowych

Jeśli chcemy cieszyć kwitnącymi tulipanami w doniczkach już w zimowe miesiące, warto pomyśleć o przyspieszeniu kwitnienia tych popularnych roślin cebulowych, czyli tzw. pędzeniu tulipanów. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Spis treści

  1. Jakie cebulki są najlepsze do pędzenia?
  2. Pędzenie tulipanów – terminy, podłoże, warunki
  3. Pędzenie tulipanów: kiedy zakwitną
  4. Jakie odmiany tulipanów są najlepsze do pędzenia?

Jakie cebulki są najlepsze do pędzenia?

Do zimowej, domowej uprawy tulipanów wybieramy cebule zdrowe, dość duże i dobrej jakości. Tylko takie mają szansę na wykształcenie dorodnych kwiatów. Najlepsze są odmiany niskie osiągające od 15 do 25 cm. Ich pędy nie wydłużają się nadmiernie i będą dobrze prezentowały się w doniczce.

Pędzenie tulipanów – terminy, podłoże, warunki

Pędzenie tulipanów powinniśmy rozpocząć w odpowiednim terminie, jeśli chcemy żeby kwitnące tulipany zdobiły nasz dom zimą.

  • Przed pędzeniem cebule tulipanów trzeba przechowywać w chłodnym, ciemnym i przewiewnym miejscu.
  • Następnie, w terminie od września do grudnia, wysadzamy je do dość szerokich i dużych donic. Podłoże powinno być dość lekkie, np. mieszanka ziemi kwiatowej z torfem lub z dodatkiem piasku. Trzeba pamiętać o warstwie dobrego drenażu na dnie doniczki (drobne kamyczki, keramzyt).
  • Cebulki sadzimy dość ciasno – co 3-4 cm. Ich wierzchołki nie mogą być zakryte ziemią – 1/3 cebulki powinna znajdować się ponad podłożem.
  • Po posadzeniu cebule podlewamy i przenosimy do ciemnego i chłodnego miejsca o temperaturze około 10°C. To czas ukorzeniania się rośliny, jest też niezbędny do pobudzenia rośliny do wykształcania kwiatów.
  • Po około dziesięciu tygodniach przenosimy donice do nieco cieplejszego i zacienionego pomieszczenia, a po tygodniu możemy ustawić je w pełnym świetle, w miejscu możliwie najchłodniejszym i przewiewnym.
  • W bardzo ciepłym pomieszczeniu pędy kwiatowe będą rosły szybko, a kwitnienie nie potrwa zbyt długo. Donice powinny stać z dala od źródeł ciepła – grzejników i kominka.

Pamiętajmy też o systematycznym, dość obfitym podlewaniu tulipanów. Woda nie może jednak zalegać w podstawce, ponieważ cebulki zaczną gnić. Jeśli to możliwe nawilżajmy powietrze, dzięki temu roślina lepie ciepłe, domowe warunki i dłużej pozostanie w dobrej kondycji.

>> Przeczytaj też: Tulipany w ogrodzie – jak pielęgnować tulipany

Pędzenie tulipanów: kiedy zakwitną

Cebule tulipanów posadzone we wrześniu już w grudniu wytworzą piękne kwiaty. Przekwitające kwiaty trzeba usuwać, a po całkowitym zakończeniu kwitnienia rośliny pozostawiamy do zaschnięcia. Wprawdzie wiosną możemy je wysadzić do ogrodu, jednak nie zakwitną w tym samym roku, ale dopiero w następnym.

Cebulki możemy też wyjąć z doniczki, oczyścić z ziemi i umieścić w chłodnym, przewiewnym miejscu. W październiku można wysadzić je na ogrodowe rabaty – zakwitną wiosną następnego roku.

Jakie odmiany tulipanów są najlepsze do pędzenia?

Do pędzenia wybieramy odmiany o mniej intensywnym wzroście, np. 'Arma' (czerwona), 'Prinses Irene' (pomarańczowa, cieniowana), 'Fire King' oraz 'Couleur Cardinal' (czerwona). Popularne są też 'Strong Gold' oraz 'Yokohama' – żółto kwitnące, 'Leen van der Mark' – czerwona z białymi obrzeżami płatków.

Czytaj też:

Pędzenie roślin cebulowych zimą - jak to zrobić