Rośliny oczyszczające powietrze wg NASA. Przynajmniej jedna z nich powinna znaleźć się w Twoim domu

2016-02-01 17:18

Naukowcy z NASA sprawdzili, które gatunki roślin skutecznie oczyszczają powietrze. Warto je mieć w swoim domu. Te rośliny doniczkowe działają jak naturalne filtry powietrza - wchłania szkodliwe związki (opary lakierów, wyziewy z kuchenek gazowych, dym tytoniowy oraz smog). Większość z nich bardzo dobrze znasz!

Po wielu latach badań, specjaliści z NASA opublikowali w raporcie "Interior Landscape Plants for Indoor Air Pollution Abatement" listę roślin doniczkowych, które skutecznie oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń. Warto przynajmniej jedną z nich kupić do domu, zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy dokucza nam smog.

Rośliny oczyszczające powietrze

  • Zielistka Sternberga

W polskich domach od dekad znana jako „trawka”, ma działanie uniwersalne i zaskakująco skutecznie. Roślina dezaktywuje promieniowanie z urządzeń elektromagnetycznych, wchłania związki działające rakotwórczo wydzielane przez lakiery, farby i meble oraz oczyszcza powietrze z dymu tytoniowego (w szczególności z formaldehydu i benzenu). Gatunek jest bardzo łatwy w uprawie. Posiada pokrój pnący – można uprawiać go w wiszących donicach oraz na regałach. Znosi półcień. Podlewa się go umiarkowanie – podłoże powinno wcześniej przeschnąć. Jedynym problemem może być brązowienie końcówek liści. Jest to najczęściej objaw zbyt suchego powietrza.

Bluszcz pospolity wchłania m.in. benzen, tlenki węgla, formaldehydy i trichloroeteny. Część z tych związków jest wydzielana przy paleniu tytoniu, inne są związane ze stosowaniem klejów, farb, lakierów i środków czystości. Roślina znosi półcieniste warunki, dlatego można ją uprawiać w łazienkach, na klatkach schodowych, korytarzach oraz w pomieszczeniach z oknem usytuowanym na północ. Pnącze może być jednak kapryśne – zarówno przy nadmiarze wody, jak i przesuszeniu szybko gubi liście. W ostatnim czasie częściej spotyka się go w ogrodzie. Gatunek jest niedoceniany jako element aranżacji wnętrz.

Sprawdź też: jakość powietrza w mieszkaniu - co szkodzi naszemu zdrowiu >>>

  • Palmy

Palmy słyną ze swoich prozdrowotnych właściwości – nawilżają powietrze i oczyszczają je z wielu szkodliwych związków - formaldehydu i benzenu. Za szczególnie cenne gatunki oczyszczające powietrze uchodzą: palma bambusowa oraz areka. Ze względu na pokaźne rozmiary zwykle uprawia się je w salonach i innych przestronnych pomieszczeniach. Rośliny lubią dużą ilość światła rozproszonego. Są umiarkowanie łatwe w uprawie. Najlepiej rosną w wąskich, wysokich pojemnikach.

  • Epipremnum złociste

Epipremnum złociste to popularne pnącze o zielono-żółtych sercowatych liści wchłania m.in. formaldehydy. To roślina, którą uprawia się w wiszących pojemnikach, ustawiana regale lub prowadzi na podpórce. Bardzo często jest również wykorzystywana do tworzenia ogrodów wertykalnych. Gatunek jest łatwy w uprawie. Znosi półcień. Nie wymaga dużych donic. Zabiegi ograniczają się do regularnego podlewania i nawożenia (od wiosny do końca lata). Epipremnum można uszczykiwać, aby pobudzić je do lepszego krzewienia.

  • Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat słynie ze swojej wytrzymałości – znosi wiele niekorzystnych czynników (poza mrozem). Rośnie w zacienionych pomieszczeniach, wytrzymuje przesuszenie, niską wilgotność powietrza i zanieczyszczenia. To gatunek, który niweluje szkodliwe działanie acetonu, benzenu, jak i amoniaku.

Sansewieria to roślina doniczkowa znakomicie oczyszcza powietrze i ma bardzo małe wymagania, lubi pełne słońce. Nie znosi dużej wilgotności podłoża. Oczyszcza powietrze z benzenu, ksylenu i toluenu, trójchloroetylenu i formaldehydu.

Popularne i chętnie kupowane na prezent. Ozdobne z błyszczących, dużych liści i pięknych kwiatów. Anturium ma dość duże wymagania - podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne, z drenażem. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Lubi powietrze o dużej wilgotności, ale źle znosi spryskiwanie, dlatego w pobliżu rośliny warto postawić pojemnik z wodą. Anturium oczyszcza powietrze z aldehydu mrówkowego, amoniaku i benzenu.

  • Chryzantemy wielkokwiatowe

Mają bardzo ozdobne kwiaty. Są łatwie w pielęgnacji, ale nie lubią suszy - trzeba je regularnie podlewać, nie można dopuścić do przesuszenia podłoża w doniczce. Oczyszczają powietrze ze związków obecnych w smogu (trichloroetylen, benzen, aldehyd mrówkowy, ksyleny, amoniak)

Czytaj też:

Ważne

W skład tytoniu wchodzi kilka tysięcy substancji, które wywierają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Wiele z nich uwalnia się do powietrza w czasie palenia. W pomieszczeniach, szczególnie w okresie zimowym, może doprowadzić to do powstania toksycznej bomby gazowej. Pokoje powinno się więc regularnie wietrzyć, mimo iż w praktyce zdaje to egzamin tylko po części. Dlatego dodatkowo warto uprawiać rośliny doniczkowe, które również przyczynia się do oczyszczenia powietrza. Kilka okazów ustawionych w danym pomieszczeniu może stworzyć dość skuteczną barierę ochronną.

Pielęgnacja roślin. Nabłyszczanie liści kwiatów doniczk
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE