Rośliny oczyszczające powietrze wg NASA. Przynajmniej jedna z nich powinna znaleźć się w Twoim domu

2016-02-01 17:18 Michał Mazik

Naukowcy z NASA sprawdzili, które gatunki roślin skutecznie oczyszczają powietrze. Warto je mieć w swoim domu. Te rośliny doniczkowe działają jak naturalne filtry powietrza - wchłania szkodliwe związki (opary lakierów, wyziewy z kuchenek gazowych, dym tytoniowy oraz smog). Większość z nich bardzo dobrze znasz!

Po wielu latach badań, specjaliści z NASA opublikowali w raporcie "Interior Landscape Plants for Indoor Air Pollution Abatement" listę roślin doniczkowych, które skutecznie oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń. Warto przynajmniej jedną z nich kupić do domu, zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy dokucza nam smog.

Rośliny oczyszczające powietrze

  • Zielistka Sternberga

W polskich domach od dekad znana jako „trawka”, ma działanie uniwersalne i zaskakująco skutecznie. Roślina dezaktywuje promieniowanie z urządzeń elektromagnetycznych, wchłania związki działające rakotwórczo wydzielane przez lakiery, farby i meble oraz oczyszcza powietrze z dymu tytoniowego (w szczególności z formaldehydu i benzenu). Gatunek jest bardzo łatwy w uprawie. Posiada pokrój pnący – można uprawiać go w wiszących donicach oraz na regałach. Znosi półcień. Podlewa się go umiarkowanie – podłoże powinno wcześniej przeschnąć. Jedynym problemem może być brązowienie końcówek liści. Jest to najczęściej objaw zbyt suchego powietrza.

  • Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity wchłania m.in. benzen, tlenki węgla, formaldehydy i trichloroeteny. Część z tych związków jest wydzielana przy paleniu tytoniu, inne są związane ze stosowaniem klejów, farb, lakierów i środków czystości. Roślina znosi półcieniste warunki, dlatego można ją uprawiać w łazienkach, na klatkach schodowych, korytarzach oraz w pomieszczeniach z oknem usytuowanym na północ. Pnącze może być jednak kapryśne – zarówno przy nadmiarze wody, jak i przesuszeniu szybko gubi liście. W ostatnim czasie częściej spotyka się go w ogrodzie. Gatunek jest niedoceniany jako element aranżacji wnętrz.

Sprawdź też: jakość powietrza w mieszkaniu - co szkodzi naszemu zdrowiu >>>

  • Palmy

Palmy słyną ze swoich prozdrowotnych właściwości – nawilżają powietrze i oczyszczają je z wielu szkodliwych związków - formaldehydu i benzenu. Za szczególnie cenne gatunki oczyszczające powietrze uchodzą: palma bambusowa oraz areka. Ze względu na pokaźne rozmiary zwykle uprawia się je w salonach i innych przestronnych pomieszczeniach. Rośliny lubią dużą ilość światła rozproszonego. Są umiarkowanie łatwe w uprawie. Najlepiej rosną w wąskich, wysokich pojemnikach.

  • Epipremnum złociste

Epipremnum złociste to popularne pnącze o zielono-żółtych sercowatych liści wchłania m.in. formaldehydy. To roślina, którą uprawia się w wiszących pojemnikach, ustawiana regale lub prowadzi na podpórce. Bardzo często jest również wykorzystywana do tworzenia ogrodów wertykalnych. Gatunek jest łatwy w uprawie. Znosi półcień. Nie wymaga dużych donic. Zabiegi ograniczają się do regularnego podlewania i nawożenia (od wiosny do końca lata). Epipremnum można uszczykiwać, aby pobudzić je do lepszego krzewienia.

  • Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat słynie ze swojej wytrzymałości – znosi wiele niekorzystnych czynników (poza mrozem). Rośnie w zacienionych pomieszczeniach, wytrzymuje przesuszenie, niską wilgotność powietrza i zanieczyszczenia. To gatunek, który niweluje szkodliwe działanie acetonu, benzenu, jak i amoniaku.

Sansewieria to roślina doniczkowa znakomicie oczyszcza powietrze i ma bardzo małe wymagania, lubi pełne słońce. Nie znosi dużej wilgotności podłoża. Oczyszcza powietrze z benzenu, ksylenu i toluenu, trójchloroetylenu i formaldehydu.

  • Anturium

Popularne i chętnie kupowane na prezent. Ozdobne z błyszczących, dużych liści i pięknych kwiatów. Anturium ma dość duże wymagania - podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne, z drenażem. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Lubi powietrze o dużej wilgotności, ale źle znosi spryskiwanie, dlatego w pobliżu rośliny warto postawić pojemnik z wodą. Anturium oczyszcza powietrze z aldehydu mrówkowego, amoniaku i benzenu.

  • Chryzantemy wielkokwiatowe

Mają bardzo ozdobne kwiaty. Są łatwie w pielęgnacji, ale nie lubią suszy - trzeba je regularnie podlewać, nie można dopuścić do przesuszenia podłoża w doniczce. Oczyszczają powietrze ze związków obecnych w smogu (trichloroetylen, benzen, aldehyd mrówkowy, ksyleny, amoniak)

Czytaj też:

Ważne

W skład tytoniu wchodzi kilka tysięcy substancji, które wywierają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Wiele z nich uwalnia się do powietrza w czasie palenia. W pomieszczeniach, szczególnie w okresie zimowym, może doprowadzić to do powstania toksycznej bomby gazowej. Pokoje powinno się więc regularnie wietrzyć, mimo iż w praktyce zdaje to egzamin tylko po części. Dlatego dodatkowo warto uprawiać rośliny doniczkowe, które również przyczynia się do oczyszczenia powietrza. Kilka okazów ustawionych w danym pomieszczeniu może stworzyć dość skuteczną barierę ochronną.

WIDEO: pielęgnacja roślin - nabłyszczanie liści kwiatów doniczkowych

Pielęgnacja roślin. Nabłyszczanie liści kwiatów doniczk
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE