7 zasad, jak aranżować rośliny doniczkowe w domu

2020-12-30 14:51
Rośliny doniczkowe w aranżacji wnętrz
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Paprocie to rośliny coraz chętniej wykorzystywane w roślinnej aranżacji wnętrz - lubią wilgoć, dlatego można je uprawiać w szklanych pojemnikach

Rośliny doniczkowe w domu odgrywają dużą rolę. Poza tym, że dostarczają tlen, oczyszczają i nawilżają powietrze, są też dekoracją. Rośliny doniczkowe powinny pasować do stylu wnętrza. Wybierając je, powinieneś pamiętać o kilku zasadach. Oto najważniejsze z nich.

Ozdobna rola zieleni w mieszkaniach jest nieoceniona. Rośliny doniczkowe – w zależności od gatunku i użytego pojemnika – pasują do tradycyjnych i nowoczesnych wnętrz. To „detale”, które ożywiają cztery ściany i wnoszą niezbędny spokój. Niestety zdarza się, że jest zupełnie odwrotnie. Rośłiny pokojowe zamiast wzbudzać podziw, straszy swoim wyglądem. Często winny jest niewłaściwy dobór gatunku (lub miejsca), nieodpowiednia pielęgnacja i mało przemyślana aranżacja. Dlatego warto stosować kilka uniwersalnych zasad, dzięki którym kwiaty domowe będą dobrze komponowały się z innymi elementami wystroju i nie będą sprawiać problemów.

Zobacz galerię zdjęć: 10 pięknie kwitnących roślin doniczkowych: kwiaty domowe, które ozdobią wnętrze>>

Rośliny doniczkowe - zasady aranżacji roślin domowych

1. Rośliny doniczkowe w pierwszej kolejności powinno się dobierać pod kątem stanowiska. To istotne, gdyż zbyt nadmierne lub słabe natężenie światła będzie wpływało negatywnie na ich wzrost i zdrowotność. Przy niewielkim doświadczeniu w uprawie lepiej zdecydować się na gatunki mało wymagające. Są to m.in. wężownica gwinejska, kaktusy i sukulenty, epipremnum, zamiokulkas i skrzydłokwiat.

2. Wybierając pojemniki warto pamiętać, że to rośliny doniczkowe mają być  główną dekoracją. Pomijając sporadyczne wyjątki, donica nie powinna „przyćmiewać” posadzonej w niej rośliny. Z jej pomocą można jednak (np.: dostosowując barwę do kolorystyki ścian) podkreślić wystrój wnętrz. Duże znaczenie w aranżacji mają pojemniki ceramiczne, gliniane, technorattanowe i wiklinowe. Te najtańsze – z tworzywa sztucznego – dobrze wyglądają głównie w pomieszczeniach użytkowych, (np.: w kuchni lub łazience).

3. Lepiej aranżować mniejszą liczbę kwiatów domowych, ale finalnie osiągającą większe rozmiary. W szczególności dotyczy to przestronnych pomieszczeń, np.: pokojów gościnnych. 1-2 duże okazy (niezależnie od pokroju) będą z reguły efektowniej prezentowały się niż kilkanaście małych roślin doniczkowych. Warto przy tym pamiętać, że zieleń nie powinna rosnąć w zbyt dużym zagęszczeniu (nie dotyczy to ogrodów wertykalnych).

4. W kuchni warto aranżować gatunki jadalne i zioła, w jasnej łazience okazy lubiące wilgoć (np. storczyki), a kwiaty do sypialni powinny wytwarzać tlen nocą (np.: kaktus bożonarodzeniowy i kaktus wielkanocny). W salonach i innych dużych pomieszczeniach świetnie prezentują się rośliny osiągające znaczne rozmiary (palmy, fikusy, draceny, yukki).

5. Kwiaty doniczkowe kwitnące (kloniki, pelargonie, fiołki afrykańskie, fuksje, itp.) są niezwykle dekoracyjne, jednak bywają kłopotliwe. Przede wszystkim mogą zaśmiecać mieszkanie opadającymi częściami kwiatów. W ich przypadku warto więc regularnie usuwać przekwitające kwiatostany.

6. Zieleń w zależności od gatunku można ustawiać w różnych miejscach – na parapecie, w wiszących pojemnikach, na parapecie, na regale, podłodze lub kwietniku. Ważne jest, aby nie utrudniały dostępny do kluczowych elementów pomieszczenia, np.: do okna. Rośliny pokojowe najlepiej prezentują się na tle jednolitych ścian.

7. W mieszkaniach, gdzie często przebywają dzieci, powinno się unikać sadzenia roślin doniczkowych trujących. Szczególnie niebezpieczne są te wytwarzające ozdobne owoce (np.: psianka). Do najbardziej toksycznych gatunków należą diffenbachie, krotony, alokazje, oleandry i wilczomlecze. Dla dzieci można wybrać cuda botaniczne, które wzbudzą ich ciekawość i żądzę poznawania świata flory. Są to m.in. rośliny owadożerne (rosiczka, muchołówka, dzbanecznik), lucky bamboo, róża jerychońska i żywe kamienie.

Zobacz także: Drzewko cytrynowe w domu - pielęgnacja i podlewanie drzewka cytrusowego w doniczce >>

Polecamy wideo: Praktyczny poradnik, jak kupować rośliny doniczkowe

Rośliny doniczkowe - jak je kupować? Poradnik
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE