Sansewierie - rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze z toksyn i zanieczyszczeń

2017-11-03 15:49 Katarzyna Józefowicz

Sansewierie to rośliny doniczkowe, których zaletą sa dekoracyjne liście oraz łatwość uprawy. Poznaj najpopularniejsze gatunki i ciekawe odmiany sansewierii, dowiedz się jakie są zalety sansewierii, warunki uprawy i zasady pielęgnacji.

Rośliny spełniają w naszym otoczeniu wiele ważnych funkcji. Dzięki nim powietrze jest czystsze i zdrowsze, a znajdujące się w nim toksyny zneutralizowane, dlatego powinniśmy otaczać się roślinami nie tylko w ogrodzie, ale też w pracy i w domu. Nie musimy się przy tym martwić, że z braku czasu lub wiedzy nie będziemy umieli się nimi odpowiednio zająć, gdyż istnieją gatunki, które mają niewielkie potrzeby i prawie nie wymagają naszej uwagi. Należy do nich między innymi sansewieria, która ze względu na kształt swoich liści nazywana jest też wężownicą. Do niedawna roślina znana była głównie ze szkolnych korytarzy, biur i urzędów, obecnie jednak znów powraca do łask i to w zupełnie nowej, bardziej atrakcyjnej odsłonie. To dobra wiadomość, bo sansewieria oczyszcza powietrze z toksyn i zanieczyszczeń.

>>Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe do sypialni: oczyszczające i nawilżające powietrze

Sansewieria - gatunki do domowej uprawy

Rodzaj sansewiera liczy sobie ponad 70 gatunków, ale w uprawie domowej spotykanych jest zaledwie kilka z nich, w tym głównie:

 • sansewieria gwinejska (łac. Sansevieria trifasciata),
 • Sansevieria kirkii,
 • sansevieria cylindryczna (Sansevieria cylindrica).

Sansewieria gwinejska

Najpopularniejsza i najczęściej uprawiana jest sansewieria gwinejska, osiągająca 1-1,5 m wysokości i tworząca wąskie, płaskie, mięsiste, sztywne, gładkie liście o mieczowatym kształcie i ciemnozielonej blaszce, ozdobionej jasnymi, poprzecznymi prążkami. W dobrych warunkach roślina czasem zakwita, ale ponieważ żółtozielonkawe kwiaty nie są zbyt dekoracyjne, to właśnie liście pozostają największą ozdobą rośliny.

Szczególnie atrakcyjne i kolorowe liście znajdziemy wśród odmian ozdobnych, np.:

 • 'Futura Superba' - liście dość szerokie, zielone, z żółtokremowym obrzeżem, wys. 30-50 cm,
 • 'Silver Flame' - liście szerokie, na brzegach ozdobione jaśniejszym wzorem, wys. 1-1,2 m,
 • 'Gold Flame' - liście szerokie, wzniesione, zielone, z żółtymi, podłużnymi pasami i smugami,
 • 'Black Gold' - liście ciemnozielone z żółtym, szerokim obrzeżem, wys. ok. 1 m,
 • 'Moonshine' - liście szerokie, niemal srebrzyste, wys. ok. 1 m,
 • 'Hahnii' - odmiana karłowa, liście szerokie, tworzące rozetę, zielone, wys. 30-40 cm,
 • 'Golden Hahnii' - odmiana karłowa, liście szerokie, zielone, z żółtym, bardzo szerokim obrzeżem, wys. ok. 40 cm,
 • 'Laurentii' - liście zielone, z żółtym obrzeżem, szerokie, wzniesione, wys. ok. 1,2 m,

Sansewierie - rośliny doniczkowe łatwe w uprawie

Sansewierie zasługują jednak na naszą uwagę nie tylko ze względu na ciekawe i bardzo ozdobne liście, ale też z powodu swoich niewielkich wymagań uprawowych (są nawet nazywane „żelaznymi roślinami”). Zniosą wiele i wiele wybaczą, dlatego są idealnymi roślinami dla początkujących, zapracowanych lub zapominalskich.

O czystość powietrza, pomogą Ci również zadbać proponowane przez nas oczyszczacze powietrza:

>>Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe dla zapracowanych. Niewymagające kwiaty doniczkowe

Sansewierie najlepiej rosną w przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej, dość żyznej glebie o obojętnym lub zasadowym odczynie pH, ale zniosą też słabsze podłoże i przesuszenie. Bez wody mogą przetrwać nawet 3-4 tygodnie i choć wtedy ich liście stają się matowe i blade, po podlaniu szybko jednak odzyskują ładny i zdrowy wygląd. Sansewierie preferują widne i jasne stanowiska z rozproszonym światłem, ale poradzą sobie także w półcieniu. Jedynie odmiany o kolorowych liściach potrzebują więcej światła, aby móc ładnie się wybarwić. Wybierając dla roślin miejsce uprawy trzeba jednak pamiętać, że w pełnym słońcu ich liście mogą zostać poparzone, dlatego lepiej nie ustawiać ich bezpośrednio za szybą południowego okna.

Sansewierie nie potrzebują systematycznego zasilania, dobrze znoszą suche, zanieczyszczone powietrze i nie wymagają częstego przesadzania (będą rosły nawet w zbyt ciasnej doniczce), ale z pewnością zaszkodzi im nadmiar wody i zimno.
Ponieważ należą do sukulentów, magazynują wodę w mięsistych, skórzastych liściach i dużo lepiej znoszą suszę niż zalanie. Ich płytki, delikatny system korzeniowy nie radzi sobie z nadmiarem wody i łatwo gnije, co dla rośliny często kończy się śmiercią.
Sansewierie nie przetrwają też w zimnych pomieszczeniach (temperatura nie może spadać poniżej 10 st. C), gdyż przez cały rok oczekują temperatury pokojowej (20-24 st. C), która zimą może być tylko nieznacznie niższa (17-20 st. C). Lepiej też nie wystawiać roślin latem do ogrodu, gdyż zmienne warunki atmosferyczne nie wpływają dobrze na ich rozwój.

Jak rozmnażać sansewierie w domu

Sansewierie to rośliny atrakcyjne, wytrzymałe i mało wymagające, ale też bardzo łatwe do rozmnażania. Młode rośliny można uzyskać zarówno przez podział dorosłych egzemplarzy (ładnie się rozrastają i tworzą wiele odrostów korzeniowych), jak i z sadzonek liściowych, uzyskanych z pociętych na odcinki i ukorzenionych w wilgotnym piasku liści. W odpowiednich warunkach sadzonki ukorzeniają się szybko, a uzyskane z nich rośliny zachowują cechy odmianowe egzemplarzy matecznych. 

>>Przeczytaj też:

Kiedy już zdecydujemy się na uprawę tych ciekawych roślin, możemy wykorzystać je na kilka sposobów. Doskonale wyglądają jako solitery w ozdobnych, niezbyt głębokich, ale dość szerokich doniczkach lub misach, ale równie dobrze prezentują się też w wielogatunkowych kompozycjach (trzeba tylko pilnować, aby nadmiernie się nie rozrosły i nie zdominowały pozostałych roślin). Bardzo atrakcyjnie wyglądają również w rynienkach lub długich donicach, dzielących pomieszczenie na strefy.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE