Sansewieria z liścia - rozmnażanie i ukorzenianie w wodzie

2021-04-21 16:16
Ukorzenianie Sansewierii
Autor: Piotr Sosnowski W uprawie domowej znanych jest tylko kilka gatunków, ale Sansewieria liczy ich sobie około 70!

Sansewieria: rozmnażanie z liścia. Wyjaśniamy, jak to zrobić? Sansewieria to piękna roślina o dekoracyjnych liściach, znana też jako język teściowej czy wężownica. Możemy ją dosyć prosto rozmnożyć przez sadzonki liściowe ukorzeniane w wodzie.

Sansewieria pochodzi z Afryki równikowej i południowej. Występuje także w Azji tropikalnej i na Półwyspie Arabskim. Liczy sobie około 70 gatunków! Nazwę łacińską tej roślinie nadano na cześć Raimono di Sangro (1710-1771), księcia San Severo we Włoszech.

W uprawie doniczkowej spotyka się wiele odmian sansewierii - od tych, które mają proste mieczowate grube liście, aż po cylindryczne. Ta prosta w uprawie i niezbyt wymagająca roślina powinna się znaleźć w każdym domu, biurze czy miejscu prac, ponieważ oczyszcza powietrze z benzenu, ksylenu i toluenu. Zaprośmy ją więc do siebie!

Sansewieria rozmnażanie z liścia

Sansewierię można w bardzo prosty sposób rozmnożyć przez ukorzenienie fragmentów liści w wodzie lub podłożu. Jak to robię? Zobaczcie!

  1. Odcinamy liść sansewierii od rośliny matecznej. Robimy to nożyczkami wcześniej zdezynfekowanymi spirytusem lub innym środkiem odkażającym. Bardzo ważna jest czystość cięcia, dzięki czemu zapobiegniemy ewentualnej infekcji rośliny matecznej.
  2. Liść sansewierii tniemy na kawałki długości 5-7 cm. Musimy pamiętać o tym, aby pocięte liście przygotowane do ukorzeniania były ułożone zgodnie z biegunowością. Jeśli liść włożymy odwrotnie do podłoża czy wody - nie ukorzeni się.
  3. Wycinamy nożyczkami w liściu sansewierii kształt odwróconej litery V, lub zostawiamy liść ucięty w linii prostej. Obydwa sposoby są poprawne.

  4. Przygotowujemy naczynie z wodą - w moim przypadku jest to filiżanka, ale równie dobrze może to być słoik lub szklanka. Możemy przymocować liście sansewierii do krawędzi naczynia klamerkami do bielizny w ten sposób, aby w wodzie znajdowała się tylko część liścia. To zapobiegnie jego gniciu.

Po kilku tygodniach w dolnej części liścia pojawią się korzonki, a po kilku miesiącach wyrośnie młoda roślina, którą możemy oddzielić i posadzić do doniczki z ziemią uniwersalną wymieszaną z piaskiem.

Sadzenie liścia sansewierii

Na dno doniczki, w której chcemy posadzić sansewierię, układamy warstwę drenażu z pumeksu ogrodniczego lub keramzytu. Podlewamy umiarkowanie wodą, stawiamy na stanowisku jasnym lub półcienistym. Sansewieria zniesie nawet okresowe przesuszenie. Jest doskonałą rośliną dla zapominalskich!

Piotr Sosnowski
Piotr Sosnowski

Znany jako Sosna i jego sadzonki. Miłośnik roślin doniczkowych i natury. Pasjonat projektów z drewna z odzysku i designu. Prowadzi autorską pracownię ze swoim tatą Wacławem, gdzie realizują projekty upcyklingowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE