Uprawa ziół w domu. Jak sadzić zioła kupione w markecie żeby zatrzymać je na dłużej?

2021-05-12 21:31

Zioła to dodatek wzbogacający walory smakowe przygotowywanych potraw. Dzięki nim nasze życie jest bogatsze w smaki i aromaty. W kuchni dobrze mieć bazylię, miętę, rozmaryn, oregano, tymianek czy pietruszkę. Jak przesadzać zioła kupione w markecie?

mieta i bazylia Sosna
Autor: Piotr Sosnowski Zioła możemy wyhodować sami lub przesadzić te marketowe. Na zdjęciu bazylia i mięta

Zioła możemy sami wyhodować z nasion dostępnych w sklepach ogrodniczych albo zakupić w markecie gotową sadzonkę i przesadzić ją w domu do nowej doniczki.

Taka marketowa sadzonka zazwyczaj nie służy nam długo. Po kilku dniach od zakupu więdnie, a w końcu całkowicie zamiera. Co zatem zrobić aby taką marketową sadzonkę mięty czy bazylii zatrzymać na dłużej w domowej kuchni?

Przesadzanie bazylii doniczkowej kupionej w markecie

Bazylia to niezastąpiony składnik dań kuchni włoskiej. Jej intensywnego aromatu nie da się porównać z żadnym innym.

Preferuje stanowisko jasne, ale nie na pełnym słońcu. Nie lubi zraszania liści. Podlewanie powinno być regularne, a podłoże stale wilgotne. Sadzonkę z marketu sadzimy w podłożu złożonym w połowie z ziemi uniwersalnej i w połowie z kory sosnowej frakcji 20 mm z dodatkiem piasku dla lepszej przepuszczalności podłoża. Żeby bazylia pięknie rosła możemy podsypać do podłoża pokruszone skorupki jajka, które zawierają wiele składników mineralnych wspomagających wzrost rośliny.

Domowe sposoby nawożenia roślin doniczkowych: skorupki z jaj, fusy z kawy i inne >>>

Przesadzanie mięty doniczkowej kupionej w markecie

Mięta to doskonały dodatek do napojów czy potraw. Świeżo zerwane liście mięty nadają się jako dodatek do świeżo zaparzonej herbaty, a latem doskonale komponują się z wodą z cytryną czy limonką.

Jest wiele odmian mięty: mięta pieprzowa, mięta marokańska, mięta o zapachu jabłka i inne, których nie sposób wymienić w jednym artykule. Różnią się zapachem i liśćmi.

Mięta może rosnąć na stanowisku słonecznym albo lekko zacienionym. Nie zniesie przesuszenia podłoża - dlatego, by cieszyć się nią długo, trzeba ją regularnie podlewać. Podłoże musi być stale wilgotne, ale nie mokre.

Miętę kupioną w markecie sadzimy w mieszance ziemi uniwersalnej i kory sosnowej frakcji 20 mm (pół na pół) z dodatkiem piasku dla lepszej przepuszczalności podłoża. Kora zatrzyma tyle wody ile potrzeba, ziarenka piasku nie absorbują wody dzięki czemu ziemia nie będzie zbita, korzenie będą miały więcej tlenu, a roślina będzie mniej narażona na przelanie.

Żeby mięta pięknie rosła również możemy podsypać do podłoża pokruszone skorupki jajka.

Zobacz też: Mango z pestki - jak wyhodować drzewko mango w domu >>>

Przesadzanie bazylii i mięty krok po kroku:

  • Przygotuj doniczkę - najlepiej wysoką w przypadku mięty, ponieważ ma długie korzenie - ja stosuję doniczki terakotowe (jeśli takowej nie posiadasz, może być inna).
  • Na dno doniczki włóż siatkę (zapobiega to wypłukiwaniu podłoża) wsyp warstwę drenażu z keramzytu lub żwirku.
  • Pokrusz skorupkę jajka bardzo drobno.
  • Wymieszaj podłoże uniwersalne z korą sosnową ogrodniczą drobno pociętą 50/50 i piaskiem.
  • Wsyp trochę podłoża i włóż pokruszone skorupki jajek.
  • Wyjmij delikatnie miętę z doniczki, rozluźnij korzenie.
  • Ustaw roślinę na środku doniczki i dosyp przygotowanego podłoża.
  • Obficie podlej aż nadmiar wody wypłynie z otworów drenażowych.
  • Podlewaj zawsze w dzień- najlepiej rano, tak aby podłoże było stale wilgotne nie mokre. Nie dopuszczaj do przesuszenia bryły korzeniowej, ponieważ mięta tego nie lubi.
  • Ciesz się swoją bazylią i miętą. Warto przycinać gałązki mięty dzięki czemu pięknie się rozkrzewi. W przypadku bazylii uszczykuj górne pędy, dzięki czemu roślina się rozkrzewi.

W tym roku planuję jeszcze posadzenie rozmarynu oraz pietruszki. Zatem bierzmy się za sadzenie ziół!

Piotr Sosnowski
Piotr Sosnowski

Znany jako Sosna i jego sadzonki. Miłośnik roślin doniczkowych i natury. Pasjonat projektów z drewna z odzysku i designu. Prowadzi autorską pracownię ze swoim tatą Wacławem, gdzie realizują projekty upcyklingowe.

Czy rozpoznasz te zioła?

Pytanie 1 z 12
Zioło na zdjęciu to...
kozieradka
Nasi Partnerzy polecają