Uprawa ziół w domu. Jak sadzić zioła kupione w markecie żeby zatrzymać je na dłużej?

2021-05-12 21:31
mieta i bazylia Sosna
Autor: Piotr Sosnowski Zioła możemy wyhodować sami lub przesadzić te marketowe. Na zdjęciu bazylia i mięta

Zioła to dodatek wzbogacający walory smakowe przygotowywanych potraw. Dzięki nim nasze życie jest bogatsze w smaki i aromaty. W kuchni dobrze mieć bazylię, miętę, rozmaryn, oregano, tymianek czy pietruszkę. Jak przesadzać zioła kupione w markecie?

Zioła możemy sami wyhodować z nasion dostępnych w sklepach ogrodniczych albo zakupić w markecie gotową sadzonkę i przesadzić ją w domu do nowej doniczki.

Taka marketowa sadzonka zazwyczaj nie służy nam długo. Po kilku dniach od zakupu więdnie, a w końcu całkowicie zamiera. Co zatem zrobić aby taką marketową sadzonkę mięty czy bazylii zatrzymać na dłużej w domowej kuchni?

Przesadzanie bazylii doniczkowej kupionej w markecie

Bazylia to niezastąpiony składnik dań kuchni włoskiej. Jej intensywnego aromatu nie da się porównać z żadnym innym.

Preferuje stanowisko jasne, ale nie na pełnym słońcu. Nie lubi zraszania liści. Podlewanie powinno być regularne, a podłoże stale wilgotne. Sadzonkę z marketu sadzimy w podłożu złożonym w połowie z ziemi uniwersalnej i w połowie z kory sosnowej frakcji 20 mm z dodatkiem piasku dla lepszej przepuszczalności podłoża. Żeby bazylia pięknie rosła możemy podsypać do podłoża pokruszone skorupki jajka, które zawierają wiele składników mineralnych wspomagających wzrost rośliny.

Domowe sposoby nawożenia roślin doniczkowych: skorupki z jaj, fusy z kawy i inne >>>

Przesadzanie mięty doniczkowej kupionej w markecie

Mięta to doskonały dodatek do napojów czy potraw. Świeżo zerwane liście mięty nadają się jako dodatek do świeżo zaparzonej herbaty, a latem doskonale komponują się z wodą z cytryną czy limonką.

Jest wiele odmian mięty: mięta pieprzowa, mięta marokańska, mięta o zapachu jabłka i inne, których nie sposób wymienić w jednym artykule. Różnią się zapachem i liśćmi.

Mięta może rosnąć na stanowisku słonecznym albo lekko zacienionym. Nie zniesie przesuszenia podłoża - dlatego, by cieszyć się nią długo, trzeba ją regularnie podlewać. Podłoże musi być stale wilgotne, ale nie mokre.

Miętę kupioną w markecie sadzimy w mieszance ziemi uniwersalnej i kory sosnowej frakcji 20 mm (pół na pół) z dodatkiem piasku dla lepszej przepuszczalności podłoża. Kora zatrzyma tyle wody ile potrzeba, ziarenka piasku nie absorbują wody dzięki czemu ziemia nie będzie zbita, korzenie będą miały więcej tlenu, a roślina będzie mniej narażona na przelanie.

Żeby mięta pięknie rosła również możemy podsypać do podłoża pokruszone skorupki jajka.

Zobacz też: Mango z pestki - jak wyhodować drzewko mango w domu >>>

Przesadzanie bazylii i mięty krok po kroku:

  • Przygotuj doniczkę - najlepiej wysoką w przypadku mięty, ponieważ ma długie korzenie - ja stosuję doniczki terakotowe (jeśli takowej nie posiadasz, może być inna).
  • Na dno doniczki włóż siatkę (zapobiega to wypłukiwaniu podłoża) wsyp warstwę drenażu z keramzytu lub żwirku.
  • Pokrusz skorupkę jajka bardzo drobno.
  • Wymieszaj podłoże uniwersalne z korą sosnową ogrodniczą drobno pociętą 50/50 i piaskiem.
  • Wsyp trochę podłoża i włóż pokruszone skorupki jajek.
  • Wyjmij delikatnie miętę z doniczki, rozluźnij korzenie.
  • Ustaw roślinę na środku doniczki i dosyp przygotowanego podłoża.
  • Obficie podlej aż nadmiar wody wypłynie z otworów drenażowych.
  • Podlewaj zawsze w dzień- najlepiej rano, tak aby podłoże było stale wilgotne nie mokre. Nie dopuszczaj do przesuszenia bryły korzeniowej, ponieważ mięta tego nie lubi.
  • Ciesz się swoją bazylią i miętą. Warto przycinać gałązki mięty dzięki czemu pięknie się rozkrzewi. W przypadku bazylii uszczykuj górne pędy, dzięki czemu roślina się rozkrzewi.

W tym roku planuję jeszcze posadzenie rozmarynu oraz pietruszki. Zatem bierzmy się za sadzenie ziół!

Piotr Sosnowski
Piotr Sosnowski

Znany jako Sosna i jego sadzonki. Miłośnik roślin doniczkowych i natury. Pasjonat projektów z drewna z odzysku i designu. Prowadzi autorską pracownię ze swoim tatą Wacławem, gdzie realizują projekty upcyklingowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE