Pestka awokado – jak wyhodować z niej drzewko?

2019-11-08 9:16
awokado Sosna i jego Sadzonki
Autor: Piotr Sosnowski Awokado lubi ziemię uniwersalną, którą zasilamy nawozem ze zwiększoną dawką potasu, co korzystnie wpływa na rozwój korzeni

Awokado to roślina egzotyczna. Pochodzi z Meksyku, ale szybko rozpowszechniło się w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej. Potrzebuje naprawdę bardzo dużo światła, wody i zapewnienia odpowiedniej wilgotności powietrza. Jak wyhodować takie drzewko?

Pierwszy krok? Należy udać się do sklepu w celu zakupu dojrzałego awokado. Po zrobieniu pysznej sałatki zostawiamy pestkę. Dobrze jest obrać ją z brązowej skórki, a jeśli jest to niemożliwe - można pestkę awokado zostawić na 24h w szklance wody.

Przygotowanie pestki awokado

Po obraniu pestki ze skórki  i oczyszczeniu z resztek miąższu przygotowujemy słoik. Słoik najlepiej jest wyparzyć gorącą wodą, ale nie wrzątkiem, bo może pęknąć.

Gdy przygotujemy słoik z zakrętką, bierzemy listek ręcznika papierowego, kładziemy pestkę awokado na ręczniku i zraszamy. Następnie zawijamy pestkę w ręcznik i znowu zraszamy.

Tak przygotowaną umieszczamy w słoiku i zakręcamy, a potem odstawiamy w ciepłe miejsce. Sprawdzamy co jakiś czas słoik. Jeśli wyczujemy nieprzyjemny zapach zmieniamy ręcznik na nowy i powtarzamy procedurę ze zraszaniem.

Pestka awokado: miesiąc po

Po 3-4 tygodniach pestka powinna pęknąć. Najpierw pojawi się korzeń (przy sprawdzaniu pestki uważamy aby nie połamać korzeni awokado, bo są bardzo łamliwe), a w drugiej kolejności pęd z liśćmi. W momencie, kiedy zobaczymy pęd z liśćmi przygotowujemy pestkę do posadzenia w doniczce.

Przygotowujemy doniczkę, siatkę do zakrycia otworu odpływowego, ziemię uniwersalną do roślin zielonych, drobny żwirek rzeczny do drenażu, piasek lub żwirek do zmieszania z ziemią.

Na dno doniczki wkładamy siatkę (zapobiegnie ona wysypywaniu się żwirku przez otwór odpływowy), wsypujemy warstwę drenażu, mieszamy ziemię z piaskiem lub drobnym żwirkiem. Następnie wsypujemy ziemię do doniczki i sadzimy pestkę tak, żeby nie połamać korzeni.

awokado Sosna i jego Sadzonki
Autor: Piotr Sosnowski Pestka posadzona w doniczce

Pielęgnacja drzewka awokado

Zraszamy ziemię, pamiętamy o tym, że awokado nie znosi przesuszenia bryły korzeniowej. Dlatego należy dbać o to aby podłoże było stale wilgotne, lecz nie mokre. Zraszamy regularnie! Należy pamiętać, że po około 8-10 tygodniach drzewko potrzebuje nawożenia. W okresie od kwietnia do października nawozimy co 2 tygodnie, a w okresie od listopada do marca raz na miesiąc. Awokado lubi nawóz bogaty w potas.

Do dzieła! Ty też możesz mieć swoje drzewko awokado.

Masz pytania? Napisz do @Sosna i jego Sadzonki

Piotr Sosnowski
Piotr Sosnowski

Znany jako Sosna i jego sadzonki. Miłośnik roślin doniczkowych i natury. Pasjonat projektów z drewna z odzysku i designu. Prowadzi autorską pracownię ze swoim tatą Wacławem, gdzie realizują projekty upcyklingowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE