Pestka awokado – jak wyhodować z niej drzewko?

2019-11-08 9:16 Piotr Sosnowski (Sosna i jego Sadzonki)
awokado Sosna i jego Sadzonki
Autor: Piotr Sosnowski Awokado lubi ziemię uniwersalną, którą zasilamy nawozem ze zwiększoną dawką potasu, co korzystnie wpływa na rozwój korzeni

Awokado to roślina egzotyczna. Pochodzi z Meksyku, ale szybko rozpowszechniło się w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej. Potrzebuje naprawdę bardzo dużo światła, wody i zapewnienia odpowiedniej wilgotności powietrza. Jak wyhodować takie drzewko?

Pierwszy krok? Należy udać się do sklepu w celu zakupu dojrzałego awokado. Po zrobieniu pysznej sałatki zostawiamy pestkę. Dobrze jest obrać ją z brązowej skórki, a jeśli jest to niemożliwe - można pestkę awokado zostawić na 24h w szklance wody.

Piotr Sosnowski
Piotr Sosnowski

Znany jako Sosna i jego sadzonki. Miłośnik roślin doniczkowych i natury. Pasjonat projektów z drewna z odzysku i designu. Prowadzi autorską pracownię ze swoim tatą Wacławem, gdzie realizują projekty upcyklingowe.

Przygotowanie pestki awokado

Po obraniu pestki ze skórki  i oczyszczeniu z resztek miąższu przygotowujemy słoik. Słoik najlepiej jest wyparzyć gorącą wodą, ale nie wrzątkiem, bo może pęknąć.

awokado Sosna i jego Sadzonki
Autor: Piotr Sosnowski Zraszanie pestek awokado

Gdy przygotujemy słoik z zakrętką, bierzemy listek ręcznika papierowego, kładziemy pestkę awokado na ręczniku i zraszamy. Następnie zawijamy pestkę w ręcznik i znowu zraszamy.

awokado Sosna i jego Sadzonki
Autor: Piotr Sosnowski Pestka awokado jest gotowa do zamknięcia w słoiku

Tak przygotowaną umieszczamy w słoiku i zakręcamy, a potem odstawiamy w ciepłe miejsce. Sprawdzamy co jakiś czas słoik. Jeśli wyczujemy nieprzyjemny zapach zmieniamy ręcznik na nowy i powtarzamy procedurę ze zraszaniem.

awokado Sosna i jego Sadzonki
Autor: Piotr Sosnowski Pestka po ok. 4 tygodniach

Pestka awokado: miesiąc po

Po 3-4 tygodniach pestka powinna pęknąć. Najpierw pojawi się korzeń (przy sprawdzaniu pestki uważamy aby nie połamać korzeni awokado, bo są bardzo łamliwe), a w drugiej kolejności pęd z liśćmi. W momencie, kiedy zobaczymy pęd z liśćmi przygotowujemy pestkę do posadzenia w doniczce.

awokado Sosna i jego Sadzonki
Autor: Piotr Sosnowski Przygotowujemy doniczkę i jej wypełnienie

Przygotowujemy doniczkę, siatkę do zakrycia otworu odpływowego, ziemię uniwersalną do roślin zielonych, drobny żwirek rzeczny do drenażu, piasek lub żwirek do zmieszania z ziemią.

Na dno doniczki wkładamy siatkę (zapobiegnie ona wysypywaniu się żwirku przez otwór odpływowy), wsypujemy warstwę drenażu, mieszamy ziemię z piaskiem lub drobnym żwirkiem. Następnie wsypujemy ziemię do doniczki i sadzimy pestkę tak, żeby nie połamać korzeni.

awokado Sosna i jego Sadzonki
Autor: Piotr Sosnowski Pestka posadzona w doniczce

Pielęgnacja drzewka awokado

Zraszamy ziemię, pamiętamy o tym, że awokado nie znosi przesuszenia bryły korzeniowej. Dlatego należy dbać o to aby podłoże było stale wilgotne, lecz nie mokre. Zraszamy regularnie! Należy pamiętać, że po około 8-10 tygodniach drzewko potrzebuje nawożenia. W okresie od kwietnia do października nawozimy co 2 tygodnie, a w okresie od listopada do marca raz na miesiąc. Awokado lubi nawóz bogaty w potas.

Do dzieła! Ty też możesz mieć swoje drzewko awokado.

Masz pytania? Napisz do @Sosna i jego Sadzonki

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE