Uprawa kawy w domu, czyli jak uprawiać drzewko kawowe w doniczce?

2023-06-05 18:17

Czy wiesz, ze uprawa kawy możliwa jest w domu? Drzewko kawowe nadaje się również do uprawy w doniczce? Podpowiadamy, jak uprawiać kawę w domu. Jakie wymagania ma drzewko kawowe? Jak mieć kawę z własnej domowej uprawy?

Kawa w doniczce
Autor: GettyImages Uprawa kawy w domu - młody egzemplarz kawowca uprawianego w domu

Spis treści

  1. Uprawa kawy w domu: stanowisko i podlewanie
  2. Uprawa kawy w domu - zdjęcia drzewek kawowych w doniczkach
  3. Jakie podłoże dla drzewka kawowego?
  4. Uprawa kawy w domu z nasion czy sadzonek?

Jedną z ciekawszych roślin egzotycznych, jakie z powodzeniem możemy uprawiać w mieszkaniu jest kawa arabska (łac. Coffea arabica). Ojczyzną kawy są tropikalne rejony Afryki, ale doniczkowa uprawa kawy wcale nie jest kłopotliwa, gdyż panujące w naszych mieszkaniach warunki wzrostu w zupełności jej odpowiadają. Przygotowaliśmy dla amatorów kawy poradnik - uprawa kawy w doniczce.

Uprawa kawy w domu: stanowisko i podlewanie

Stanowisko dla drzewka kawowego. Dla kawowca najlepiej przeznaczyć stanowisko widne, ale osłonięte przed bezpośrednimi promieniami słońca. Najodpowiedniejsza dla rośliny temperatura wynosi 20–22 st.C, czyli pokojowa.

Kawowiec nie oczekuje również szczególnych warunków zimą, gdyż nie wymaga okresu spoczynku. Należy tylko w tym czasie ograniczyć nawożenie i poprawić wilgotność powietrza wokół rośliny. Można w tym celu postawić w pobliżu doniczki nawilżacz powietrza lub umieścić na podstawce kulki keramzytu, które będą regularnie nawadniane. Dobrym pomysłem jest także ustawienie kawy w pobliżu odkrytego akwarium.

Podlewanie kawy. Trzeba pamiętać, że kawowiec lubi stale wilgotne podłoże, jednocześnie nie tolerując zalewania.

Uprawa kawy w domu - zdjęcia drzewek kawowych w doniczkach

Jakie podłoże dla drzewka kawowego?

Podłoże dla kawowca. W uprawie kawy jednym z najważniejszych czynników, gwarantujących sukces uprawy, jest odpowiednie podłoże. Źle dobrane sprawi, że roślina będzie chorować, a jej wzrost zostanie zahamowany. Kawa wymaga podłoża bardzo żyznego, stosunkowo lekkiego i lekko kwaśnego. Takie podłoże do uprawy kawy można oczywiście spróbować wykonać samodzielnie, ale znacznie prościej i pewniej będzie kupić gotową mieszankę przeznaczoną do uprawy cytrusów.

Uprawa kawy w domu z nasion czy sadzonek?

Jeśli planujemy uprawę kawy z nasion, należy wysiać je natychmiast po nabyciu, gdyż szybko tracą zdolność kiełkowania. Można jednak również kupić już gotowe sadzonki kawy. Kawa jest w naturze rośliną bardzo wysoką, chociaż w mieszkaniach nie przekracza zwykle 2 m. Jeśli chcemy, by kawa w doniczce była niższa, z powodzeniem możemy ją przycinać, wtedy też lepiej będzie się rozkrzewiać. Kawa uprawiana z siewu zakwitnie po 3–4 latach. Aby jednak kawa wydała nasiona, należy kwiaty samodzielnie zapylać pędzelkiem.

Mini ogródek w szkle - ciekawa dekoracja z roślin doniczkowych

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany