Owoce egzotyczne z domowej uprawy w doniczce
Czy owoce egzotyczne można pozyskać z domowej uprawy roślin w doniczce? Okazuje się, że tak! Poznaj rośliny egzotyczne wydające jadalne owoce, które można uprawiać w domu w doniczce. Owoce egzotyczne: uprawa.
Spis treści
- Rośliny egzotyczne o jadalnych owocach do uprawy w domu
- Jakie cytrusy można uprawiać w domu?
- Ananas – egzotyczny owoc z doniczki
- Kaktusy o jadalnych owocach
- Uprawa karamboli w doniczce
- Figi z domowej uprawy
Wiele gatunków roślin egzotycznych rodzących jadalne owoce można uprawiać w domu. Niestety, tylko w niektórych przypadkach można liczyć na owocowanie. Wtedy owoce są traktowane raczej jako dekoracja i laur zwycięstwa dla cierpliwego hodowcy, aniżeli smaczne pożywienie. Podpowiadamy, które owoce egzotyczne można pozyskać z domowej uprawy roślin w doniczce.
Rośliny egzotyczne o jadalnych owocach do uprawy w domu
Rośliny egzotyczne uprawiane w pomieszczeniach jako rośliny ozdobne można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to gatunki, które zdobią mieszkania swoim oryginalnym pokrojem czy liśćmi, ale prawdopodobieństwo że zakwitną (a później wykształcą owoce) jest znikome. Niby nie można „zagwarantować”, że tak się nie stanie, ale liczyć na owocowanie też nie można. Do tej grupy należy m.in. kawa arabska, mango, bananowiec czy palma kokosowa. Druga grupa to rośliny, które w sprzyjających warunkach wykształcają owoce nawet w uprawie doniczkowej. Najpopularniejsze z nich są cytrusy.
>>Przeczytaj też: Uprawa kawy w domu. Kawa: uprawa doniczkowa
Jakie cytrusy można uprawiać w domu?
W pomieszczeniu można uprawiać różnorodne gatunki cytrusów, m.in.
- cytrynę zwyczajną (Citrus limon),
- cytrynę Skierniewicką (Citrus limon var. ponderosa),
- pomarańcze: chińską (Citrus sinensis), gorzką (Citrus aurantium), miniaturową (Citrus mitis),
- mandarynki (Citrus reticulata),
- tangerynki (Citrus x tangelo).
Cytrusom należy zapewnić możliwie optymalne warunki do rozwoju, w przeciwnym wypadku bywają kapryśne. Preferują dużą ilość światła, ale rozproszonego. Bezpośrednie nasłonecznienie może być szkodliwe (w uprawie doniczkowej w pomieszczeniu). Warto przenosić rośliny latem na balkon lub do ogrodu (wtedy wytrzymują bardziej słoneczne warunki). Roślinom należy zapewnić żyzne, ale dobrze przepuszczalne podłoże. Może to być mieszanina uniwersalnej ziemi dla roślin doniczkowych z piaskiem (w proporcji 3:1) oraz dodatkiem keramzytu lub perlitu. Na rynku można także nabyć specjalistyczne podłoże dla cytrusów.
Rośliny łatwo rozmnaża się z pestek. Najlepiej umieszczać je w wilgotnym torfie i regularnie podlewać. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Młode rośliny można trzymać pod przezroczystym naczyniem lub pod folią, aby zwiększyć wilgotność powietrza.
Przeczytaj też: Drzewko cytrynowe nie ma owoców i opadają mu liście >>>
Cytrusy warto przycinać, aby pobudzić rośliny do krzewienia. Nie należy dopuszczać do przesuszenia ziemi w doniczce – wtedy rośliny szybko gubią liście. Problemem w uprawie są także szkodniki: cytrusy często atakowane są przez mszyce i przędziorki.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Opuncja
Ananas – egzotyczny owoc z doniczki
Ananas jadalny (Ananas comosus) nie jest palmą, drzewem, ani wielkim krzewem, jak czasem zwykło się sądzić. To „kłująca” bylina, osiągająca do 1,5 m wysokości. Co ciekawe, ananasa można uprawiać także w mieszkaniach. W sprzyjających warunkach roślina może nawet wytworzyć owoce.
Sadzonkę ananasa można wyhodować z zakupionego owocu. Rozetę liściową należy oddzielić wraz z 1-2-centymetrowym fragmentem miąższu. Następnie miąższ należy delikatnie usunąć, aby odkryć korzeń. Jego nasadę warto „potraktować” ukorzeniaczem. Tak przygotowaną sadzonkę umieszcza się w mieszaninie wilgotnego torfu z piaskiem. Roślinę warto przez pierwsze tygodnie uprawiać pod przykryciem z przezroczystego materiału. Później uprawia się ją podobnie, jak inne gatunki roślin bromeliowatych. Wodę można wlewać bezpośrednio do rozety liści. Odpowiednio pielęgnowany ananas może zakwitnąć i zaowocować po 2-3 latach.
Kaktusy o jadalnych owocach
Wśród roślin egzotycznych owocujących w sztucznych warunkach nie brakuje kaktusów.
Jednym z najpopularniejszych w ostatnich latach gatunków jest pitaja (Hylocereus undatus), zwana potocznie smoczym owocem. Roślina pięknie kwitnie i wytwarza jadalne owoce. Nasiona wysiewa się płytko w piaszczystym podłożu. W początkowym okresie wzrostu podłoże zaleca się zraszać, a nie podlewać (to ochroni sadzonki przed uszkodzeniem). Nawożenie powinno być zrównoważone (tyle samo azotu, potasu i fosforu + mikroelementy). Stosuje się je 2-3 razy do roku. Pitaję najlepiej wystawiać na słoneczne stanowisko.
W podobny sposób uprawia się i pielęgnuje opuncję (Opuntia).
Przeczytaj też: Te kaktusy nie maja kolców! Mają niewielkie wymagania i są bezpieczne dla otoczenia
Uprawa karamboli w doniczce
Karambola (Averrhoa carambola) to drzewo rosnące w Malezji i Indonezji. Rodzi charakterystyczne, gwiazdowate owoce o żółtej barwie. Roślinę można uprawiać jako dekorację wnętrz. Ma atrakcyjne, pierzaste liście. Zdarza się, że w domowych warunkach kwitnie i owocuje (od 4.-5. roku od posadzenia). Nasiona należy wysiewać w mieszaninie wilgotnego torfu z piaskiem okrywając przezroczystym materiałem (dla zwiększenia wilgotności powietrza i ograniczenia ryzyka zniszczenia siewek przez przeciągi). Karambola kiełkuje szybko – nawet po tygodniu od wysiewu. Roślinę najlepiej ustawić w domu w miejscu półcienistym. Liście karamboli składają się na noc – to naturalny proces fizjologiczny.
Figi z domowej uprawy
Figa, a właściwie figowiec pospolity, to roślina, którą także możemy uprawiać w domu w doniczce. Pamiętajmy, że jeśli chcemy "doczekać się" owoców figowca, musimy do uprawy wybrać odmianę, która nie potrzebuje obecności rośliny płci przeciwnej, bowiem figa to roślina dwupienna.
Roślinę sadzimy do dużej doniczki wypełnionej żyzną ziemią liściową. W uprawie figi ważne jest zapewnienie roślinie dużej ilości światła oraz ciepła. Zimą roślina przechodzi okres spoczynku - wtedy zrzuca wszystkie liście. Trzeba ją wstawić do chłodnego pomieszczenia i ograniczyć podlewanie.