Drzewko cytrynowe nie ma owoców i opadają mu liście. Co może być przyczyną braku owoców i liści?

2024-07-15 11:49

Moja cytryna nie ma owoców. Jeśli nawet zawiążą się owoce, to po jakimś czasie spadają. Cytryna nawożona jest odpowiednio (zgodnie z instrukcją na opakowaniu nawozu). Całe lato stoi na słonecznym balkonie - w tym czasie nie spadnie z niej żaden liść. Natomiast od jesieni całą zimę opadają liście. Nie widać na nich żadnych objawów chorobowych. W tej chwili zostały już prawie wyłącznie nowe liście. Co może być przyczyną braku owoców i liści?

Spis treści

  1. Uprawa cytrusów w domu
  2. Cytrusy w okresie spoczynku
  3. Rozmnażanie cytrusów przez nasiona 
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Drzewko cytryny powinno zimować w miejscu dobrze oświetlonym w temperaturze około 6 st.C (nie wyższej). Latem dobrze jest cytrynę wynieść na zewnątrz (do ogrodu, na taras albo ustawić w otwartym oknie). Podlewać cytrynę trzeba obficie, od połowy sierpnia nieco oszczędniej, ale bryła korzeniowa zawsze powinna być wilgotna - w przeciwnym razie roślina marnieje. Cytrynę trzeba podlewać także w okresie spoczynku, ale tu konieczna jest ostrożność i obserwowanie rośliny, bo także nadmierna wilgotność bryły korzeniowej powoduje opadanie liści i owoców. Innym powodem opadania liści może być zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu.

Cytryny uzyskiwane z pestek słabo kwitną i nie zawiązują owoców, albo jeśli zakwitają lub zawiązują owoce, to kwiaty lub owoce szybko opadają.

Jeżeli cytryna zrzuca zawiązki owoców może to oznaczać, że nie ma siły ich wykarmić. Jeśli roślina jest mała, często poleca się pozostawienie na niej tylko jednego owocu (resztę zawiązków należy oberwać). Jeśli roślina jest większa - zostawia się dwa owoce. Inną przyczyną opadania owoców może być to, że roślina stoi w przeciągu.

Inne porady tego eksperta

#MuratorOgroduje: Naturalne sposoby walki z mszycami

Uprawa cytrusów w domu

  • Podłoże dla cytrusów. Podłoże dla cytrusów musi być próchniczne i lekko kwaśne (o odczynie od 5 do 6,5 pH), a także przepuszczalne. Młode rośliny należy przesadzać co roku, starsze rzadziej (co kilka lat). Przesadzamy do doniczki o 2-3 cm szerszej od poprzedniej.
  • Podlewanie i zraszanie cytrusów. Cytrusy podlewa się umiarkowanie – podłoże w doniczce powinno być lekko wilgotne, ale nie mokre. Dlatego wodę z podstawki należy wylać (pozostawiona na niej spowoduje gnicie korzeni). Odpowiednią wilgotność podłoża pomaga utrzymać warstwa drenażu na dnie doniczki. Wiosną i latem cytrusy warto zraszać, sprzyja to ich wzrostowi. Jednak nie wolno spryskiwać liści nagrzanych przez słońce, gdyż mogą pojawić się na nich plamy.
  • Światło i nawożenie cytrusów. Cytrusy lubią dużą ilość światła. Najlepiej ustawić je na parapecie południowego lub zachodniego okna, a latem wynieść na zewnątrz na słońce. Od marca do października rośliny powinny być raz w tygodniu zasilane nawozami – najlepiej specjalistycznymi, dla roślin cytrusowych, o składzie zaspokajającym ich wymagania pokarmowe. W przypadku żółknięcia młodych liści zalecane jest nawozu dolistnego. Zabieg należy przeprowadzić w godzinach rannych, gdy promienie słoneczne nie padają bezpośrednio na roślinę.
  • Cięcie cytrusów. Cytrusy dobrze znoszą przycinanie. Warto co jakiś czas skracać pędy kilkuletnich roślin o mniej więcej jedną trzecią długości. Sprawia to, że mają ładniejszy pokrój i lepiej rosną. Chętniej i obficiej też owocują.

Końcówki liści brązowieją i usychają? Wiemy, jakie są przyczyny i co trzeba zrobić!

Cytrusy w okresie spoczynku

Od października do kwietnia cytrusy wchodzą w stan spoczynku – wtedy powinny mieć nieco chłodniejsze warunki, dobrze jest przestawić je w miejsce, w którym panuje temperatura od 10 do 15 stopni Celsjusza. Trzeba jednak obniżać temperaturę w pomieszczeniu stopniowo, bo zbyt nagłe jej zmiany mogą powodować żółknięcie i opadanie liści. Gdy rośliny przechodzą w stan spoczynku, mniej je także podlewamy i nie nawozimy.

Rozmnażanie cytrusów przez nasiona 

Cytrusy można rozmnażać przez nasiona. Do tego wybieramy dojrzałe i dorodne nasiona. Po wyjęciu pestki z owocu należy ją jak najszybciej umieścić w doniczce z mieszaniną torfu i piasku (w proporcji 1:1). Przedtem warto pestkę lekko przetrzeć papierem ściernym, by lepiej chłonęła wilgoć. W wilgotnym podłożu i w temperaturze około 25 stopni Celsjusza nasiona kiełkują po 3-4 tygodniach. Cytrusy otrzymane z nasion rosną szybko, ale owocują dopiero po 15-20 latach.

Nasi Partnerzy polecają