Drzewko cytrynowe nie ma owoców i opadają mu liście [Porada eksperta]

2022-01-04 9:51
Cytryna
Autor: www.thinkstockphotos.com Drzewko cytrynowe

Moja cytryna nie ma owoców. Jeśli nawet zawiążą się owoce, to po jakimś czasie spadają. Cytryna nawożona jest odpowiednio (zgodnie z instrukcją na opakowaniu nawozu). Całe lato stoi na słonecznym balkonie - w tym czasie nie spadnie z niej żaden liść. Natomiast od jesieni całą zimę opadają liście. Nie widać na nich żadnych objawów chorobowych. W tej chwili zostały już prawie wyłącznie nowe liście. Co może być przyczyną braku owoców i liści?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Drzewko cytryny powinno zimować w miejscu dobrze oświetlonym w temperaturze około 6 st.C (nie wyższej). Latem dobrze jest cytrynę wynieść na zewnątrz (do ogrodu, na taras albo ustawić w otwartym oknie). Podlewać cytrynę trzeba obficie, od połowy sierpnia nieco oszczędniej, ale bryła korzeniowa zawsze powinna być wilgotna - w przeciwnym razie roślina marnieje. Cytrynę trzeba podlewać także w okresie spoczynku, ale tu konieczna jest ostrożność i obserwowanie rośliny, bo także nadmierna wilgotność bryły korzeniowej powoduje opadanie liści i owoców. Innym powodem opadania liści może być zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu.

Cytryny uzyskiwane z pestek słabo kwitną i nie zawiązują owoców, albo jeśli zakwitają lub zawiązują owoce, to kwiaty lub owoce szybko opadają.

Jeżeli cytryna zrzuca zawiązki owoców może to oznaczać, że nie ma siły ich wykarmić. Jeśli roślina jest mała, często poleca się pozostawienie na niej tylko jednego owocu (resztę zawiązków należy oberwać). Jeśli roślina jest większa - zostawia się dwa owoce. Inną przyczyną opadania owoców może być to, że roślina stoi w przeciągu.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.