Czy czarną folię budowlaną można kłaść pod ścieżkę z kamieni polnych? Odpowiada ekspert

2025-07-08 10:45

Chcę na świeżo wyrównaną ziemię rozłożyć czarną folię budowlaną, na nią czarną geowłókninę i na to ułożyć ścieżki z kamieni polnych, między którymi planuję wysypać kamień ozdobny. Czy to dobry pomysł? - pyta nasz czytelnik.

Ścieżka z kamienia

i

Autor: Marcin Czechowicz Ścieżka z kamienia

Spis treści

  1. Ścieżki ogrodowe z kamienia
  2. Czy czarną folię budowlaną można kłaść pod ścieżkę z kamieni polnych?
  3. Jak ułożyć ścieżkę z kamieni?

Ścieżki ogrodowe z kamienia

Ścieżki ogrodowe z kamienia doskonale pasują do większości ogrodowych wnętrz. Są eleganckie, szlachetne, praktyczne. Podkreślają urodę roślin i architekturę budynków, są trwałe i eleganckie. Do ich budowy najczęściej używa się płyt kamiennych ciętych lub łamanych, kostki lub brukowców (czyli dużych otoczaków). Najtrwalsze są elementy z granitu, bazaltu, sjenitu i serpentynitu mniej trwałe, podatne na ścieranie i uszkodzenia – z piaskowca, a najmniej trwałe, miękkie i nasiąkliwe – z wapienia.

Przeczytaj też: Ścieżki w ogrodzie to ważny element aranżacji. Muszą być funkcjonalne, ale także pasować do stylu ogrodu

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Czy czarną folię budowlaną można kłaść pod ścieżkę z kamieni polnych?

Przy budowaniu kamiennej ścieżki odradzałabym stosowanie folii, bo pod nią będzie się gromadzić woda (podsiąknie, ale nie odparuje) i zawarta w podłożu mniej lub bardziej rozłożona materia organiczna będzie gnić.

Kamienie polne najlepiej układać tak jak kostkę brukową, czyli na podsypce piaskowej (pobija się młotkiem gumowym lub drewnianym, wyrównuje przy pomocy poziomnicy i całość stabilizuje się zagęszczarką lub ubijakiem). Drobne kamyki (jak rozumiem ma to być żwir albo grys) mogą sprawiać kłopot, bo trudno będzie je ubić pomiędzy kamieniami polnymi (które z natury są nieco wypukłe) i będą się przemieszczać.

Przeczytaj też: Kamień ogrodowy: rodzaje, cena, zastosowanie. Żwir, grys, kora kamienna, otoczaki i głazy w ogrodzie

Jak ułożyć ścieżkę z kamieni?

Sposób układania kamiennej nawierzchni zależy od jej przeznaczenia i od przepuszczalności podłoża.

Mało obciążane w trakcie użytkowania ścieżki ogrodowe na gruntach przepuszczalnych można układać na warstwie 5-10 cm równoziarnistego piasku lub podsypki cementowo-piaskowej w proporcjach 1:12. Na gruntach nieprzepuszczalnych trzeba pod warstwą piasku lub podsypki cementowo-piaskowej ułożyć 10-20 cm żwiru lub tłucznia kamiennego (ale nie gruzu ceglanego). Na tych warstwach, po wyrównaniu i starannym ubiciu, układa się – pobijając młotkiem – elementy nawierzchni.

Kształtując nawierzchnię, trzeba nadać jej spadki poprzeczne i podłużne – ułatwi to odprowadzanie wody opadowej. Dla nawierzchni gładkich spadek poprzeczny powinien wynosić 1-2 proc., dla brukowców 3-5 proc. Spadek podłużny dla wszystkich rodzajów ścieżek powinien wynosić 1-3 proc.

Nawierzchnię wyrównuje się, uderzając w płyty, kostki lub otoczaki specjalnym ubijakiem lub młotkiem przez deskę. Poziom sprawdza się poziomnicą. Po ułożeniu i wyrównaniu nawierzchni szczeliny zasypuje się piaskiem i polewa wodą (powstanie nawierzchnia przepuszczalna) lub wypełnia zaprawą cementowo-piaskową w proporcjach 1:3 (powstanie nawierzchnia nieprzepuszczalna).

Zobacz galerię zdjęć: Ścieżki z kamienia w ogrodzie

Murator Google News

Inne porady tego eksperta

Murowane starcie
Taras – bez dachu czy zadaszony? MUROWANE STARCIE
Murator Ogroduje #2: Czyszczenie kostki brukowej
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany