Kamień ogrodowy: rodzaje, cena, zastosowanie. Żwir, grys, kora kamienna, otoczaki i głazy w ogrodzie

2019-03-22 9:00

Kamień ogrodowy to materiał naturalny i bardzo trwały. Kamienie mają interesującą fakturę i różnorodne wybarwienie. Stanowią atrakcyjny materiał dekoracyjny do ogrodu.

Kamienie ogrodowe
Autor: ogrodptakowice.pl Kamienie naturalne mogą stanowić dominujący element kompozycji ogrodowych

Kamienie ogrodowe niewielkiej wielkości wykorzystuje się do budowy nawierzchni, opaski wokół domu, otoczenia oczka wodnego. Stanowią doskonałe tło dla roślin, więc można nimi wyłożyć rabaty. Większe bryły kamienne można wykorzystać do wzniesienia skalniaków, murków oporowych wzmacniających skarpy, obudowania rabat podniesionych, podkreślenia granic rabat lub stref w ogrodzie. Pojedyncze wielkie skały mogą stanowić samodzielną dekorację danej części ogrodu. Często taki kamień ogrodowy jest ustawiany obok wejścia na posesję lub na końcu osi widokowej.

Kamienie ogrodowe w aranżacjach: galeria zdjęć

Kamień ogrodowy: rodzaje kruszyw

Materiały kamienne to rodzaje kruszywa mineralnego. Zależnie od surowca i sposobu produkcji wyróżnia się kruszywa:

  • naturalne – powstające w wyniku obróbki (przesiania, płukania lub uszlachetniania) głazów narzutowych, żwirów i piasków pochodzenia polodowcowego lub rzecznego. Są to żwiry, otoczaki lub grys z otoczaków;
  • łamane – powstałe w wyniku rozdrobnienia skał, na przykład granitowych lub bazaltowych. W ten sposób produkuje się: miał kamienny, kliniec, tłuczeń, kamień łamany i grys.
Kamienie ogrodowe
Autor: Magia kamienia Otoczak biały perłowy. Cena 1200 zł/t

Oferta kamienia ogrodowego jest przebogata zarówno pod względem wielkości, jak i kolorów. Znajdziemy kamień biały: żwir, grys Marianna, greckie otoczaki, tłuczeń marmurowy, zieloną korę z serpentynitu, prążkowaną korę z gnejsu, cętkowany grys granitowy, szarą korę z antracytu.

Kamienie ogrodowe
Autor: Herkam Kora kamienna z gnejsu 11-31 mm. Cena 250 zł/t
Warto wiedzieć
Kamienie ogrodowe

Autor: Kaskada

W składach kruszyw można kupić też duże bryły skalne

Jaki kamień do ogrodu

Wybierając kamień ogrodowy, warto znać pochodzenie skał. Krystaliczne granity i wulkaniczne bazalty są bardzo twarde i odporne na warunki atmosferyczne. Skały przeobrażone, np. gnejsy, marmury i łupki, są mniej od nich odporne na czynniki naturalne. Skały osadowe, czyli piaskowce, wapienie i dolomity, najszybciej będą ulegać erozji. Oczywiście jest to proces naturalny i porastanie mchem lub pokrywanie się kolorową patyną może zostać wpisane w plan ogrodu.

Kamień ogrodowy na nawierzchnie

Do budowy ścieżek lub podjazdów do garażu stosuje się różne kruszywa. Potrzebne są one jako mocna podbudowa zapewniająca trwałość nawierzchni. Podbudowę pod kostkę brukową wykonuje się z tłucznia kamiennego o ziarnach średnicy 10-32 mm, na niej układa się podsypkę ze żwiru o ziarnach średnicy 2-8 mm. Jeśli nawierzchnię wykonuje się na gruntach gliniastych, to pod warstwą tłucznia kamiennego trzeba zastosować również dodatkową warstwę odsączającą z piasku gruboziarnistego lub pospółki. Pod ścieżkę żwirową dobrze jest ułożyć zagęszczoną pospółkę oraz warstwę geowłókniny, która zapobiegnie wbijaniu się kamienia w głąb nawierzchni. Nawierzchnia podjazdu może być wzmocniona kratką z tworzywa sztucznego, żeby nie powstały w niej koleiny.

Przeczytaj też:

Kamienie ogrodowe
Autor: Elżbieta Borkowska-Gorączko Miło jest iść po ścieżce wysypanej drobnym żwirem, który chrzęści pod stopami

Ścieżkę najlepiej wysypać grysem albo mieszanką grubego i drobnego żwiru, wtedy ziarna dobrze się zagęszczają, a po ułożeniu nie przesuwają się – taka ścieżka jest twarda i stabilna, więc idąc nią, nie grzęźniemy w kamykach. Na nawierzchnie, po których będą jeździć samochody, lepiej uzyć większego kruszywa, np. tłucznia lub grysu. Drobnego żwiru zmieszanego z grysem kamiennym można użyć do zasypania spoin między kostkami brukowymi lub kamiennymi.

Przeczytaj też:

Kamienie ogrodowe
Autor: Marcin Czechowicz Drobny żwir lub grys może być atrakcyjnym uzupełnieniem rabaty lub ścieżki w ogrodzie

Kamień ogrodowy na opaskę 

Obsypka wokół domu wykonana z grubszego kamienia ma za zadanie odprowadzić wodę opadową od ścian, sprawić, żeby tam nie zalegała. Dzięki niej ściany się nie brudzą i nie podciągają wilgoci. Na warstwy filtracyjne o grubości kilku centymetrów najlepiej nadają się kruszywa naturalne o ziarnach okrągłych, czyli żwir i otoczaki. Między wielkimi ziarnami woda deszczowa swobodnie spływa w głąb gruntu.

Kamienie ogrodowe
Autor: Andrzej Szandomirski Opaska wokół może pełnić też funkcje dekoracyjne jako długa i wąska rabata żwirowa

Kamień ogrodowy do oczka wodnego

Kamienie ogrodowe są... naturalne. Stworzyła je natura miliony lat temu, przetrwały epokę lodowcową. Dlatego nie ulegną zniszczeniu w kontakcie z wodą. Oczywiście nie wszystkie. Do budowy dna i otoczenia oczka wodnego najlepiej wykorzystać kamienie pochodzące ze środowiska wodnego, czyli otoczaki i żwir. Sprawdzą się tu także granity, sjenity, bazalty, porfiry i kwarcyty. Układając brzeg i otoczenie oczka wodnego łączy się wielkie skały z mniejszymi elementami z kamienia.

Dowiedz się:

Kamienie ogrodowe
Autor: Andrzej Szandomirski Na brzegu oczka wodnego można wykorzystać drobny grys lub żwir naśladujący plażę

Kamienie ogrodowe na rabaty kamienne

Kamień może stanowić samodzielną dekorację ogrodu. Kompozycja złożona z wielkiego głazu o dynamicznej bryle ustawionego na kamiennym podłożu to rozwiązanie minimalne, ale pełne i ostateczne. Osoby, które nie lubią tracić czasu na pracę w ogrodzie, chętnie wykorzystują rabaty z kamieniem. Powierzchnia między roślinami obsypana żwirem, grysem lub korą kamienną jest bardzo trwała. Rzadko pojawią się na niej chwasty. Kamień stanowi dodatkowy element kompozycji, więc można tworzyć rabaty z kolorowych roślin z monochromatycznym tłem, np. z białego kruszywa, albo zielone rośliny posadzić na tle kolorowego kruszywa.

Zobacz też: 

Kamienie ogrodowe
Autor: Andrzej Szandomirski Rabata żwirowa pod drzewami to rozwiązanie dla osób, które nie lubią czasochłonnych prac w ogrodzie

Kamień ogrodowy na skalniaki i murki

Ogrody skalne chętnie komponuje się z warstwowo ułożonych płyt granitów, łupków lub wapieni, między którymi można zaprojektować ciek wodny obsadzony roślinami. Popularne są skalniaki z głazów i otoczaków wykonywane na skarpie. Kamienie stanowią naturalne umocnienie gruntu, który mógłby się osuwać na skutek deszczu.

Przeczytaj też:

W przypadku dużej różnicy wysokości kamienie mogą zostać wmurowane w stok z użyciem mieszanki betonowej, dzięki czemu postanie solidna podpora gruntu wyżej położonego. Jako wypełnienie stosuje się żwir, korę kamienną i grysy, między którymi sadzi się rośliny o mocnym systemie korzeniowym.

Kamienie ogrodowe
Autor: ogrodptakowice.pl W ogrodzie można tworzyć różnorodne kompozycje z wykorzystaniem kamieni
Warto wiedzieć

Jak powstają kruszywa

Zanim kruszywo mineralne będzie gotowe do użytku, wydobyty naturalny surowiec musi zostać odpowiednio przerobiony. Stąd też różne określenia kruszyw: rozdrobnione, przesiewane, płukane lub uszlachetnione. 

  • Większość kruszyw jest: rozdrabniana – otrzymuje się wtedy ziarna nie przekraczające określonej średnicy – oraz przesiewana – kruszywa dzieli się na poszczególne frakcje o ziarnach określonego wymiaru.
  • Kruszywa mogą być również płukane: usuwa się z nich wtedy gliny i pyły. Kruszywa drobne jak piaski, często są też odwadniane: odsącza się z nich wodę. Takie kruszywo jest lżejsze, więc łatwiej je transportować.
  • Niektóre kruszywa (piaski, żwiry i grysy) są uszlachetniane: oznacza to, że z przerobionego już kruszywa usuwa się ziarna słabe, porowate lub o nieodpowiednim kształcie. Płukanie i uszlachetnianie podnosi jakość kruszywa, gdyż eliminuje zanieczyszczenia oraz słabe ziarna.

Sprawdź też: jak czyścić kostkę brukową >>>

Kamienie ogrodowe
Autor: Andrzej Szandomirski Murek obok ścieżki wykonano z płaskich otoczaków

Kamień ogrodowy cena

W tabeli przedstawiamy ceny brutto popularnych kruszyw ogrodowych. Kalkulując koszt kamienia do ogrodu, należy do nich doliczyć ceny transportu.

Ile kosztują kamienie ogrodowe
Rodzaj kruszywa Cena w zł/t
Żwir ogrodowy 16–32 mm 40,00 - 90,00
Żwir płukany do drenażu opaskowego 16 – 32 mm 50,00 - 80,00
Żwir płukany do drenażu opaskowego 8–16 mm 45,00 - 80,00
Kora kamienna 11–33 mm łamana 350,00 - 450,00
Kruszywo bazaltowe 16–22 mm 160,00 - 220,00
Kruszywo granitowe ozdobne 16–22 mm 160,00 - 200,00
Kruszywo granitowe ozdobne 8-16 mm 150,00 - 200,00
Grys dolomitowy 11,2 – 16 mm 480,00 - 700,00
Grys dolomitowy 8 – 16 mm 460,00 - 600,00
Kliniec granitowy 500,00 - 750,00
Kruszywa dolomitowe łamane 0–60 mm 250,00 - 400,00
Kruszywa dolomitowe - tłuczeń 350,00 - 600,00
Kruszywo wapienne 4–16 mm 300,00 - 500,00
Kamienie ogrodowe
Autor: Andrzej Szandomirski Samodzielna kompozycja z kamieni różnej wielkości wyznacza miejsce na ognisko
Sonda
Co chciałbyś mieć w swoim ogrodzie?
Pozostałe podkategorie