Projekt i budowa oczka wodnego. Zobacz, jak zrobić w ogrodzie oczko wodne i jakie rośliny posadzić

2020-06-05 15:14
Oczko wodne rośliny
Autor: Andrzej Szandomirski Rośliny posadzone w oczku wpływają na zachowanie w nim równowagi biologicznej – osłaniają je przed nadmiarem słońca, natleniają wodę i dają schronienie zwierzętom

Budowa oczka wodnego jest już możliwa w ogrodzie średniej wielkości. Nie będzie to wprawdzie staw kąpielowy, ale miłe miejsce, w którym poczujesz się jak nad mazurskim jeziorem. Wyjaśniamy, jak zrobić oczko wodne i jakie rośliny najlepiej się do niego nadają.

Oczko wodne - projekt oczka o powierzchni 25 mkw

Prezentowane na zdjęciu oczko wodne ma około 25 m2 powierzchni. Jednak dzięki nieregularnym kształtom brzegów gdziekolwiek byś usiadł, wyda się większe, niż jest w rzeczywistości. Wrażenie to potęguje częściowe przysłonięcie dalekich planów ogrodu kilkoma grupami roślin posadzonych w wodzie i na brzegach zbiornika. Te roślinne parawany nie pozwalają ogarnąć wzrokiem całego otoczenia, toteż miejsce to jest także bardziej przytulne. Drewniany podest zwieszający się nad taflą stawu to świetne miejsce na odpoczynek. Sąsiadujące z nim plaże – trawiasta i żwirowa – zapraszają do obcowania z wodą.

Oczko wodne w ogrodzie

Jakie oczko wodne jest najlepsze?

Nie ma oczka wodnego idealnego, czyli takiego, który spełniałoby wszystkie nasze oczekiwania i nie wymagało wiele pracy. Ale jeżeli spełni niektóre warunki, można liczyć na to, że oczko wodne przy minimalnej obsłudze dostarczy wiele radości.

  • Jak duży zbiornik

Im większy, tym łatwiej zachować w oczku wodnym równowagę biologiczną. W małym  (poniżej 10 m2) i płytkim (do 40 cm) oczku woda nagrzewa się szybko i jest słabo natleniona, co sprawia, że masowo rozwijają się tam glony. W przypadku takiego zbiornika konieczna jest stała ingerencja człowieka.

  • Oczko wodne w cieniu czy na słońcu

Tafla wody w oczku nie powinna być nasłoneczniona przez cały dzień, bo jej nadmierne nagrzewanie powoduje szybkie parowanie oraz gwałtowny rozwój glonów. Z drugiej strony, jeżeli zbiornik znajdzie się pod koroną drzewa, musimy liczyć się z tym, że opadające liście będą się w wodzie rozkładać i zamulać dno.

jak sadzić rośliny w oczku wodnym: w gruncie czy w koszach

W stawie naturalnym rośliny sadzimy wprost do gruntu. Jeśli niecka została uszczelniona, potrzebne są kosze, które ustawia się w głębi zbiornika, lub kieszenie z juty albo włókna kokosowego, które mocuje się na brzegu i w nich umieszcza rośliny. To pozwala kontrolować ich wzrost i ułatwia pielęgnację.

Czysta woda w oczku wodnym

W niewielkim oczku wodnym trudno jest zachować równowagę biologiczną niezbędną do utrzymania wody w czystości. Dlatego musisz zainstalować urządzenia oczyszczające i napowietrzające wodę.

Serce całego systemu stanowi pompa filtracyjna, do której podłączony jest zarówno skimmer, jak i filtr. Do obsługi oczka wodnego mającego pojemność około 11 m3 wystarczy pompa o wydajności 12 000 l/h. Skimmer zasysa do komory pyłki, kurz i liście pływające po powierzchni wody. Warto umieścić go w tej części oczka, w której rosną rośliny zaśmiecające je liśćmi. Filtr ciśnieniowy (o pojemności 17 l) oczyszcza wodę mechanicznie i biologicznie, a wbudowana lampa UV ogranicza rozwój glonów nitkowatych. Filtr zakopuje się w ziemi na brzegu oczka wodnego, dzięki czemu jego późniejsza obsługa nie sprawia kłopotu. Wypływająca z niego pod ciśnieniem oczyszczona woda kierowana jest do kamienia młyńskiego umieszczonego na żwirowym brzegu oczka. Cały system podłączony jest do źródła prądu pod napięciem 220-230 V.

Wykop pod budowę oczka wodnego

Prace zaczyna się od wyznaczenia obrysu oczka. Najwygodniej posłużyć się w tym celu wężem ogrodowym lub liną, dzięki którym łatwiej będzie można ocenić kształt i wielkość zbiornika. Następnie robi się wykop. W najgłębszym miejscu powinien mieć około 100 cm. W dnie na głębokości 60 i 30 cm uformuj półki szerokości około 30 cm, na których ustawisz później kosze z roślinami wodnymi. Krawędzie dna formuje się ze spadkiem, aby podłoże nie osuwało się pod naporem wody. Trzeba mieć pewność, że wszystkie brzegi oczka znajdują się na tym samym poziomie. Ziemię z wykopu możesz wykorzystać do uformowania wzniesień, na których posadzisz rośliny lub założysztrawnik.

Budowa oczka wodnego: szczelne dno

Dno oczyść z korzeni, kamieni i innych zanieczyszczeń, zagęść je dokładnie, a następnie ułoż na nim 5-centymetrową warstwę piasku. Nieckę warto wyściełać włókniną i na niej dopiero rozłożyć folię izolacyjną. Do uszczelnienia najlepiej jest użyć ciemnej folii o grubości 1 mm przeznaczonej do oczek wodnych. Po jej rozłożeniu napełnij oczko wodą na tyle, aby folia dobrze ułożyła się w niecce. Nadmiar folii odetnij, pozostawiając na brzegach 30-centymetrowy zapas.

Mocne brzegi oczka wodnego

Decydującym etapem budowy oczka wodnego jest wykończenie jego brzegów. Tylko wtedy, gdy dobrze zamaskujesz materiał uszczelniający dno, będziesz zadowolony z efektów. Część brzegów umacnia się dużymi kamieniami osadzonymi na warstwie zaprawy cementowej. Stosuj zaprawę bez wapna, bo jego związki przedostające się do wody mogłyby szkodzić rybom. Na odcinku z łagodnym zejściem do wody, przy podeście urządź żwirową plażę. Pozostałe fragmenty brzegu niech porasta trawa. Warto część brzegu uformować tak, aby umożliwić zwierzętom zamieszkującym zbiorniki wodne wygodny dostęp do wody i możliwość wydostania się z niej. Dobrze też na płyciźnie ułożyć kamienie wystające nad lustro wody.

Rośliny do oczka wodnego - ozdoba i pomoc

Rośliny są główną ozdobą oczka wodnego i jednocześnie maskują ewentualne niedoskonałości w jego wykonaniu. Przede wszystkim jednak pomagają zachować w nim równowagę biologiczną – natleniają wodę, ocieniają ją, chroniąc przed nadmiernym nagrzaniem, i dają schronienie wodnym zwierzętom. Nie należy jednak sadzić zbyt wielu roślin – ⅓ lustra wody powinna zostać niezarośnięta. Rośliny, które wybralłeś do obsadzenia oczka, rosną także w naturalnych zbiornikach wodnych. Warto zdecydować się tylko na kilka gatunków – wtedy łatwiej można zapanować nad całą kompozycją.

Oczko wodne budowa
Autor: Andrzej Szandomirski Mały zbiornik wodny to marzenie wielu posiadaczy ogrodów. Można go zbudować samodzielnie, ale wcześniej trzeba się zastanowić nad wyborem materiałów i wyposażeniem.

Sadzenie roślin w oczku wodnym

Rośliny mają różne wymagania co do głębokości wody, w której rosną. Dlatego półki przygotowane do postawienia koszy z roślinami muszą się znajdować na różnych wysokościach. Najgłębiej sadzi się grzybień biały, którego liście ocieniają dno stawu, oraz podwodną roślinę – wywłócznik okółkowy, który natlenia wodę. Na głębokości 60 cm ustawia się pałkę wąskolistną i strzałkę wodną. Pozostałe rośliny umiesć w płytkiej wodzie, nie głębiej niż na 30 cm. Możesz też wrzucić do wody jedną z roślin pływających: topian osokowaty, osokę aloesowatą lub hiacynt wodny. Zanim je posadzisz, odczekaj mniej więcej dwa tygodnie od założenia oczka. Przez ten czas warunki w wodzie ustabilizują się i rośliny szybciej się przyjmą. Sadzi się je w ażurowych koszach wyłożonych wyściółką zapobiegającą wypłukiwaniu podłoża do wody. Może to być zwykła ziemia do kwiatów, ale lepiej przygotować mieszankę z równych części gliny, piasku i kompostu.

>> Rośliny do oczka wodnego i stawu

Rośliny wokół oczka wodnego

Ochronią oczko przed wiatrem i słońcem oraz umocnią jego brzegi. Posadzone wzdłuż jego krawędzi pozwolą na lepsze wpisanie się sztucznego zbiornika w strukturę ogrodu. Sadzi się tu przede wszystkim rośliny lubiące wilgotne podłoże - trawy, kosaćce, derenie.

Pompa do oczek wodnych
Autor: Andrzej Szandomirski W oczku można zamontować pompę, która podnosząc zasysaną wodę sprawi, że stanie się ono także fontanną. Kształt słupa wody zależy od rodzaju dyszy

15 pomysłów na oczko wodne: galeria zdjęć

Oczko wodne i bujna zieleń wokół niego, to doskonały pomysł na aranżację ogrodowego zacisza. Zobacz w galerii zdjęć, jak zaaranżować teren przy oczku wodnym.

Ważne

Pielęgnacja oczka wodnego

Wiosną usuwa się uszkodzone i gnijące części roślin, wydobywa zanieczyszczenia i stopniowo wymienia około 20% wody. Czyści się i uruchamia wyłączone na zimę urządzenia filtrujące. Przez całe lato możesz rozsadzać zbyt gęsto rosnące rośliny. W razie potrzeby uzupełniaj wodę w stawie i wyławiaj glony.

Jesienią warto na kilka tygodni rozciągnąć nad wodą siatkę, która osłoni ją przed liśćmi spadającymi z drzew i krzewów. Zasychające pędy roślin usuwaj, pozostawiając jednak część, aby zwierzęta miały się gdzie schronić przed zimą.

Przed nadejściem mrozów wyłącz urządzenia filtrujące i po oczyszczeniu przenieś je do chłodnego pomieszczenia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE