Oczko wodne przed zimą: czyszczenie oczka wodnego. Jak zadbać o rośliny i ryby

2018-10-18 13:59 Anna Skórkowska

Oczko wodne przed zimą należy odpowiednio przygotować. Należy oczyścić zbiornik z liści i mułu oraz zadbać o rosnące w nim rośliny i żyjące w oczku ryby. Podpowiadamy, jak przygotować oczko wodne do zimy. Oczko wodne przed zimą. Przygotowanie oczka wodnego do zimy.

Przed zimą należy oczko wodne w ogrodzie oczyścić z resztek roślinnych, a wrażliwe na chłód rośliny wodne oraz ryby przenieść do zabezpieczonych od mrozu pomieszczeń.

Oczko wodne przed zimą: czyszczenie

Powierzchnię lustra wody oczyszczamy z liści, a dno zbiornika ze szczątków roślin i zwierząt. Możemy też wypompować część zanieczyszczonej wody i muł z dna stawu, używając pompy szlamówki, a następnie uzupełnić świeżą wodą.
Jeżeli w naszym oczku wodnym żyją drobne zwierzęta, pozostawmy dla nich warstwę mułu i liści, w których przezimują. Pamiętajmy jednak, że w procesie gnicia resztek roślinnych zużywany jest tlen potrzebny rybom. Zimą, gdy woda skuta jest lodem, może go brakować. Dlatego jeśli w stawie żyją ryby, późną jesienią (przed nadejściem mrozu) należy położyć na tafli wody na przykład styropianowy pływak albo specjalną grzałkę, które nie dopuszczą do całkowitego zamarznięcia wody.

Oczko wodne w ogrodzie: glony. Uwaga na glony w oczku wodnym: jak im zapobiegać >>>

Jak czyścić oczko wodne z mułu

Z czasem na dnie oczka wodnego gromadzi się warstwa mułu powstała z rozłożonych resztek roślin wodnych, liści, które spadły z drzew, i innych organicznych zanieczyszczeń. Jeżeli jest ona grubsza niż 15 cm, należy oczyścić dno zbiornika. Jest to konieczne przede wszystkim w małych oczkach wodnych. Nie tylko dlatego, że muł bardzo je spłyca i wygląda nieestetycznie, ale również dlatego, że powstają w nim trujące gazy – między innymi siarkowodór.
Przed oczyszczeniem oczka wypompowujemy z niego dwie trzecie wody (jeżeli są w nim ryby, musimy je przenieść do mniejszego zbiornika) i wygarniamy muł szuflą – możemy go przeznaczyć na kompost. Wygodne w użyciu są odkurzacze do oczek wodnych. Pracując nimi, nie trzeba wypompowywać wody, a ponieważ końcówka zasysająca zwykle jest zamocowana na teleskopowym trzonku – nie musimy wchodzić do zbiornika.

Warto wiedzieć
Sitowie, trzcinę, pałkę ...

Autor: Andrzej Szandomirski

Sitowie, trzcinę, pałkę i inne rośliny o sztywnych pędach tworzące szuwary warto na zimę pozostawić w zbiorniku, ponieważ woda zamarza wokół nich wolniej, dzięki czemu ułatwiona jest wymiana gazowa.

Oczko wodne przed zimą: przeniesienie roślin wodnych do pomieszczenia

Postępujemy tak z gatunkami nieodpornymi na niską temperaturę. Wyławiamy z wody rośliny pływające: hiacynty wodne, pistie, salwinie. Wszystkie mogą zimować w akwarium napełnionym wodą, a hiacynty wodne i pistie można też posadzić w pojemniku wypełnionym mieszaniną piasku i gliny (podłoże powinno być zalane wodą i stale utrzymywane w takim stanie). Pomieszczenie, w którym będą zimować te rośliny, musi być jasne i ciepłe (około 18 st. C). Niektóre odmiany grzybieni (szczególnie karłowe) nie tolerują niskiej temperatury. Także te rośliny powinny zimować w pojemnikach z wodą, ale należy je ustawić w chłodnych pomieszczeniach, w których temperatura wynosi około 8 st. C.

>>Przeczytaj też: Oczko wodne w ogrodzie: jak pielęgnować rośliny w oczku wodnym

Oczko wodne przed zimą: przygotowanie roślin zimujących w oczku wodnym

Czyścimy je z obumarłych części, a pędy zdrowe skracamy (ale możliwie jak najpóźniej, bo póki liście są zielone, trwa proces fotosyntezy). Część roślin tworzących szuwary warto zostawić, ponieważ zaschnięte i ośnieżone dodadzą uroku zimowemu ogrodowi. Poza tym zapewnią schronienie drobnym zwierzętom związanym ze środowiskiem wodnym. Grzybienie (lilie wodne) sadzone na głębokości co najmniej 100 cm przezimują bezpiecznie, a posadzone w koszach i rosnące w płytszej wodzie przenosimy tam, gdzie woda jest najgłębsza.

Oczko wodne przed zimą: jak zadbać o ryby

Jesienią stopniowo ograniczamy ilość wsypywanego im pokarmu, a gdy temperatura wody spada poniżej 10 st. C, zaprzestajemy karmienia. W takiej temperaturze ryby zapadają w odrętwienie i przestają żerować. Niezjedzony pokarm pozostanie na dnie, gnijąc i zanieczyszczając wodę. Jeśli staw jest głęboki (powyżej 100 cm) ryby dobrze w nim przezimują, jeżeli płytszy – lepiej nie ryzykować i przenieść zwierzęta do pomieszczenia, w którym temperatura nie spada poniżej 0 st. C. Należy przygotować dla nich duże akwarium, wannę lub inny pojemnik.

>>Przeczytaj też: Ryby w oczku wodnym: jak o nie dbać?

Koniecznie trzeba zainstalować urządzenie napowietrzające (na przykład pompę do akwarium). Warto też przykryć zbiornik siatką, aby ryby nie mogły z niego wyskakiwać.
Pamiętajmy, że ryby nie żerują w temperaturze poniżej 10 st. C – jeżeli w pomieszczeniu będzie cieplej, należy je dokarmiać.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE