Oczko wodne przed zimą: czyszczenie oczka wodnego. Jak zadbać o rośliny i ryby?

2021-11-23 12:29
Oczko wodne przed zimą
Autor: GettyImages Jeśli zbiornik wodny jest głęboki (powyżej 100 cm) ryby dobrze w nim przezimują, jeżeli płytszy – lepiej nie ryzykować i przenieść te zwierzęta do pomieszczenia, w którym temperatura nie spada poniżej 0°C

Oczko wodne przed zimą należy odpowiednio przygotować. Należy oczyścić zbiornik z liści i mułu oraz zadbać o rosnące w nim rośliny i żyjące w oczku ryby. Podpowiadamy, jak przygotować oczko wodne do zimy. Oczko wodne przed zimą. Przygotowanie oczka wodnego do zimy.

Oczko wodne trzeba zacząć przygotowywać do zimowania już jesienią, zanim nadejdą przymrozki. Przed zimą należy oczko wodne w ogrodzie oczyścić z resztek roślinnych, a wrażliwe na chłód rośliny wodne oraz ryby przenieść do zabezpieczonych od mrozu pomieszczeń.

Oczko wodne przed zimą: czyszczenie

Powierzchnię lustra wody oczyszczamy z liści, a dno zbiornika ze szczątków roślin i zwierząt. Możemy też wypompować część zanieczyszczonej wody i muł z dna stawu, używając pompy szlamówki, a następnie uzupełnić świeżą wodą.

Jeżeli w naszym oczku wodnym żyją drobne zwierzęta, pozostawmy dla nich warstwę mułu i liści, w których przezimują. Pamiętajmy jednak, że w procesie gnicia resztek roślinnych zużywany jest tlen potrzebny rybom. Zimą, gdy woda skuta jest lodem, może go brakować. Dlatego jeśli w stawie żyją ryby, późną jesienią (przed nadejściem mrozu) należy położyć na tafli wody na przykład styropianowy pływak albo specjalną grzałkę, które nie dopuszczą do całkowitego zamarznięcia wody.

Oczko wodne w ogrodzie: glony. Uwaga na glony w oczku wodnym: jak im zapobiegać >>>

Jak czyścić oczko wodne z mułu

Z czasem na dnie oczka wodnego gromadzi się warstwa mułu powstała z rozłożonych resztek roślin wodnych, liści, które spadły z drzew, i innych organicznych zanieczyszczeń. Jeżeli jest ona grubsza niż 15 cm, należy oczyścić dno zbiornika. Jest to konieczne przede wszystkim w małych oczkach wodnych. Nie tylko dlatego, że muł bardzo je spłyca i wygląda nieestetycznie, ale również dlatego, że powstają w nim trujące gazy – między innymi siarkowodór.

Przed oczyszczeniem oczka wypompowujemy z niego dwie trzecie wody (jeżeli są w nim ryby, musimy je przenieść do mniejszego zbiornika) i wygarniamy muł szuflą – możemy go przeznaczyć na kompost. Wygodne w użyciu są odkurzacze do oczek wodnych. Pracując nimi, nie trzeba wypompowywać wody, a ponieważ końcówka zasysająca zwykle jest zamocowana na teleskopowym trzonku – nie musimy wchodzić do zbiornika.

Jak przygotować oczko wodne do zimy?

Oczko wodne przed zimą: przeniesienie roślin wodnych do pomieszczenia

Postępujemy tak z gatunkami nieodpornymi na niską temperaturę. Wyławiamy z wody rośliny pływające: hiacynty wodne, pistie, salwinie. Wszystkie mogą zimować w akwarium napełnionym wodą, a hiacynty wodne i pistie można też posadzić w pojemniku wypełnionym mieszaniną piasku i gliny (podłoże powinno być zalane wodą i stale utrzymywane w takim stanie). Pomieszczenie, w którym będą zimować te rośliny, musi być jasne i ciepłe (około 18 st. C). Niektóre odmiany grzybieni (szczególnie karłowe) nie tolerują niskiej temperatury. Także te rośliny powinny zimować w pojemnikach z wodą, ale należy je ustawić w chłodnych pomieszczeniach, w których temperatura wynosi około 8 st. C.

Oczko wodne w ogrodzie: jak pielęgnować rośliny w oczku wodnym >>>

Oczko wodne przed zimą: przygotowanie roślin zimujących w oczku wodnym

Czyścimy je z obumarłych części, a pędy zdrowe skracamy (ale możliwie jak najpóźniej, bo póki liście są zielone, trwa proces fotosyntezy). Część roślin tworzących szuwary warto zostawić, ponieważ zaschnięte i ośnieżone dodadzą uroku zimowemu ogrodowi. Poza tym zapewnią schronienie drobnym zwierzętom związanym ze środowiskiem wodnym. Grzybienie (lilie wodne) sadzone na głębokości co najmniej 100 cm przezimują bezpiecznie, a posadzone w koszach i rosnące w płytszej wodzie przenosimy tam, gdzie woda jest najgłębsza.

Oczko wodne przed zimą: jak zadbać o ryby

Jesienią stopniowo ograniczamy ilość wsypywanego rybom pokarmu, a gdy temperatura wody spada poniżej 10 st. C, zaprzestajemy karmienia. W takiej temperaturze ryby zapadają w odrętwienie i przestają żerować. Niezjedzony pokarm pozostanie na dnie, gnijąc i zanieczyszczając wodę. Jeśli staw jest głęboki (powyżej 100 cm) ryby dobrze w nim przezimują, jeżeli płytszy – lepiej nie ryzykować i przenieść zwierzęta do pomieszczenia, w którym temperatura nie spada poniżej 0 st. C. Należy przygotować dla nich duże akwarium, wannę lub inny pojemnik.

Koniecznie trzeba zainstalować urządzenie napowietrzające (na przykład pompę do akwarium). Warto też przykryć zbiornik siatką, aby ryby nie mogły z niego wyskakiwać. Pamiętajmy, że ryby nie żerują w temperaturze poniżej 10 st. C – jeżeli w pomieszczeniu będzie cieplej, należy je dokarmiać.

Przeczytaj też: Ryby w oczku wodnym zimą - pielęgnacja ryb w zbiorniku wodnym w ogrodzie >>>

Warto wiedzieć
Sitowie, trzcinę, pałkę ...

Autor: Andrzej Szandomirski

Sitowie, trzcinę, pałkę i inne rośliny o sztywnych pędach tworzące szuwary warto na zimę pozostawić w zbiorniku, ponieważ woda zamarza wokół nich wolniej, dzięki czemu ułatwiona jest wymiana gazowa.

Sonda
Co chciałbyś mieć w swoim ogrodzie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.