Zima w ogrodzie: zimowe napowietrzanie stawu i oczka wodnego

2019-01-22 9:45 Paweł Romanowski

Gdy zima jest mroźna, ogrodowy staw czy oczko wodne często zamarza. Jeśli w zbiorniku wodnym zimują ryby, konieczne wtedy jest napowietrzenie stawu. Podpowiadamy jak napowietrzać staw zimą.

Ogrodowe stawy i oczka wodne najczęściej mają niewielką powierzchnię i głębokość. Gdy takie zbiorniki skute są lodem, może dojść w nich do deficytu tlenowego, czyli zmniejszenia zawartości tlenu w wodzie (zwanego przyduchą). Zjawisko to może być bardzo niebezpieczne i spowodować śnięcie ryb. Aby temu zapobiec, należy staw czy oczko wodne zimą napowietrzyć.

>>Przeczytaj też: Staw i oczko wodne w ogrodzie: rośliny do oczka wodnego

Napowietrzanie stawu i oczka wodnego zimą

Większość roślin wodnych rosnących w stawie czy oczku wodnym zimą przechodzi stan uśpienia i nie produkuje wystarczająco dużo tlenu. Dlatego zawartość tlenu w wodzie szybko maleje. Warstwa lodu (a czasem także śniegu) na powierzchni zbiornika wodnego uniemożliwia wymianę gazową. Z tego powodu niezbędne jest dodatkowe napowietrzanie wody w stawie czy oczku wodnym.
Można to zrobić na kilka sposobów. Najprostszym z nich jest wyrąbywanie przerębli. Aby zapobiec ponownemu zamarzaniu przerębli, dobrze jest zastosować styropianowe pływaki. Dobrym sposobem jest pozostawienie w wodzie roślin szuwarowych, których łodygi będą ułatwiały wymianę gazową. Niestety, obie te metody sprawdzają się jedynie przy niewielkich spadkach temperatury.
Gdy zima jest bardziej mroźna, konieczne staje się zastosowanie specjalnych urządzeń do natleniania wody, takich jak pompki, napowietrzacze i grzałki. Wiąże się to niestety z poniesieniem dużych kosztów, gdyż są to urządzenia elektryczne, a gdy oczko skute jest lodem, urządzenia muszą pracować non-stop.

>>Przeczytaj też: Ryby w oczku wodnym zimą - pielęgnacja ryb w zbiorniku wodnym w ogrodzie

Napowietrzanie wody można zapewnić stosując specjalne środki chemiczne, na przykład tabletki z aktywnym tlenem lub pojemnik ze specjalnym roztworem (oksydator). Wszystkie wymienione urządzenia i środki chemiczne można kupić w większości centrów ogrodniczych oraz przez internetową sprzedaż wysyłkową.

Zobacz film: Jak przygotować oczko wodne do zimy

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE