Ryby w oczku wodnym zimą - czy ryby mogą tam zimować? Jak dbać zimą o ryby w zbiorniku wodnym w ogrodzie?
O ryby pozostawione na zimę w oczku wodnym w ogrodzie należy odpowiednio zadbać. Miesiące zimowe to trudny czas dla ryb hodowanych w ogrodowym oczku wodnym. Dlatego ogrodowy zbiornik wodny już wcześniej należy odpowiednio przygotować do zimy. Podpowiadamy, jak dbać zimą ryby z oczka wodnego.
Spis treści
- Jak przygotować oczko wodne do zimy?
- Jak zadbać zimą o ryby w głębokim oczku wodnym?
- Z płytkiego oczka wodnego ryby przed zimą trzeba odłowić
- Zimowe przechowywanie ryb z oczka wodnego w pomieszczeniu
- Które ryby są odporne, a które nie na niską temperaturę?
Jak przygotować oczko wodne do zimy?
Proces przygotowywania oczka wodnego do nadejścia zimy zaczyna się już w październiku. Należy wtedy regularnie oczyszczać lustro i dno z opadłych liści oraz innych fragmentów roślin - pozostawione po pewnym czasie będą gniły, co doprowadzi do rozwoju bakterii beztlenowych. W skrajnych przypadkach może dojść do zjawiska „przyduchy zimowej”, tzn. sytuacji, gdzie wskutek ograniczonej fotosyntezy i rozwoju niekorzystnych mikroorganizmów jest zbyt mało tlenu dla zwierząt. W konsekwencji ryby w oczku wodnym chorują, a nawet zdychają.
Resztki organiczne ze zbiornika wodnego można usunąć za pomocą odkurzacza wodnego (odmulacza). Nad lustrem natomiast warto rozłożyć siatkę ochronną o drobnych oczkach. Powinna być dobrze napięta, aby nie zanurzała się w wodzie pod ciężarem liści. Pozostawia się ją do czasu, gdy opadną ostatnie liście z drzew i krzewów znajdujących się w pobliżu oczka wodnego.
Przeczytaj też:
Jak zadbać zimą o ryby w głębokim oczku wodnym?
Jeśli głębokości oczka wodnego przekracza 120 cm, większość gatunków ryb może spokojnie w nim zimować. Karpie koi zimuje się w oczkach wodnych o głębokości powyżej 150 cm. W obu przypadkach woda nie zamarznie do dna.
Najważniejsze jest zapewnienie rybom stałego dostępu tlenu w okresie zimowym. Należy więc stworzyć warunki, gdzie woda będzie utrzymywała kontakt z powietrzem atmosferycznym. Taką rolę pełni sztuczny przerębel. Może to być pływak z grzałką, przerębel ze styropianu lub pozostawiony skimmer. Na rynku można również dostać specjalne tabletki, które w czasie reakcji chemicznych powodują wytwarzanie tlenu. Średnio jedna tabletka wystarcza na 1-2 miesiące (w zbiorniku 500-litrowym). Oprócz tego w zbiorniku z zimującymi rybami warto pozostawić uruchomioną pompę wodną. Montuje się ją na głębokości powyżej 80 cm, aby zniwelować zagrożenie zniszczenia przez mróz. Dobre rezultaty daje również uprawa roślin szuwarowych, wytwarzających rurkowate łodygi (pałka wąskolistna, sitowie, trzcina). Późną jesienią przycina się je tuż ponad lustrem wody. Są puste wewnątrz – dlatego w pewnym stopniu umożliwiają wymianę gazową.
Z płytkiego oczka wodnego ryby przed zimą trzeba odłowić
W płytkich oczkach wodnych (poniżej 100 cm głębokości) z reguły zimą panują warunki, które mogą być niekorzystne, a nawet śmiertelne dla ryb. Dlatego jesienią z płytkiego oczka wodnego ryby należy wyłowić i przenieść do akwarium, beczek lub mis. Wodę z takich małych oczek wodnych często spuszcza się, aby po zamarznięciu nie uszkodziła materiału, z którego został zbudowany zbiornik. Należy zająć się tym jeszcze przed nastaniem mrozów (najpóźniej w drugiej połowie listopada). Pusty zbiornik najlepiej szczelnie okryć materiałem nieprzepuszczającym wody. W ten sposób do wnętrza nie dostanie się śnieg i woda opadowa.
Autor: GettyImages
Ryby do oczka wodnego dobieramy w zależności od rozmiarów zbiornika i warunków jakie w nim panują
Zimowe przechowywanie ryb z oczka wodnego w pomieszczeniu
„Zimowy” zbiornik dla ryb powinien znajdować się w:
- chłodnym miejscu (5-10 st. C) – dla ryb rodzimych
- pomieszczeniu o temperaturze pokojowej (14-18 st. C) – w hodowli ryb tropikalnych.
Ryby zimujące w zbyt ciepłych miejscach będą bardziej podatne na choroby i pasożyty. Ryby w czasie chłodu zapadają w letarg i nie wymagają karmienia. Jeśli natomiast temperatura jest wyższa (powyżej 12 st. C), należy sporadycznie podawać im pożywienie (co 1-2 tygodnie). W miarę możliwości warto stosować żywy pokarm – ten jest najlepiej trawiony. Wierzch akwarium lub innego naczynia należy przykryć obciążonym materiałem (przepuszczającym powietrze). W przeciwnym wypadku ryby mogą wyskoczyć. Zbiornik należy także regularnie napowietrzać – tutaj z reguły wystarczą pompki akwarystyczne.
Które ryby są odporne, a które nie na niską temperaturę?
Do gatunków często zimujących w oczkach wodnych lub stawach należą:
- karaś srebrzysty,
- karp,
- ciernik,
- różanka,
- słonecznica,
- bass słoneczny,
- złota orfa.
Bardziej wymagające pod względem klimatu są wspomniane wcześniej karpie koi. Do egzotycznych ryb – wymagających bezwzględnego przeniesienia – zalicza się m.in. złote rybki i welony. Chociaż są to gatunki zimnowodne, w polskim klimacie nie przetrwają zimowych miesięcy.
Ryby można z powrotem wypuścić do oczka wodnego, gdy temperatura na zewnątrz będzie zbliżona do tej panującej w "zimowym" akwarium.
Przeczytaj też: