Kultywator – do czego potrzebny kultywator w ogrodzie
Do prac w ogrodzie przydaje się wiele narzędzi i urządzeń ogrodniczych. Jednym z nich jest kultywator. Co to jest i do czego służy kultywator? Czy kultywator przyda się do prac w ogrodzie. Urządzenia do ogrodu: kultywator.
Wśród licznych narzędzi ogrodniczych, wykorzystywanych do prac w ogrodzie, znajdują się również urządzenia, które z reguły kojarzone są z innymi dziedzinami gospodarki niż przydomowe ogrodnictwo. Przykładem takiego sprzętu może być kultywator, który jest typowym narzędziem rolniczym, służącym do spulchniania gleby, niszczenia chwastów lub rozprowadzania nawozów na dużych obszarach uprawnych.
Do czego służy kultywator w ogrodzie
Mimo swojego podstawowego przeznaczenia, kultywator może również sprawdzić się w ogrodzie, ułatwiając pracę w przydomowym sadzie lub warzywniku. W przeciwieństwie do glebogryzarki jego zespoły robocze nie obracają się, dlatego urządzenie spulchnia jedynie wierzchnią warstwę gleby, bez jej odwracania i nie może zastąpić narzędzi do głębokiego przekopania podłoża. Należy też pamiętać, że ze względu na swoje rozmiary, nie każdy kultywator nadaję się do wykorzystania w ogrodzie. Do tego celu przeznaczone są jedynie małe kultywatory ręczne lub niewielkie kultywatory z napędem spalinowym bądź elektrycznym.
Za pomocą kultywatora w ogrodzie można łatwo spulchnić ziemię na rabatach, przygotować grządki pod wysiew nasion, usunąć płytko korzeniące się chwasty lub wymieszać z podłożem nawóz organiczny, np. kompost. Kultywator może być też urządzeniem bardzo pomocnym przy pielęgnacji trawnika, gdyż podczas pracy nacina pionowo jego powierzchnię, ułatwiając napowietrzanie i nawadnianie trawy oraz usuwając zalęgający w murawie mech.
>> Przeczytaj też:
Jak wybrać kultywator do ogrodu
Wybierając do ogrodu kultywator z napędem spalinowym lub elektrycznym, należy sprawdzić jego moc (elektryczną lub moc silnika spalinowego) oraz rozmiary i dostosować sprzęt do określonej powierzchni, na której będzie wykorzystywany. Dobrze jest również wybierać kultywatory posiadające kilkustopniową regulację głębokości i prędkości, dzięki czemu można je wykorzystać na różnych typach gleby (również na glebach ciężkich). Najbardziej praktyczne są też urządzenia, które mają możliwość podłączenia dodatkowych narzędzi ogrodniczych (np. areatora lub kosy spalinowej), dzięki czemu ich wykorzystanie będzie bardziej optymalne.
Chcesz zobaczyć, jak zmienia się ogród w kolejnych porach roku i jakie prace należy wykonać w poszczególnych miesiącach roku?
Szukasz ciekawych pomysłów na urządzenie i aranżacji ogrodu?
Potrzebujesz porad dotyczących pielęgnacji roślin?
Zajrzyj na stronę naszej nowej akcji "CZTERY PORY ROKU"!
Znajdziesz tam wiele cennych wskazówek, które pomogą Ci urządzić i pielęgnować ogród. Zapraszamy!