Jak się pozbyć chwastów i mchu z trawnika

2019-03-18 8:57 Elżbieta Borkowska- Gorączko

Radzimy, jak usunąć chwasty z trawnika i co zrobić, aby zlikwidować mech na trawniku. Piękny trawnik zachwyca gęstą, zielona darnią bez chwastów i mchu.

Chwasty i mech na trawniku szpecą jego wygląd. Radzimy, jak usuwać chwasty i mech z trawnika, by darń była ładna i zadbana.

Tuż po wysianiu trawy zwykle pojawiają się chwasty na trawniku jednoroczne, jednak giną one już po pierwszym lub drugim koszeniu. Większym problemem są chwasty wieloletnie na trawniku, szczególnie uciążliwe są te chwasty, które rozrastają się przez rozłogi (jaskier rozłogowy, pięciornik gęsi, skrzyp polny). Dużo kłopotu sprawiają też te chwasty na trawniku, które tworzą ogromne ilości nasion (na przykład mniszek lekarski, zwany potocznie mleczem).

Przeczytaj też:

Jak się pozbyć chwastów z trawnika

Jak skutecznie usunąć chwasty z trawnika to częste pytanie wielu osób mających przydomowe ogródki. Jeśli nie chcemy mieć chwastów na trawniku bardzo ważne jest dobre oczyszczenie podłoża z chwastów jeszcze przed założeniem trawnika, a jeżeli jest przywożone z zewnątrz – kupowanie tylko ze sprawdzonego źródła. Jak usunąć chwasty z trawnika? Z rosnącej murawy chwasty najlepiej usuwać ręcznie, podważając je nożem lub specjalnym narzędziem (ale, niestety, trudno się w ten sposób pozbyć gatunków tworzących rozłogi).

Jeżeli zachwaszczenie trawnika jest duże, można użyć do usuwania chwastów z trawnika herbicydu, pamiętając jednak o tym, że nie wszystkie nadają się do trawników. Przed opryskiem nie wolno przez kilka dni kosić darni. Preparat wnika do roślin przez liście, więc ich obcięcie sprawi, że oprysk nie będzie skuteczny. Także po zabiegu trawnik należy zostawić na kilka dni w spokoju, żeby środek chemiczny dotarł z sokami do wszystkich części roślin.

Przeczytaj też:

Jak się pozbyć mchu z trawnika?

Co zrobić, żeby na trawniku nie rósł mech? Mech na trawniku: poradnik jak go uniknąć i zlikwidować.
Jeśli nie chcesz, by mech na trawniku pojawił się w twoim ogrodzie, przede wszystkim trzeba właściwie pielęgnować darń – mech rzadziej pojawia się na trawnikach zdrowych i zadbanych.

  • Mech lubi ocienione miejsca i wilgotną oraz kwaśną ziemię.
  • Mech pojawia się na glebie ubitej i słabo przepuszczalnej.
  • Częściej mech zarasta trawniki nisko koszone (szczególnie w cieniu) i niedożywione.

W miejscu, w którym jest mech na trawniku, należy sprawdzić kwasowość podłoża i jeżeli jest niższa od pH 6,0 – przeprowadzić wapnowanie (na przykład dolomitem; rozsypuje się go na powierzchni trawnika i podlewa delikatnym strumieniem wody). W sprzedaży są też specjalne preparaty zwalczające mech na trawniku, a także nawozy z ich dodatkiem – warto je zastosować, bo poprawią kondycję trawy.

Dobry wpływ na wzrost traw ma wertykulacja. Jeżeli podłoże jest zbite i nieprzepuszczalne, sprawdza się aeracja. Trzeba również pamiętać, żeby w cieniu nie kosić darni niżej niż na wysokość 5 cm.

Nie przegap:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Monika91
|

Problem z chwastami na trawniku rozwiązałam za pomocą środka chwastobójczego Golf Extra, natomiast na mech słyszałam,że dobrze jest zwalczyć siarczanem żelaza.

pelson90
|

Akurat mchu bym się nie pozbywał, chociaż niby to najprostsze rozwiązanie. Może lepiej o niego lepiej dbać

kinkiet
|

Środek nazywa się METAX 500 SC, a pochodzi od Innvigo. Skuteczny. Też próbowaliśmy naturalnie, ale to droga przez mękę, która istocie kompletnie nie przynosi efektów.

marcopolo
|

Na ciężkiej glebie można też po aeracji lub wertykulacji przesypać piachem o frakcji 0,5-2mm.

mirek44
|

zbędnego mchu z trawnika pozbyłem się wertykulując trawnik, mam dobry sprzęt marki Stigi przez co trawnik stał się bardziej gęsty