Herbicydy: środki do zwalczania chwastów

2010-09-21 2:00

Przed założeniem ogrodu powinniśmy dokładnie usunąć chwasty z powierzchni, na której chcemy posadzić rośliny. Odchwaszczanie jest także jednym z najważniejszych zabiegów, które każdego roku przeprowadzamy w założonym już ogrodzie.

Najlepszym sposobem pozbycia się chwastów z ogrodu jest przekopanie ziemi, a następnie dokładne wybranie z niej zielonych części, kłączy, korzeni i rozłogów roślin – wykonujemy to za pomocą wideł amerykańskich, przetrząsając nimi glebę. Jest to jednak dość uciążliwe, zwłaszcza gdy działka jest duża i bardzo zachwaszczona. W takim przypadku właściciele ogrodów często decydują się na zastosowanie herbicydów.

Herbicydy to środki chemiczne, które służą do niszczenia chwastów, czyli roślin niepożądanych w uprawach i w ogrodach. Ich stosowanie jest zazwyczaj uzupełnieniem mechanicznych zabiegów usuwania chwastów.

Większość herbicydów to herbicydy selektywne zwalczające określone grupy roślin (np. zwalczające tylko rośliny jednoliścienne lub tylko rośliny dwuliścienne), które nie niszczą roślin, które uprawiamy. Na powierzchniach, na których nie chcemy, aby rosły żadne rośliny można zastosować herbicydy nieselektywne, które niszczą wszystkie rośliny. Z tego względu herbicydy nieselektywne można użyć wyłącznie przed założeniem ogrodu.
Jeśli herbicydy zostaną użyte w zbyt dużej dawce, w niewłaściwej fazie rozwoju rośliny albo w niewłaściwych warunkach atmosferycznych, uprawiane rośliny mogą zostać uszkodzone (tzw. uszkodzenie herbicydowe).

Ze względu na sposób działania herbicydy dzieli się na dwie grupy:

  • herbicydy kontaktowe - uszkadzają roślinę w miejscu, w którym się z nią zetkną (gdzie opryskano roślinę), warunkiem dobrego zadziałania tego typu herbicydów jest dokładnie pokrycie chwastów preparatem; efekty widać już następnego dnia po zabiegu - roślina stopniowa usycha, a po 3 dniach usycha zupełnie. Herbicydy kontaktowe są nieselektywne, niszczą tylko część naziemną roślin, co wiąże się z tym, że w następnym roku chwasty ponownie pojawią się w tym samym miejscu. Tę grupę herbicydów można stosować przed obsianiem rabaty czy założeniem trawnika.
  • herbicydy układowe – herbicyd wchłaniany przez roślinę zakłóca jej procesy życiowe, te środki stosuje się dolistnie lub doglebowo; pierwsze efekty widać po 2 tygodniach, rośliny całkowicie zamierają po 2 miesiącach (zniszczona zostaje zarówno część nadziemna, jak i podziemna chwastów).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają