Ogrody zimowe. Jakie rośliny są polecane do oranżerii

2013-11-25 12:52 Katarzyna Józefowicz
Ogrod zimowy: salon czy oranzeria
Autor: archiwum firmy Reynaers

Wypełnione roślinami ogrody zimowe, to idealne miejsce na zimowy odpoczynek. Wybierając rośliny do oranżerii, koniecznie weźmy pod uwagę warunki panujące w ogrodzie zimowymi wymagania roślin. Poznaj rośliny polecane do oranżerii.

Decydując się na posiadanie ogrodu zimowego oczekujemy, że będzie on zieloną oazą wśród otaczającego nas zimowego krajobrazu. Jednak aby nie okazało się, że zamiast odprężającej zieleni mamy mało ciekawą przestrzeń, powinniśmy starannie przemyśleć dobór roślin do naszej oranżerii. Poznaj rośliny polecane do oranżerii.

Rośliny polecane do oranżerii o wystawie południowej

Pierwszą sprawą jest ocena warunków nasłonecznienia, jakie panują w zimowym ogrodzie. Jeśli ogród zimowy ma wystawę słoneczną (południową) i przez cały rok dość wysoką, co najmniej pokojową temperaturę, wybierzmy do oranżerii gatunki ciepłolubne, które w podobnych warunkach będą czuły się naprawdę dobrze. W takiej oranżerii możemy umieścić różne odmiany figowców (np. fikus Benjamina, fikus pnący, fikus lirolistny), męczennice, kalatee, oleandry, szeflery (np. szeflerę najwytworniejszą, czyli dizygotekę), krotony, kaladium, kordyliny, koleusy i zielistki.

Rośliny polecane do oranżerii o wystawie wschodniej lub zachodniej

Jeśli natomiast ciepła oranżeria ma wystawę wschodnią lub zachodnią i jest w niej mniej słońca, dobrze będą tam rosły filodendrony (np. filodendron czerwieniejący, filodendron podwójnie pierzasty, filodendron strzałkolistny), paprocie (np. adiantum, orliczki), bluszcze (np. bluszcz kanaryjski), anturium, skrzydłokwiat, sępolia, zamiokulkas, difenbachia, maranta.

Nieco inne rośliny należy wybrać, gdy w ogrodzie zimowym temperatura będzie niższa niż w mieszkaniu (czyli 10–18 st. C). Zdecydujmy się na gatunki, które w okresie zimowym przechodzą spoczynek i taka temperatura będzie dla nich odpowiednia. Do jasnej, ale chłodnej oranżerii wybierzmy przede wszystkim kaktusy, hibiskusy, szczęśliny, azalie indyjskie, bugenwille, gardenie, pachiry, zaślazy, kamelie, asparagus pierzasty, a także niektóre cytrusy (np. drzewko cytrynowe). Gdy w chłodnym ogrodzie zimowym światła jest nieco mniej, poradzą sobie w nim cissusy (np. cissus rombolistny), bluszcze (np. bluszcz pospolity) oraz kliwie.
W oranżeriach znakomicie czują się też storczyki, ale ponieważ różne gatunki storczyków mają różne wymagania w stosunku do światła i temperatury, przed zakupem roślin należy się upewnić, które będą nadawały się do naszej oranżerii.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE