Ogród w szkle – modna roślinna dekoracja do domu. Jak zrobić ogródek w szkle? Jak o niego dbać?

2023-11-21 14:59

Ogród w szkle stał się w ostatnich czasach bardzo modne. Domowy miniaturowy ogród można zrobić w misie, słoju, dużej butli bądź w innym szklanym naczyniu. Dowiedz się jak stworzyć własny ogród w szkle, jakie rośliny można w nim sadzić i jak o nie dbać.

Zmieniające się mody i trendy nie dotyczą wyłącznie naszych ubrań i mieszkań, ale też uprawianych przez nas roślin. Jednym z hitów ostatnich lat są ogród w szkle, stanowiące niebanalną i ciekawą ozdobę wnętrza. Zanim jednak zdecydujemy się na taką dekorację, warto dowiedzieć się na jej temat jak najwięcej, gdyż wbrew pozorom utrzymanie ogrodu w szkle w dobrej formie to nie najłatwiejsze zadanie.

Wprawdzie rośliny uprawiane w szkle mają zwykle dużo lepsze warunki niż na parapecie, mimo to nadal wymagają troskliwej opieki. W przeciwnym razie mogą zacząć gnić, wysychać, chorować, wyciągać się lub nadmiernie rozrastać. Wewnętrzne ścianki szklanego naczynia mogą natomiast zacząć porastać mchem lub pokrywać się osadem z wody, co bardzo obniża ich wartość dekoracyjną.

Spis treści

 1. Ogród w szkle - co potrzebne do zrobienia ogrodu w szkle?
 2. Galeria zdjęć: Szklane ogródki
 3. Dwa sposoby uprawy ogrodu w szkle
 4. Jak zrobić ogródek w szkle?
 5. Ogród w szkle - jak dbać o rośliny?
 6. Rośliny do ogrodu w szkle

Ogród w szkle - co potrzebne do zrobienia ogrodu w szkle?

Ogródek w szkle możemy kupić gotowy w centrum ogrodniczym lub kwiaciarni, ale możemy też wykonać go sami. Do tego celu będą potrzebne:

 • szklane naczynie (np. szklana kula, duży kielich, butelka z szeroką szyjką, duży słój, małe akwarium),
 • drenaż w postaci gruboziarnistego piasku, kamyków lub żwirku akwarystycznego,
 • granulowany węgiel aktywny (do nabycia w sklepach akwarystycznych),
 • dobra, żyzna ziemia kwiatowa lub ziemia dostosowana do uprawianych gatunków (np. dla paproci, dla kaktusów),
 • ładny żwirek, kamyki lub kora do wyściółkowania podłoża,
 • elementy dekoracyjne (np. kamienie lub otoczaki, kawałki kory, mech),
 • drobne narzędzia takie jak długi patyk lub wykałaczka z przymocowaną na końcu łyżeczką, pęseta, szczypczyki czy mini łopatki.

Galeria zdjęć: Szklane ogródki

Dwa sposoby uprawy ogrodu w szkle

Zakładając szklany ogródek mamy do wyboru dwa sposoby uprawy: w zamkniętym i w otwartym naczyniu.

 • Szklany ogródek w zamkniętym naczyniu zapewnia roślinom idealne warunki do rozwoju, właściwy mikroklimat i zamknięty odbieg wody, jednak pielęgnacja takiego ogródka jest trudniejsza (naczynie łatwo się nagrzewa od słońca, a nadmiar wilgoci sprzyja gniciu roślin), a samo naczynie nie zawsze wygląda efektownie (na jego wewnętrznych ściankach lubi skraplać się woda, a nad powierzchnią podłoża rozwijają się nieestetycznie wyglądające mchy).
 • Szklany ogródek w otwartym naczyniu polegający na umieszczeniu roślin w naczyniach otwartych podobny jest do typowej uprawy doniczkowej roślin. W porównaniu do pierwszego sposobu rośliny wygodniej jest pielęgnować, a naczynie łatwiej utrzymać w czystości.

Przeczytaj też:

Jak zrobić ogródek w szkle?

Prace nad naszym ogródkiem  w szkle rozpoczynamy od wyłożenia dna naczynia warstwą drenażu grubości 2-5 cm (w zależności od wielkości naczynia) - jego zadaniem będzie gromadzenie nadmiaru wody i utrzymanie jej z dala od korzeni roślin.

Na drenażu umieszczamy warstewkę węgla aktywnego, który zneutralizuje zanieczyszczenia i zapobieganie rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów.

Na tak przygotowany podkład wysypujemy podłoże dla roślin i za pomocą długiego patyczka z przymocowaną łyżeczką lub mini łopatką (w zależności od rodzaju naczynia i wielkości otworu) robimy w nim otwory i sadzimy wybrane rośliny.

Po posadzeniu roślin, ugniatamy lekko ziemię i delikatnie podlewamy (np. za pomocą zakraplacza, pipety lub malutkiej konewki z wąską wylewką), a następnie dekorujemy ściółką z kamyków, kory, mchu lub porostów i ozdabiamy efektownym kawałkiem kory, ciekawymi gałązkami lub ładnymi kamieniami.

Ogródek w szkle
Autor: GettyImages Po posadzeniu roślin w szklanym naczyniu, ugniatamy lekko ziemię i delikatnie podlewamy

Ogród w szkle - jak dbać o rośliny?

Tak przygotowany ogródek ustawiamy w eksponowanym miejscu blisko okna i pielęgnujemy podobnie, jak rośliny w doniczkach (systematycznie, ale bardzo ostrożnie podlewamy), rezygnując jednak z nawożenia, które pobudza rośliny do intensywnego wzrostu (szybko przestają mieścić się w naczyniu). Nadmiernie rozrośnięte egzemplarze możemy przycinać (np. bluszcz, fitonię, figowiec pnący) lub wymieniać na nowe, mniejsze sadzonki.

Jeśli nasz szklany ogródek ma ładnie się prezentować, oprócz pielęgnacji roślin, musimy też zadbać o sam pojemnik. Na jego wewnętrznych ściankach z czasem lubią tworzyć się naloty z mchów lub osad z wody, dlatego wnętrze naczynia trzeba systematycznie przecierać wilgotnym wacikiem lub patyczkami do uszu nasączonymi wodą z sodą oczyszczoną.

Rośliny do ogrodu w szkle

Kluczem do powodzenia jest także odpowiedni dobór roślin. W szklanym ogródku jest niewiele miejsca, dlatego do jego utworzenia najlepiej nadają się gatunki wolno rosnące, osiągające niewielkie rozmiary lub dobrze znoszące przycinanie, takie jak np.:

 • fitonia,
 • figowiec pnący,
 • bluszcz pospolity,
 • karłowe odmiany skrzydłokwiatu,
 • różne gatunki pilei (Pilea glauca, pilea Cadiera, pilea błyszcząca),
 • różne gatunki peperomii (peperomia kędzierzawa, peperomia srebrzysta),
 • miniaturowe storczyki,
 • episcja.

W szkle ciekawie zaprezentują się też rozmaite oplątwy, które nie mają korzeni i nie potrzebują podłoża, a nawet rośliny owadożerne takie jak rosiczki, muchołówki czy kapturnice. Do ogródków z podwyższoną wilgotnością odpowiednie będą różne gatunki paproci i roślin preferujących wysoką wilgotność powietrza np. widliczka, adiantum, orliczka, flebodium czy karłowe odmiany nefrolepisów, natomiast do ogródków bardziej suchych, lepsze będą gatunki lubiące ciepło, suszę i światło czyli sukulenty i kaktusy, np. haworsja, eszeweria, litopsy (żywe kamienie), grubosze, aloes zwyczajny czy kalanchoe Blossfelda.

Przeczytaj też:

Mini ogródek w szkle - ciekawa dekoracja z roślin doniczkowych

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Pozostałe podkategorie