Wiwarium - co to jest? Jak założyć wiwarium? Rośliny do wiwarium
Wiwarium cieszy się popularnością w szczególności u hodowców niewielkich zwierząt, np. płazów. Poniekąd jest to zminiaturyzowany, tropikalny świat, np. imitujący lasy deszczowe. W rzeczywistości wiwarium może być także w pełni roślinne. To swoistego rodzaju ogród botaniczny zaklęty w szkle. Jak założyć wiwarium?
Wiwarium, które ma się stać domem dla jakiegoś przedstawiciela płazów czy gadów, powinno uwzględniać indywidualne potrzeby gatunku. Dotyczy to nie tylko wielkości pojemnika, ale także podłoża, dekoracji, kryjówek i roślin. W przypadku wiwarium roślinnego po prostu wybiera się gatunki o podobnych wymaganiach.
Spis treści
- Dlaczego warto założyć wiwarium roślinne?
- Dlaczego wiwarium jest przyjazne roślinom?
- Wiwarium dla roślin owadożernych
- Wiwarium dla roślin ananasowatych (i nie tylko)
- Wiwarium – mini storczykarium
Dlaczego warto założyć wiwarium roślinne?
- Wiwarium to atrakcyjny element aranżacji wnętrz – może być najpiękniejszą dekoracją salonu lub innego pomieszczenia.
- Wiwarium stwarza korzystniejsze warunki wzrostu dla roślin tropikalnych w porównaniu do tradycyjnej uprawy doniczkowej.
- Wiwarium pozwala na powtórne wykorzystanie szklanych zbiorników (akwariów).
Dlaczego wiwarium jest przyjazne roślinom?
Wiwarium roślinne to zamknięty szklany zbiornik, w którym można uprawiać różnorodne rośliny tropikalne. Ze względu na ograniczoną przestrzeń wybiera się gatunki, które osiągają niewielkie rozmiary i mają niezbyt rozbudowany system korzeniowy. Dzięki szklanej obudowie, w wiwarium tworzy się przyjazny roślinom mikroklimat, zbliżony do tropikalnego (nieco wyższa temperatura i wilgotność powietrza). Dotyczy to zwłaszcza zbiorników „zamkniętych”.
Pamiętajmy, że uprawa roślin w wiwarium wymaga staranności i precyzji. Nie wolno przelewać roślin, gdyż w wiwarium nie ma ujścia dla wody. Szybko dojdzie do zalania i gnicia zieleni. Dlatego rośliny podlewa się wlewając wodę do wnętrza rozety (u ananasowatych) lub przez zraszanie.
Polecany artykuł:
Wiwarium dla roślin owadożernych
Wiwarium to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą efektywnie uprawiać rośliny owadożerne, zwłaszcza te szczególnie lubiące wilgotne powietrze, np. dzbaneczniki. Poza tym uprawia się kapturnice, rosiczki, muchołówki i darlingtonie. Można połączyć kilka gatunków i stworzyć różnorodną kompozycję.
Na dnie zbiornika usypuje się 2-3 cm warstwę z drenażu, np. keramzytu. Następnie usypuje się grubszą warstwę z podłoża (trzeba je oczywiście dopasować do wielkości/wysokości zbiornika). W sprzedaży można dostać podłoże dla roślin tropikalnych przeznaczone do wiwarium lub lasów w słoiku. Jest złożone z frakcji, które dobrze reagują na wilgotne warunki. Dlatego jest dużo mniej podatne na gnicie, pleśnienie czy rozpad w porównaniu z uniwersalną ziemia dla roślin pokojowych lub torfu.
Następnie układa się dekoracje. Dobrymi dodatkami imitującymi środowisko życia roślin owadożernych są korzenie. Ponadto można używać kamieni i gruboziarnistego żwiru.
Zobacz w galerii rośliny owadożerne
Autor: GettyImages
Nepenthes alata
Wiwarium dla roślin ananasowatych (i nie tylko)
Zasada zakładania jest podobna jak w przypadku wiwarium dla roślin owadożernych. Najpierw stosuje się drenaż, później specjalistyczne podłoże, do którego warto dodać torf kokosowy. Warstwa podłoża może być cieńsza niż u roślin owadożernych. Natomiast warto używać solidnych, dużych korzeni. Można osadzić na nich różne rośliny, np. mocując je przy pomocy gumki recepturki. Korzenie roślin okłada się (o ile to możliwe) mieszanką torfu i mchu. Ponadto dobrymi dekoracjami są skałki.
Rośliny bromeliowate można sadzić bezpośrednio w podłożu, osadzać na korzeniach lub kamieniach. W wiwarium uprawia się m.in. echmeę, neoregelię, bilbergię, gwiaździcę, skrytokwiaty, guzmanie, oplątwy i frizee. W wiwarium sprawdzają się inne epifity – łosie rogi, zanokcice. Oprócz tego dobrą dekoracją, np. tylnej ścianki akwarium, są pnącza (cissusy, bluszcze).
Przeczytaj też: Rośliny ananasowate do domowej uprawy w doniczkach. Warunki uprawy i pielęgnacji >>>
Wiwarium – mini storczykarium
W wiwarium roślinnym mogą dominować storczyki. W takich warunkach dobrze rozwijają nie tylko popularni przedstawiciele, tj. falenopsis i dendrobium, lecz można pokusić się e o uprawę rzadszych i bardziej wymagających grup (cymbidium, katleja, hemaria). W tym wypadku warto użyć specjalistycznego podłoża dla storczyków. Zawiera m.in. mech i rozdrobnione kawałki kory.
Aby ułatwić sobie zadanie, w wiwarium zamkniętym warto zainstalować sztuczne oświetlenie. Można postawić na świetlówki lub led (nowocześniejsze). Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie światła niebieskiego lub czerwonego. Bardziej wymagające gatunki oświetla się zimą przez co najmniej kilka godzin dzienne. Sztuczne oświetlenie jest wskazane w uprawie wielu gatunków, nie tylko w wiwarium. Wciąż jednak jest (m.in. ze względu na koszty i małą świadomość miłośników kwiatów) rzadko praktykowane.
Nawet zamknięte wiwarium należy wietrzyć, np. odsłaniając raz dziennie. To konieczne, by ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.
Nie przegap:
Storczyki w domu - uprawa storczyków: okres spoczynku, podlewanie, nawożenie >>>
Pielęgnacja storczyków w domu: temperatura, światło, podłoże >>>
Autor: Archiwum serwisu
Storczyk Vanda