Czy balkon w bloku można zamienić w ogród zimowy?

2024-12-03 14:52

Zabudowany balkon w bloku wielorodzinnym może stać się wymarzonym ogrodem zimowym, w którym obcować z roślinami można cały rok! Podpowiadamy, jak stworzyć ogród zimowy na balkonie.

Ogród zimowy
Autor: GettyImages Ogród zimowy pełen roślin przez cały rok to marzenie wielu osób, także tych mieszkających w bloku

Spis treści

  1. Dlaczego warto stworzyć ogród zimowy na balkonie w bloku?
  2. Jak zbudować ogród zimowy na balkonie w bloku?
  3. Jak zamienić balkon w ogród zimowy?
  4. Zabudowa balkonu w bloku – jakie formalności?

Ogród zimowy na balkonie w bloku daje dużo większe możliwości uprawy roślin, a ponadto może służyć jako pomieszczenie użytkowe, np. do przechowywania rzeczy (w granicach rozsądku). Wybór rodzaju zabudowy to już kwestia indywidualna, można dopasować ją do potrzeb, oczywiście opierając się na zastosowanych rozwiązaniach architektonicznych. Jednocześnie trzeba spełnić pewne kwestie formalne. Jak i po co budować ogród zimowy na balkonie w bloku?

Dlaczego warto stworzyć ogród zimowy na balkonie w bloku?

Ogród zimowy zbudowany na balkonie w bloku daje większe możliwości przechowywania roślin. W takim wypadku wiele z roślin balkonowych, np. pelargonie czy begonie uprawia się po prostu w cyklu wieloletnim. Wyrzuca je (i pobiera sadzonki) dopiero, gdy tracą swój estetyczny wygląd – zwarty pokrój i gęste ulistnienie.

Ponadto na takim balkonie zapewnia się okres spoczynku wielu roślinom doniczkowym. To lepsze rozwiązanie niż przechowywanie na ciemnych klatkach schodowych.

Pod koniec zimy i wczesną wiosną ogród zimowy może posłużyć do produkcji rozsady, np. warzyw czy roślin ozdobnych.

Ogród zimowy na balkonie to dodatkowe pomieszczenie. W ten sposób zwiększa się (a raczej poprawia funkcjonalność) mieszkalnej powierzchni użytkowej. Balkon może służyć jako pełnoprawne pomieszczenie, bezpieczniejsze dla dzieci czy czworonogów. Może być także dodatkowym zabezpieczeniem przed kradzieżą.

Ogród zimowy może służyć w pewnym stopniu jako pomieszczenie do przechowywania, np. zabawek czy rowerów. Jednocześnie trzeba pamiętać, że jest to widoczne (częściowo lub całkowicie – w zależności od zabudowy) z zewnątrz. Dlatego nie można traktować takiej konstrukcji jako graciarni. Pewne normy społeczne i porządek należy zachować.

Ogród zimowy w pewnym stopniu chroni przed zimnem (ogranicza straty energetyczne) oraz hałasem. Jednocześnie widok z okna, z którego wychodzi balkon, jest niestety mniej „krystaliczny”.

Balkon zabudowany
Autor: www.thinkstockphotos.com Dobrym pomysłem zagospodarowania zabudowanego balkonu jest stworzenie ogrodu zimowego pełnego roślin doniczkowych

Jak zbudować ogród zimowy na balkonie w bloku?

Aby stworzyć ogród zimowy na balkonie, konieczna jest jego zabudowa. Wymaga ona indywidualnego podejścia – pracę zleca się fachowcom. Właściciel mieszkania ma pewną elastyczność w doborze rozwiązań, jednakże niektóre z nich są zależne od konstrukcji balkonu. Przykładowo w przypadku balkonu osadzonego w murze konstrukcja może być nawet drewniana. Ogólnie jednak stawia się na nowocześniejsze formy, np. metal i szkło (lub poliwęglan).

W przypadku zabudowy szklanej można obrać system ramowy lub bezramowy.

  • System ramowy jest tradycyjny, powszechnie stosowany. Poszczególne tafle szklane są otoczone i stabilizowane aluminiowymi ramami. Konstrukcja jest trwała i nie wymaga szczególnych zabiegów konserwacyjnych. Problemem jest nieco gorsza estetyka.
  • W systemie bezramowym nie używa się aluminiowych profili. Szkło przylega do szkła, ale z zastosowaniem specjalnych uszczelek. Wygląda to bardziej estetycznie i nowocześniej. Jednocześnie bez profili można postawić na grubsze szkło hartowane (np. 12 mm). Szacuje się, że koszt bezramowego oszklenia jest wyższy nawet o 1/3 (lub więcej) w porównaniu z systemem tradycyjnym. To oczywiście spekulacje, warto poprosić firmy montażowe o wycenę różnych rozwiązań.

Jednocześnie należy sprawdzić maksymalne obciążenie balkonu i stan jego „zużycia”. W przypadku balkonów w starym budownictwie problemem może być brak wypoziomowania podłoża. Dlatego może wymagać wyrównania (np. przez wylewkę epoksydową) przed montażem ogrodu zimowego/zabudową.

Jak zamienić balkon w ogród zimowy?

Ogród zimowy może być dopasowany do stylu architektonicznego (najlepiej), zwłaszcza w przypadku nowoczesnego budownictwa lub pomieszczenia, z którego wychodzi. W takim wypadku często jest jego przedłużeniem (z reguły dotyczy to salonu). Dlatego można ustawić w nim podobne meble i dba się o podobną kolorystykę. Oczywiście na dużym przeszklonym balkonie korzysta się także z typowych rozwiązań ogrodowych, np. foteli podwieszanych czy mebli technorattanowych z założenia przeznaczonych na zewnątrz. Wszystko zależy od upodobań.

Ogród zimowy najczęściej pełni rolę oranżerii. To właśnie w nim uprawia się dużą liczbę różnorodnych roślin, także egzotycznych i ciepłolubnych. Może być aranżowana przez cały rok, np. z użyciem roślin typowo balkonowych oraz pokojowych.

Dowiedz się więcej o pielęgnacji roślin w ogrodzie zimowym

Zabudowa balkonu w bloku – jakie formalności?

Zabudowa balkonu pod ogród zimowy czy oranżerie wymaga pozwolenia. Dlatego należy udać się do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Nie ma w tym nic zaskakującego – to konstrukcja, która ingeruje w wygląd budynku. Łatwiej uzyskać zgodę na zabudowę lekkimi materiałami – z tworzyw sztucznych (np. poliwęglanu). Jednostki administracyjne po wyrażeniu zgody wysyłają wniosek do konkretnego urzędu. Należy przedstawić im plan zabudowy, dokładny opis wykonanych prac – planowany czas rozpoczęcia i zakończenia projektu.

Balkon zimowy na balkonie to kosztowna inwestycja, która wymaga także pewnych działań „papierkowych”. Koszty i trud opłaca się. Dzięki niemu mieszkanie jest znacznie bardziej funkcjonalne.

Nie przegap: Ogród zimowy na tarasie: jak zabudować taras, by stworzyć na nim ogród zimowy?

#MuratorOgroduje: Jak zrobić lazanię z cebulek kwiatowych?
QUIZ. Czy rozpoznasz rośliny doniczkowe po liściach?
Pytanie 1 z 9
Liście tej rośliny są ciemnozielone, błyszczące, z wyraźnymi jasnymi nerwami. Jaka to roślina?
Kalatea
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Murator Google News
Autor:
Pozostałe podkategorie