Warunki uprawy roślin w ogrodzie zimowym: jak pielęgnować rośliny

2016-12-02 20:37 Wiesław Gawryś
Ogród zimowy
Autor: Andrzej Szandomirski

Aby rośliny w ogrodzie zimowym dobrze rosły i były zdrowe, należy zapewnić im odpowiednie warunki uprawy. Konieczna jest także właściwa pielęgnacja roślin w ogrodzie zimowym. Dowiedz się jakie warunki należy zapewnić roślinom w oranżerii. Pielęgnacja i warunki uprawy roślin w ogrodzie zimowym.

Ogród zim
Autor: Andrzej Szandomirski

Zacinający deszcz, bure niebo i zamierające z zimna rośliny w ogrodzie. Tuż obok, za szybą, gąszcz egzotycznej zieleni, stolik, fotel i przytulne ciepło wokół. Tak często wyobrażamy sobie przydomową oranżerię. Budujemy więc szklany domek, stawiamy w nim kwiaty i wtedy dopiero okazuje się, że musieliśmy popełnić jakiś błąd, bo rośliny słabo rosną.

Przydomowa oranżeria to wymarzone miejsce do uprawy roślin egzotycznych, które słabo rosną w pokojach. Pod warunkiem oczywiście, że stworzymy mikroklimat przypominający środowisko, w jakim rosną w naturze.

Warunki uprawy roślin w ogrodzie zimowym: ogrzewanie, wietrzenie i cieniowanie oranżerii

Ogrzewanie ogrodu zimowego zależy od tego, jakie rośliny zamierzamy uprawiać. Najbardziej odpowiednia zimowa temperatura w przydomowej oranżerii wynosi 20 st. C. Po pierwsze – dobrze rośnie w niej bardzo dużo gatunków roślin, po drugie – i my z dużą przyjemnością przebywamy w takim miejscu. Szklarnie chłodniejsze, w których temperatura zimą wynosi około 10 st. C, są doskonałym miejscem zimowania dla wrażliwych na mróz roślin uprawianych na tarasach i wielu roślin doniczkowych, niestety są zbyt chłodne dla ludzi. Szklarnie z temperaturą około 25 st. C, ze względu na wysokie koszty ogrzewania zimą, są drogie w eksploatacji, a pielęgnacja roślin tropikalnych, które się w nich uprawia, jest kłopotliwa.

Wymiana powietrza w ogrodzie zimowym ma duże znaczenie dla właściwego wzrostu roślin, pozwala też obniżyć temperaturę wewnątrz szklarni, która bez tego w upalne dni może dochodzić do 60 st. C.

Latem konieczne jest cieniowanie oranżerii, gdyż mocno świecące słońce łatwo może przypalić rośliny.

Pielęgnacja roślin w ogrodzie zimowym: podlewanie

W słoneczne letnie dni podlewamy rośliny codziennie, a czasami nawet dwa razy dziennie. Przy pochmurnej pogodzie wystarczy podlewać co 2-3 dni. W okresie jesienno-zimowym podlewanie ograniczamy, pilnujemy jednak, żeby ziemia nie wyschła. Rośliny najlepiej podlewać wczesnym rankiem lub po południu, ponieważ chłodna ziemia mniej intensywnie paruje i woda gromadzi się koło korzeni.

Pielęgnacja roślin w ogrodzie zimowym: nawożenie

Rozpoczynamy miesiąc po posadzeniu roślin. Najlepiej stosować nawozy płynne, na przykład Florovit. Rośliny nawozimy od marca do września, co 2-3 tygodnie. Jesienią i zimą nie nawozimy. Jeśli wiosną zastosujemy nawóz wolno działający, na przykład Osmocote – nie musimy dokarmiać roślin do końca sezonu.

Pielęgnacja roślin w ogrodzie zimowym: wilgotność powietrza

Rośliny w przydomowej oranżerii powinny być zraszane codziennie, a w czasie upałów nawet kilka razy dziennie. Nie należy zraszać roślin silnie nasłonecznionych, bo mogłoby to spowodować poparzenia liści.

Oświetlenie oranżerii

Choć nie jest konieczne, warto je zainstalować jako element dekoracji ogrodu zimowego. Dyskretne światła rozmieszczone wokół roślin dodają im nadzwyczajnego uroku. Dzięki światłu będziemy ponadto mogli korzystać z naszej oranżerii także, gdy zapadnie zmrok.

Pamiętaj!

Rośliny w ogrodzie zimowym wymagają opieki nawet, gdy ty jesteś na urlopie. Jeśli nie masz zaprzyjaźnionej osoby, która zaopiekuje się oranżerią, możesz zamonować system automatycznego podlewania, wietrzenia i zacieniania.

Jak wybrać rośliny do ogrodu zimowego

Przed posadzeniem roślin trzeba się zastanowić, ile czasu możemy poświęcić na ich pielęgnację. Początkujący ogrodnicy powinni wybierać gatunki, które mają małe wymagania – mogą to być „zwykłe” rośliny pokojowe. Nie sadźmy roślin zbyt ekspansywnych obok tych, które rosną słabo, bo je zagłuszą. Obok siebie powinny znaleźć się gatunki o podobnych wymaganiach. Z przodu rośliny niższe, najdalej zaś wysokie, które będą tłem dla pozostałych. Pomiędzy roślinami wyższymi można posadzić gatunki, które znoszą duże zacienienie. Rośliny kwitnące i o barwnych liściach sadzimy na tle innych, tworzących bujną masę zieleni. Pamiętajmy o roślinach ze zwisającmi pędami i o pnączach, które pomogą nam ukryć słupy konstrukcyjne.

Woda w ogrodzie zimowym

Warto w ogrodzie zimowym wybudować mały zbiornik wodny, źródełko lub niewielką fontannę. W zbiorniku takim rośliny uprawiamy w pojemnikach lub specjalnie przygotowanych w dnie „kieszeniach”. Roślin nie powinno być dużo, bo najładniej wyglądają oczka, w których otwarte lustro wody zajmuje co najmniej połowę powierzchni.

Polecamy film: Pielęgnacja roślin. Jak czyścić liście kwiatów doniczkowych. Więcej filmów na Murator.tv

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE