Problemy z roślinami w ogrodzie zimowym: choroby i szkodniki oraz zbyt szybki wzrost roślin

2016-04-27 14:35
Oranżeria
Autor: Piotr Mastalerz Rośliny w ogrodzie zimowym po pewnym czasie mocno się rozrastają

Do najważniejszych problemów z roślinami w ogrodzie zimowym należą porażenia przez choroby i szkodniki oraz zbyt szybki wzrost roślin. Dowiedz się, jak można zaradzić tym problemom.

Ogród zimowy wypełniony roślinami to znakomite miejsce do odpoczynku w długie zimowe wieczory. Zdrowe rośliny zdobią oranżerię i cieszą jej właścicieli. Ale czasem pojawiają się problemy. Do najważniejszych z nich należą porażenia przez choroby i szkodniki roślin oraz ich zbyt bujny wzrost. 

Jakie rośliny są polecane do ogrodów zimowych (oranżerii) >>>

Problemy z roślinami w ogrodzie zimowym: choroby i szkodniki roślin

Oprócz nadmiernego rozrastania się roślin, największym problemem są w ogrodach zimowych choroby roślin i szkodniki je atakujące. Gdy pojawią się, są często trudne do opanowania. Pamiętajmy więc, żeby kupując rośliny zawsze dokładnie obejrzeć ich liście i pędy. Każdy nowy egzemplarz, zanim trafi do naszej oranżerii, przez kilkanaście dni poddajmy kwarantannie - przetrzymajmy go w pokoju i obserwujmy. Dopiero gdy stwierdzimy, że jest zdrowy, możemy go przenieść do ogrodu zimowego. W ten sposób często udaje się zapobiec wprowadzeniu do oranżerii wielu chorób i szkodników, a wśród nich tak niebezpiecznych i trudnych do zniszczenia, jak tarczniki i wełnowce.

Warto wiedzieć

Wiele groźnych szkodników roślin trudno zauważyć, a kiedy już można zobaczyć gołym okiem ich kolonie lub objawy żerowania, trudno z nimi walczyć. Dlatego podczas kwarantanny warto obejrzeć rośliny przez lupę - zwracając uwagę na szczyty pędów, pąki kwiatowe oraz kąty i spód liści. Niektórzy ogrodnicy zalecają profilaktyczną kąpiel części nadziemnej w wodzie z dodatkiem płynu mycia do naczyń. Po kąpieli roślinę trzeba opłukać silnym strumieniem prysznica.
Niestety nie da się zapobiec pojawieniu się mszyc, przędziorków i mączlików, a z chorób - szarej pleśni, gdyż dostają się one przez okna. Jeśli się pojawią, konieczne jest zwalczanie chemiczne. Po zabiegu należy wywietrzyć oranżerię. Zimą wywietrzniki należy otwierać ostrożnie, aby mroźne powietrze nie uszkodziło roślin. Koniecznie trzeba przestrzegać wskazówek na opakowaniu preparatu.

Problemy z roślinami w ogrodzie zimowym: szybki wzrost

Rośliny w oranżerii rosną szybko i po pewnym czasie mogą zrobić się zbyt duże. Drzewa i krzewy oraz wyższe rośliny zielne możemy przyciąć. Pnącza i rośliny, które rozrastają się za pomocą rozłogów, okopujemy. Przycinamy im w ten sposób korzenie, dzięki czemu słabiej rosną. Części roślin trzeba się pozbyć, najlepiej oddając „w dobre ręce”. Systematycznie usuwamy żółknące i schnące liście, gdyż mogą być źródłem infekcji - chorób i szkodników.

Polecamy film: Domowy ogród. Podlewanie roślin doniczkowych zimą

Domowy ogród. Podlewanie roślin doniczkowych zimą
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie