Wełnowce – szkodniki roślin doniczkowych. Jak zwalczać wełnowce

2016-02-10 14:17 Michał Mazik

Wełnowce to groźne szkodniki, które mogą atakować różne gatunki roślin doniczkowych. Walka z wełnowcami może być trudna. Dowiedz się, jaka jest szkodliwość wełnowców i jak zwalczyć wełnowce na roślinach doniczkowych.

Wełnowce to szkodniki, która atakują m.in. rośliny doniczkowe uprawiane w mieszkaniach. Żerowanie wełnowców powoduje prawdziwe spustoszenie wśród roślin. Liście zaatakowanych egzemplarzy żółkną i opadają, a roślina  przestaje rosnąć. W konsekwencji nawet większy okaz po pewnym czasie zamiera. Warto poznać metody zwalczania tego groźnego szkodnika.
Wełnowce to drobne owady osiągające kilka milimetrów długości, należące do grupy czerwców. Posiadają miękkie, segmentowe ciało pokryte białym lub różowawym nalotem przypominającym strzępki wełny lub waty (stąd ich nazwa).

Wełnowce – szakodliwość

Wełnowce najczęściej można zauważyć na spodniej części blaszek liściowych lub na łodygach. Szkodniki żywią się sokiem komórkowym. Zaatakowana roślina traci liście (zdarzają się przypadki, że jest z nich całkowicie ogołocona), przestaje rosnąć i po pewnym czasie zamiera. Podczas żerowania owady wydzielają rosę miodową, która stanowi pożywkę dla grzybów. Często więc osłabiona roślina dodatkowo bywa porażana przez choroby grzybowe.

Jakie rośliny atakują wełnowce

Lista pokojowych roślin doniczkowych, które mogą być atakowane przez wełnowce, jest długa, ale najczęściej wełnowce żerują na fikusach, storczykach i roślinach cytrusowych.

Wełnowce – zwalczanie

Walka z wełnowcami bywa uciążliwa. Jednym ze sposobów zwalczania szkodników jest usuwanie owadów z nadziemnej części roślin doniczkowych za pomocą szmatki nasączonej alkoholem lub szarym mydłem. Inną sprawdzoną metodą jest zastosowanie insektycydów (środków zwalczających owady). Do zwalczania wełnowców stosuje się m.in. preaparaty: Provado Plus, Confidor i Actellic. Zabiegi należy powtarzać co 7–10 dni. Czasem wełnowce mogą żerować także na korzeniach roślin (można to sprawdzić wyjmując bryłę korzeniową z donicy). W takim wypadku rośliny podlewa się rozcieńczonym preparatem.

Sprawdź ciekawe projekty gotowe Muratora:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE