Wentylacja w ogrodzie zimowym. Jak wietrzyć ogród zimowy
Ogród zimowy może być atrakcyjną, wypełnioną roślinami przestrzenią mieszkalną, pod warunkiem że zostanie w nim zaprojektowana skuteczna wentylacja. Jak zadbać o dobrą wentylację w swoim ogrodzie zimowym?
Wprawdzie zimą ogród zimowy może się przyczyniać do poprawy komfortu cieplnego, ale za to latem powoduje problem przegrzewania pomieszczeń (szkło przepuszcza promieniowanie słoneczne, ale zatrzymuje większość promieniowania cieplnego). Negatywne skutki nasłonecznienia najlepiej zminimalizować przez zastosowanie ruchomych żaluzji, rolet lub zasłon. Pomocne są także znajdujące się w ogrodzie rośliny, które odparowują wodę przez liście, powodując ochładzanie otoczenia. Mimo wszystko latem w ogrodzie zimowym zawsze jest gorąco. Nadmiar ciepła musi być z niego usuwany przez intensywną wymianę powietrza, w przeciwnym razie temperatura w nagrzanej szklarni może osiągnąć nawet 70°C, co jest dla człowieka nie do zniesienia. Aby czuć się komfortowo w ogrodzie zimowym, trzeba koniecznie zadbać o jego skuteczną wentylację.
Polecany artykuł:
Naturalna wentylacja ogrodu zimowego
Intensywna wentylacja bardzo dobrze chroni wnętrze ogrodu zimowego przed przegrzewaniem. W lecie przegrzewanie jest tym częstsze, im pomieszczenie jest mniejsze, a zwłaszcza niższe. Najskuteczniejsze przewietrzanie odbywa się, gdy wywietrzniki znajdują się w dachu ogrodu, a w ścianach są otwory nawiewne. Ogrzane powietrze jest lżejsze od chłodnego, więc unosi się w kierunku dachu. Powstające w ten sposób podciśnienie powoduje napływ świeżego powietrza przez znajdujące się niżej nawiewniki. Ich funkcję mogą pełnić drzwi lub okna ogrodu zimowego. Taka naturalna wentylacja to system najprostszy i najtańszy.
Wymiary otworów wentylacyjnych muszą być obliczone indywidualnie dla każdego ogrodu zimowego, ponieważ zależą od jego usytuowania, wymiarów, wielkości powierzchni przeszklonych, kąta nachylenia dachu i materiałów, z jakich jest zbudowany. Aby latem temperatura powietrza wewnątrz ogrodu nie przekraczała 34°C, konieczna jest dziesięciokrotna wymiana całej objętości powietrza w ciągu godziny.
Aby wywietrzniki w postaci unoszonych klap (okien dachowych) były skuteczne, na ogół muszą zająć znaczną część dachu, niemal na całej jego długości. Ich otwieranie i zamykanie bardzo ułatwiają napędy elektryczne. Do sterowania nimi można użyć termostatu powodującego samoczynne otwieranie i zamykanie klap po przekroczeniu ustalonych wartości temperatury.
Intensywna wentylacja ogrodu latem jest niezbędna przede wszystkim dlatego, by utrzymać we wnętrzu temperaturę na akceptowalnym poziomie. Zimą jest konieczna do odprowadzania nadmiaru wilgoci. Jeśli się z niej zrezygnuje, latem wnętrze ogrodu może się nagrzać nawet do 70°C, zimą zaś z sufitu zacznie kapać woda.
Wentylacja mechaniczna ogrodu zimowego
Duże wymiary otworów niezbędnych do skutecznego działania wentylacji naturalnej mogą stanowić nie lada problem – choćby z powodu ułatwienia dostępu do wnętrza ogrodu zimowego wszelkim intruzom. Sprawiają też, że jest on narażony na zalanie wodą w czasie opadów. Takich niedogodności można uniknąć, stosując wentylację mechaniczną. Zamiast klap dachowych instaluje się wentylatory wywiewne. Eliminuje się w ten sposób otwory w dachu, a nawiewniki ścienne mogą mieć wtedy niedużą powierzchnię, bo wentylatory zapewniają wielokrotnie większe podciśnienie niż naturalna siła wyporu. Silniki wentylatorów mogą mieć regulację prędkości, co umożliwia dostosowanie wydajności wentylacji do warunków pogodowych. Może się to odbywać automatycznie dzięki sterownikowi współpracującemu z czujnikami temperatury i wilgotności. Stopień otwarcia nawiewników może być regulowany za pomocą siłowników, również automatycznie sterowanych.
Zastosowanie wentylacji mechanicznej wiąże się z większymi kosztami eksploatacji – do napędu wentylatorów i siłowników potrzebna jest droga energia elektryczna.
Sama wentylacja na ogół nie wystarcza, by latem temperatura w ogrodzie zimowym utrzymywała się na poziomie, który można uznać za komfortowy. Zatem jeśli zależy nam na możliwości wykorzystywania ogrodu jako pomieszczenia mieszkalnego, powinniśmy się zastanowić, czy nie zamontować w nim klimatyzatora. Aby spełnił swoje zadanie, jego moc musi być duża, więc, niestety, wiąże się to z wysokimi kosztami eksploatacji.
>> Przeczytaj też: Klimatyzacja w ogrodzie zimowym - kontrola nad temperaturą w oranżerii