Wentylacja w ogrodzie zimowym. Jak wietrzyć ogród zimowy

2012-11-22 12:33 Piotr Laskowski

Ogród zimowy może być atrakcyjną, wypełnioną roślinami przestrzenią mieszkalną, pod warunkiem że zostanie w nim zaprojektowana skuteczna wentylacja. Zadbaj o skuteczną wentylację w swoim ogrodzie zimowym.

Ogród zimowy w naszym klimacie można wykorzystywać jako przestrzeń mieszkalną nawet przez 300 dni w roku. Jednak latem, na skutek efektu szklarniowego (szkło przepuszcza promieniowanie słoneczne, ale zatrzymuje większość promieniowania cieplnego), temperatura może w nim osiągnąć kilkadziesiąt stopni Celsjusza, co jest dla człowieka nie do zniesienia. Aby czuć się tam komfortowo, trzeba koniecznie zadbać o skuteczną wentylację.

Intensywna wentylacja bardzo dobrze chroni wnętrze ogrodu zimowego przed przegrzewaniem. W lecie przegrzewanie jest tym częstsze, im pomieszczenie jest mniejsze, a zwłaszcza niższe. Najskuteczniejsze przewietrzanie odbywa się, gdy wywietrzniki znajdują się w dachu ogrodu, a w ścianach są otwory nawiewne. Ogrzane powietrze jest lżejsze od chłodnego, więc unosi się w kierunku dachu. Powstające w ten sposób podciśnienie powoduje napływ świeżego powietrza przez znajdujące się niżej nawiewniki. Ich funkcję mogą pełnić drzwi lub okna ogrodu zimowego. Taka naturalna wentylacja to system najprostszy i najtańszy. Wymiary otworów wentylacyjnych muszą być obliczone indywidualnie dla każdego ogrodu zimowego, ponieważ zależą od jego usytuowania, wymiarów, wielkości powierzchni przeszklonych, kąta nachylenia dachu i materiałów, z jakich jest zbudowany.
Aby wywietrzniki w postaci unoszonych klap (okien dachowych) były skuteczne, na ogół muszą zająć znaczną część dachu, niemal na całej jego długości. Ich otwieranie i zamykanie bardzo ułatwiają napędy elektryczne. Do sterowania nimi można użyć termostatu powodującego samoczynne otwieranie i zamykanie klap po przekroczeniu ustalonych wartości temperatury.

Duże wymiary otworów niezbędnych do skutecznego działania wentylacji naturalnej mogą stanowić nie lada problem – choćby z powodu ułatwienia dostępu do wnętrza ogrodu zimowego wszelkim intruzom. Sprawiają też, że jest on narażony na zalanie wodą w czasie opadów. Takich niedogodności można uniknąć, stosując wentylację mechaniczną. Zamiast klap dachowych instaluje się wentylatory wywiewne. Eliminuje się w ten sposób otwory w dachu, a nawiewniki ścienne mogą mieć wtedy niedużą powierzchnię, bo wentylatory zapewniają wielokrotnie większe podciśnienie niż naturalna siła wyporu. Silniki wentylatorów mogą mieć regulację prędkości, co umożliwia dostosowanie wydajności wentylacji do warunków pogodowych. Może się to odbywać automatycznie dzięki sterownikowi współpracującemu z czujnikami temperatury i wilgotności. Stopień otwarcia nawiewników może być regulowany za pomocą siłowników, również automatycznie sterowanych. Zastosowanie wentylacji mechanicznej wiąże się z większymi kosztami eksploatacji – do napędu wentylatorów i siłowników potrzebna jest droga energia elektryczna.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE