Latem za gorąco, zimą za zimno. Jak poprawić komfort cieplny na poddaszu?

2015-05-27 16:04

Zdarza się, że chociaż jest ułożone ocieplenie poddasza, temperatura wewnątrz nas nie zadowala – latem pomieszczenia się przegrzewają, a zimą ciepło ucieka na zewnątrz. Remont poddasza to dobry moment na to, aby poprawić komfort cieplny pod skosami. Sprawdź, co proponuje specjalista z firmy Isover.

Ocieplenie poddasza
Autor: Mariusz Bykowski Odpowiednia grubość izolacji z wełny oraz jej warstwowy układ pomoże uzyskać komfort termiczny oraz zminimalizuje straty ciepła przez przenikanie

Problem – przegrzewanie się poddasza latem

Inwestor ma poddasze ocieplone 15-centymetrową wełną mineralną ułożoną między krokwiami. Przymierza się do generalnego remontu poddasza. Przy tej okazji chciałby poprawić komfort cieplny we wnętrzach. Najbardziej dokuczają mu upalne lata, kiedy to na poddaszu panuje niekiedy temperatura 32°C. Inwestor rozważa dołożenie jeszcze jednej warstwy wełny mineralnej lub założenie klimatyzacji. Co radzi ekspert?

Jak urządzić poddasze?
Autor: Norbert Banaszyk, projekt: Maciej Michalski Dobrze urządzone i odpowiednio ocieplone poddasze zagwarantuje mieszkańcom komfort cieplny niezależnie od pory roku

Czy układać dodatkowe ocieplenie poddasza?

Klimatyzacja w pewnym stopniu rozwiąże problem, ale zarazem będzie przyczyną dużych rachunków za prąd, dlatego warto się zastanowić, co jest bardziej opłacalne.

Więcej o klimatyzacji:

15 cm wełny to niewystarczająca warstwa. Rekomendowana grubość to minimum 25-30 cm – układana w dwóch warstwach: między krokwiami i pod krokwiami. Pierwsza warstwa wełny powinna szczelnie wypełniać przestrzenie między krokwiami, a jej grubość musi być równa wysokości krokwi. Jednak zaleca się, aby nad pierwszą warstwą wełny pojawiła się szczelina wentylacyjna wysokości 2-2,5 cm. Grubość kolejnej warstwy zależy od warstwy pierwszej, ale ich suma nie powinna być mniejsza niż 25 cm.  Jeżeli poddasze jest zaizolowane 15-centymetrową warstwą, dołożenie kolejnej powinno rozwiązać problem przegrzewania się wnętrza latem.

Trzeba pamiętać również o szczelnej paroizolacji. Metr kwadratowy wełny mineralnej Super-Mata o grubości 20 cm kosztuje 49,80 zł, więc dobrze jest przeliczyć koszty.

Ocieplenie dachu: wełna mineralna
Autor: Wiktor Greg Na starannie ocieplonym poddaszu zimą jest ciepło, a latem panuje przyjemny chłód

Odpowiednia grubość izolacji z wełny oraz jej warstwowy układ to nie tylko spełnienie wymagań prawnych w zakresie izolacyjności cieplnej, lecz także uzyskanie komfortu termicznego oraz minimalizacja mostków termicznych i strat ciepła przez przenikanie – a co za tym idzie niższe straty ciepła zimą i niższe rachunki za ogrzewanie.Nie można zapominać, że dobrze zaizolowane poddasze to nie tylko wełna. Musi być zapewniona odpowiednia szczelność, a materiały wykorzystane do budowy i wykończenia dachu powinny być dobrej jakości.

Jak ocieplić poddasze użytkowe? Ocieplenie skosów wełną mineralną
Autor: Jarosław Sosiński Najlepszym miejscem na ocieplenie z wełny mineralnej jest przestrzeń między krokwiami

WIDEO: Izolacja poddasza - najczęściej popełniane błędy!

Izolacja poddasza: najczęściej popełniane błędy

Sprawdź, ile wiesz o ocieplaniu domu i materiałach ociepleniowych

Pytanie 1 z 8
Czym nie mocuje się płyt styropianowych do ścian?