Nowoczesne klimatyzatory: jakie mają funkcje

2021-04-14 9:36
Nowoczesne klimatyzatory: jakie mają możliwości
Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Joanna Koszutska Nasze samopoczucie we wnętrzach w znacznym stopniu zależy od jakości powietrza, w tym również od jego temperatury i wilgotności. Dobry klimatyzator pozwoli nam utrzymywać te parametry na komfortowym poziomie nie tylko latem

Aby we wnętrzach domów lub mieszkań znaleźć wytchnienie od letnich upałów, trzeba je skutecznie ochłodzić. Pomogą w tym nowoczesne klimatyzatory. Oprócz chłodzenia mają one jeszcze inne możliwości. Sprawdź - jakie.

Nowoczesne klimatyzatory mogą chłodzić, ogrzewać oraz regulować wilgotność względną powietrza. Wybór klimatyzatorów odpowiednich do chłodzenia pomieszczeń mieszkalnych jest naprawdę duży i powinien zaspokoić rozmaite oczekiwania, zarówno pod względem oferowanego komfortu, jak i możliwości finansowych inwestora.

Klimatyzatory są produkowane w wersji monoblokowej mającej wszystkie podzespoły w jednej obudowie oraz w wersji split składającej się z dwóch połączonych ze sobą rurami osobnych jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej. Pojedynczy klimatyzator typu split może utrzymywać zadaną temperaturę w jednym pomieszczeniu. Jeśli chce się chłodzić kilka wnętrz niezależnie, trzeba zainstalować osobne urządzenia w każdym z nich albo wybrać model multisplit z jedną dużą jednostką zewnętrzną i kilkoma jednostkami wewnętrznymi. Takie rozwiązanie pozwoli na niezależnie regulowanie temperatury powietrza w poszczególnych pomieszczeniach.


jednostka zewnętrzna
Autor: Andrzej T. Papliński Cienkie rurki miedziane z czynnikiem chłodniczym łączące jednostki klimatyzatora typu split trzeba wyprowadzić przez ścianę na zewnątrz domu. Muszą być zaizolowane termicznie

Nowoczesne klimatyzatory: chłodzą i ogrzewa
ją

Wiele nowoczesnych modeli klimatyzatorów może pracować również jako urządzenie grzewcze. Działają wówczas na takiej samej zasadzie jak pompy ciepła - pobierają ciepło z powietrza w otoczeniu domu i ogrzewają nim jego wnętrze. Mogą w ten sposób podnieść  temperaturę powietrza w pomieszczeniach, na przykład w okresie przejściowym, gdy jeszcze nie działa w domu centralne ogrzewanie, albo nawet zastąpić jego działanie zimą. Współczesne klimatyzatory mają sprężarki z płynną regulacja obrotów (inwerterowe), dzięki czemu pobierają niewiele energii elektrycznej, więc ich działanie w trybie ogrzewania kosztuje niewiele.

Przeczytaj także:

jednostlka wewnętrzna
Autor: Kalbar Jednostki wewnętrzne są przeważnie białe i dzięki temu mało widoczne na gładkiej, jasnej ścianie, ale są i takie, które mogą udawać wyposażenie wnętrza, na przykład obraz nad stołem

Nowoczesne klimatyzatory działają automatycznie


Każdym trybem pracy nowoczesnych klimatyzatorów steruje automatyka. Urządzenia można programować w cyklu dobowym lub tygodniowym, określając w tych przedziałach czasowych godziny ich intensywnej pracy albo takie, w których są wyłączone. Jest też funkcja cichej pracy nocnej oraz możliwość ustawienia temperatury, przy której urządzenia mają się uruchamiać oraz takiej, przy której mają się wyłączać.

Klimatyzator może pracować w trybie auto, w którym sam dobiera intensywność pracy wentylatora optymalną do osiągnięcia, a potem utrzymania wymaganej temperatury. Może się też automatycznie przełączać z funkcji grzania na chłodzenie, na przykład gdy w dzień jest bardzo ciepło, a nocą temperatura gwałtownie spada. Może pracować w trybie ekonomicznym, w którym sam będzie wybierać optimum między komfortem i zużyciem energii.

Niektóre klimatyzatory mają funkcję gorącego startu (zapobiegającą nawiewaniu zimnego powietrza, gdy klimatyzator zaczyna pracować w trybie grzania) i automatycznego oczyszczania filtra (informującą o potrzebie jego wymiany lub oczyszczenia albo o konieczności uzupełnienia wody w nawilżaczu i opróżniania pojemnika na skropliny).
 Standardowa jest funkcja auto-restart automatycznie uruchamiająca klimatyzator po przerwie w pracy spowodowanej zanikiem napięcia w sieci.

Automatyka ustawia w odpowiednim położeniu żaluzje kierujące strumień powietrza, kiedy klimatyzator zaczyna działać, i zamyka je po jego wyłączeniu. W niektórych modelach można zaprogramować stopień wychylenia żaluzji w zależności od prędkości wypływu powietrza i trybu pracy (grzewczego lub chłodzącego).


Włączanie i wyłączanie klimatyzatora oraz sterowanie wszystkimi funkcjami odbywa się za pomocą pilota. Jest w nim zamontowany czujnik temperatury powietrza w pomieszczeniu i według jego wskazań można regulować pracę klimatyzatora.

Nowoczesne klimatyzatory mogą chłodzić nie tylko latem


W domach i mieszkaniach klimatyzację wykorzystuje się zazwyczaj latem. Standardowo klimatyzatory mogą jednak działać nawet wtedy, gdy temperatura na zewnątrz wynosi od -5 do -15 oC. Minimalna temperatura pracy zależy od zastosowanego czynnika chłodniczego. Jeśli chcemy, aby klimatyzator chłodził także przy niższej temperaturze na zewnątrz, musi mieć automatykę zimową i grzałkę zapobiegającą zamarzaniu skroplin. W układzie freonowym oprócz freonu znajduje się rozpuszczony olej służący do smarowania sprężarki. W ujemnej temperaturze olej się wytrąca i formują się korki uniemożliwiające przepływ freonu i powodujące powstanie podciśnienia w instalacji. Dlatego konieczny jest układ zabezpieczający przed nadmiernym obniżeniem ciśnienia, który chroni sprężarkę przed zatarciem.

jednostka zewnetrzna
Autor: Andrzej T. Papliński Aby klimatyzator długo i prawidłowo działał, należy przestrzegać odpowiedniej odległości (w poziomie i w pionie) między jednostkami wewnętrzną i zewnętrzną oraz dopuszczalnej liczby załamań łączących je rurek miedzianych. Informacje o tym powinny być podane w instrukcji montażu

Nie muszą hałasować


W nowoczesnych klimatyzatorach typu split większość głośnych elementów montuje się poza chłodzonym pomieszczeniem. Wyjątek stanowi wentylator w jednostce wewnętrznej. On również jest źródłem hałasu. Żeby klimatyzator był dobrze wyciszony, trzeba zastosować w nim droższe rozwiązania, dlatego takie urządzenie nie jest najtańsze.

Poziom hałasu o wartości 35 dB(A) jest porównywalny z cichą rozmową. Warte polecenia są więc urządzenia emitujące podczas pracy dźwięk, którego natężenie zmierzone w odległości 1 m od nich nie przekracza 30 dB(A).

klimatyzator typu split
Autor: Piotr Mastalerz Jeśli na drodze strumienia powietrza z klimatyzatora nie będzie żadnych przeszkód, chłodne powietrze będzie się równomiernie rozchodziło po wnętrzu

Wideo: wybór i montaż klimatyzatora

Klimatyzacja w domu. Wybór i montaż klimatyzatora
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE