Nowoczesne klimatyzatory: jakie mają funkcje
Aby we wnętrzach domów lub mieszkań znaleźć wytchnienie od letnich upałów, trzeba je skutecznie ochłodzić. Pomogą w tym nowoczesne klimatyzatory. Oprócz chłodzenia mają one jeszcze inne możliwości. Sprawdź - jakie.
Nowoczesne klimatyzatory mogą chłodzić, ogrzewać oraz regulować wilgotność względną powietrza. Wybór klimatyzatorów odpowiednich do chłodzenia pomieszczeń mieszkalnych jest naprawdę duży i powinien zaspokoić rozmaite oczekiwania, zarówno pod względem oferowanego komfortu, jak i możliwości finansowych inwestora.
Klimatyzatory są produkowane w wersji monoblokowej mającej wszystkie podzespoły w jednej obudowie oraz w wersji split składającej się z dwóch połączonych ze sobą rurami osobnych jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej. Pojedynczy klimatyzator typu split może utrzymywać zadaną temperaturę w jednym pomieszczeniu. Jeśli chce się chłodzić kilka wnętrz niezależnie, trzeba zainstalować osobne urządzenia w każdym z nich albo wybrać model multisplit z jedną dużą jednostką zewnętrzną i kilkoma jednostkami wewnętrznymi. Takie rozwiązanie pozwoli na niezależnie regulowanie temperatury powietrza w poszczególnych pomieszczeniach.
Nowoczesne klimatyzatory: chłodzą i ogrzewa ją
Wiele nowoczesnych modeli klimatyzatorów może pracować również jako urządzenie grzewcze. Działają wówczas na takiej samej zasadzie jak pompy ciepła - pobierają ciepło z powietrza w otoczeniu domu i ogrzewają nim jego wnętrze. Mogą w ten sposób podnieść temperaturę powietrza w pomieszczeniach, na przykład w okresie przejściowym, gdy jeszcze nie działa w domu centralne ogrzewanie, albo nawet zastąpić jego działanie zimą. Współczesne klimatyzatory mają sprężarki z płynną regulacja obrotów (inwerterowe), dzięki czemu pobierają niewiele energii elektrycznej, więc ich działanie w trybie ogrzewania kosztuje niewiele.
Przeczytaj także:
Nowoczesne klimatyzatory działają automatycznie
Każdym trybem pracy nowoczesnych klimatyzatorów steruje automatyka. Urządzenia można programować w cyklu dobowym lub tygodniowym, określając w tych przedziałach czasowych godziny ich intensywnej pracy albo takie, w których są wyłączone. Jest też funkcja cichej pracy nocnej oraz możliwość ustawienia temperatury, przy której urządzenia mają się uruchamiać oraz takiej, przy której mają się wyłączać.
Klimatyzator może pracować w trybie auto, w którym sam dobiera intensywność pracy wentylatora optymalną do osiągnięcia, a potem utrzymania wymaganej temperatury. Może się też automatycznie przełączać z funkcji grzania na chłodzenie, na przykład gdy w dzień jest bardzo ciepło, a nocą temperatura gwałtownie spada. Może pracować w trybie ekonomicznym, w którym sam będzie wybierać optimum między komfortem i zużyciem energii.
Niektóre klimatyzatory mają funkcję gorącego startu (zapobiegającą nawiewaniu zimnego powietrza, gdy klimatyzator zaczyna pracować w trybie grzania) i automatycznego oczyszczania filtra (informującą o potrzebie jego wymiany lub oczyszczenia albo o konieczności uzupełnienia wody w nawilżaczu i opróżniania pojemnika na skropliny). Standardowa jest funkcja auto-restart automatycznie uruchamiająca klimatyzator po przerwie w pracy spowodowanej zanikiem napięcia w sieci.
Automatyka ustawia w odpowiednim położeniu żaluzje kierujące strumień powietrza, kiedy klimatyzator zaczyna działać, i zamyka je po jego wyłączeniu. W niektórych modelach można zaprogramować stopień wychylenia żaluzji w zależności od prędkości wypływu powietrza i trybu pracy (grzewczego lub chłodzącego).
Włączanie i wyłączanie klimatyzatora oraz sterowanie wszystkimi funkcjami odbywa się za pomocą pilota. Jest w nim zamontowany czujnik temperatury powietrza w pomieszczeniu i według jego wskazań można regulować pracę klimatyzatora.
Nowoczesne klimatyzatory mogą chłodzić nie tylko latem
W domach i mieszkaniach klimatyzację wykorzystuje się zazwyczaj latem. Standardowo klimatyzatory mogą jednak działać nawet wtedy, gdy temperatura na zewnątrz wynosi od -5 do -15 oC. Minimalna temperatura pracy zależy od zastosowanego czynnika chłodniczego. Jeśli chcemy, aby klimatyzator chłodził także przy niższej temperaturze na zewnątrz, musi mieć automatykę zimową i grzałkę zapobiegającą zamarzaniu skroplin. W układzie freonowym oprócz freonu znajduje się rozpuszczony olej służący do smarowania sprężarki. W ujemnej temperaturze olej się wytrąca i formują się korki uniemożliwiające przepływ freonu i powodujące powstanie podciśnienia w instalacji. Dlatego konieczny jest układ zabezpieczający przed nadmiernym obniżeniem ciśnienia, który chroni sprężarkę przed zatarciem.
Nie muszą hałasować
W nowoczesnych klimatyzatorach typu split większość głośnych elementów montuje się poza chłodzonym pomieszczeniem. Wyjątek stanowi wentylator w jednostce wewnętrznej. On również jest źródłem hałasu. Żeby klimatyzator był dobrze wyciszony, trzeba zastosować w nim droższe rozwiązania, dlatego takie urządzenie nie jest najtańsze.
Poziom hałasu o wartości 35 dB(A) jest porównywalny z cichą rozmową. Warte polecenia są więc urządzenia emitujące podczas pracy dźwięk, którego natężenie zmierzone w odległości 1 m od nich nie przekracza 30 dB(A).