Czy klimatyzacja grzeje? - Sprawdź jak wykorzystać klimatyzator do ogrzewania domu?

2022-09-22 11:56

Jak działa klimatyzator z funkcją grzania. Dzisiaj kupujący klimatyzator coraz częściej interesują się nie tylko zdolnością chłodzącą wybranego modelu, ale także jego możliwościami grzewczymi.

kilmatyzator
Autor: MITSUBISHI Klimatyzatorem można ogrzewać taniej niż grzejnikiem elektrycznym, ale nie warto całkiem rezygnować z instalacji grzewczej

W tańszych modelach klimatyzatorów funkcja grzewcza może być (w bardzo ograniczonym stopniu) realizowana przez nagrzewnicę elektryczną. Droższe modele klimatyzatorów z funkcją grzania – zwykle stacjonarne, typu split – pracują jak rewersyjna pompa ciepła i jak typowa powietrzna pompa ciepła mają jednostki wewnętrzną i zewnętrzną połączone instalacją chłodniczą. W trybie chłodzenia jednostka wewnętrzna jest źródłem chłodu, zewnętrzna – źródłem ciepła. W trybie grzania ich funkcje zostają odwrócone.

Klimatyzator: ograniczona moc grzewcza

Barierą działania powietrznych pomp ciepła jest zimą niska temperatura powietrza zewnętrznego. Podobnie jest w przypadku klimatyzatorów, których moc grzewcza spada wraz z obniżaniem się temperatury. Mimo to można nimi ogrzewać taniej niż typowymi grzejnikami elektrycznymi, a nawet kotłami na gaz płynny czy olej opałowy. Zazwyczaj ogrzewanie takie sprawdza się, gdy temperatura na zewnątrz nie jest niższa niż -5oC, ale coraz częściej można znaleźć modele klimatyzatorów, rekomendowane przez ich producentów jako źródła ciepła, które są w stanie pracować przy temperaturze zewnętrznej do -15oC lub niższej.

Klimatyzator, czyli sposób na ogrzewanie wnętrza
klimatyzator
Autor: MITSUBISHI eśli chce się intensywnie wykorzystywać klimatyzator do ogrzewania można wybrać model do zainstalowania pod oknem, jak grzejnik

Klimatyzator z funkcją grzania: doskonały na jesień i zimę

Zasada jest prosta – im niższa jest temperatura na zewnątrz, tym klimatyzator słabiej grzeje. Najlepiej więc traktować go jako urządzenie do chłodzenia i ewentualnie jako dodatkowe źródło ciepła w okresach przejściowych, zanim wyłączy się lub włączy podstawowe źródło ogrzewania domu.

W domu całorocznym rezygnowanie z instalacji grzewczej na rzecz ogrzewania klimatyzatorem z funkcją pompy ciepła jest posunięciem dość ryzykownym. Ale już w domu letniskowym, z którego planuje się korzystać także zimą (jednak nie mieszka się w nim na stałe), klimatyzator na pewno się sprawdzi. Przyda się także jego wyjątkowa szybkość działania. Strumień ciepłego powietrza jest nawiewany do pomieszczenia mniej więcej po 5 minutach od włączenia urządzenia. Dodatkowo powietrze nawiewane przepływa przez system filtrów, więc – zależnie od ich rodzaju – jest wolne od kurzu, roztoczy, alergenów etc.

Przeczytaj też:

Klimatyzator split: montaż klimatyzacji w mieszkaniu krok po kroku >>>

Jeśli chce się korzystać z klimatyzatora z funkcją grzania, należy szukać modelu, który będzie mógł pracować w szerokim zakresie temperatury, zwłaszcza poniżej zera. Ważne też, żeby miał funkcję podtrzymania temperatury na określonym poziomie, na przykład 8-10oC. To zapobiegnie zamarzaniu rur lub wychładzaniu pomieszczenia. Niektóre klimatyzatory mają w jednostce zewnętrznej grzałkę, która włącza się w razie mrozów.

Klimatyzatory w wersji klasycznej działają w trybie on-off, czyli włączają się, gdy temperatura w pomieszczeniu wzrasta powyżej założonej wartości, a po osiągnięciu jej przestają chłodzić. Bardziej zaawansowane klimatyzatory – tak zwane inwerterowe, ze sprężarkami z płynną regulacja obrotów – są bardziej energooszczędne i utrzymują stabilniejszą temperaturę w pomieszczeniu (wahania nie przekraczają 1oC).