Klimatyzacja do domu i mieszkania. Ile kosztuje klimatyzator, montaż i eksploatacja klimatyzacji

2023-05-18 22:57
Klimatyzacja do domu i mieszkania
Autor: Piotr Mastalerz

Klimatyzacja w domu lub mieszkaniu jest niezastąpiona, gdy upał staje się nieznośny. Jeśli zależy ci na uzyskaniu dobrego efektu, wybierz klimatyzator montowany na stałe. Poniżej piszemy, ile kosztuje zakup, montaż i eksploatacja klimatyzatora oraz jaki będzie zakres prac instalacyjnych.

Wiele osób pod wpływem impulsu lub chcąc szybko rozwiązać problem, kupuje klimatyzator przenośny. To jednak tylko półśrodek. Komfortową temperaturę w domu lub mieszkaniu utrzymasz dopiero po zamontowaniu klimatyzatora stacjonarnego split lub multisplit. Na jakie koszty musisz się przygotować?

Klimatyzacja do domu i mieszkania – ile kosztuje klimatyzator

Klimatyzatory split mają jedną jednostkę zewnętrzną i jedną jednostkę wewnętrzną. Najtańsze i najprostsze są naścienne jednostki wewnętrzne. Mają one też mniejszy zakres mocy. Urządzenia te można wykorzystywać także do ogrzewania pomieszczeń w okresach przejściowych.

Klimatyzator split z jednostką naścienną

Moc chłodzenia/Moc grzania Orientacyjna cena netto*
2,6/2,9 kW 2500-5800 zł
3,5/3,8 kW 2800-6500 zł
5,3/5,5 kW 4500-8200 zł
7,0/7,3 kW 5300-12 800 zł

*podajemy średnią cenę urządzeń dobrej jakości (De Dietrich, Haier, Fujitsu, Kaisai, Panasonic, Rotenso, Viessmann)

Oprócz naściennych jednostek wewnętrznych występują także jednostki wewnętrzne przypodłogowe lub sufitowe (do montażu na stojąco lub podwieszane pod sufitem). Są to z reguły urządzenia o większej mocy. Mogą mieć zastosowanie raczej w bardzo dużych pomieszczeniach lub w takich, gdzie jest dużo ciepła do odprowadzenia (np. serwerownie).

Klimatyzator split z jednostką sufitową lub przypodłogową

Moc chłodzenia/Moc grzania Orientacyjna cena netto*
5,3/5,7 kW 5700-10 000 zł
7,0/7,0 kW 8500-14 000 zł
10,6/11,1 kW 13 000-20 000 zł
14,1/16,4 kW 14 000-24 000 zł

*podajemy średnią cenę urządzeń dobrej jakości (De Dietrich, Haier, Fujitsu, Kaisai, Panasonic, Rotenso, Viessmann)

Uwaga! Jeśli kupujemy klimatyzator razem z usługą montażu, do ceny netto klimatyzatora dopłacimy 8% VAT. Jeśli bez usługi lub samodzielnie, to VAT wyniesie 23%.

Ile kosztuje klimatyzator multisplit

Kolejna grupa popularnych klimatyzatorów to tzw. multisplity. W tym przypadku z jedną jednostką zewnętrzną może współpracować kilka jednostek wewnętrznych. W zależności od potrzeb, rozkładu i wielkości pomieszczeń oraz technicznych możliwości montażu (ilość miejsca i odpowiedni dostęp) można rozważyć, czy bardziej opłaca się montaż np. czterech pojedynczych splitów czy multisplita z jedną jednostką zewnętrzną i czterema wewnętrznymi.

Jednostki wewnętrzne klimatyzatorów typu multisplit

Moc chłodzenia/Moc grzania Orientacyjna cena netto* Wielkość**
2,6/2,9 kW 900-2100 zł m
3,5/3,8 kW 950-2300 zł m
5,3/5,5 kW 1450-4300 zł m
7,0/7,3 kW 1800-5400 zł d

*podajemy średnią cenę urządzeń dobrej jakości (De Dietrich, Haier, Fujitsu, Kaisai, Panasonic, Rotenso, Viessmann)

** m – mała, d – duża; oznaczenie m/d określa średnicę, którymi podłącza się daną jednostkę wewnętrzną do jednostki zewnętrznej

Jednostki zewnętrzne klimatyzatorów typu multisplit

Moc chłodzenia/Moc grzania Orientacyjna cena netto* Przyłącza**
5,3/5,6 kW 4000-8600 zł 2 x m
7,9/8,5 kW 5700-12 000 zł 3 x m
8,2/8,8 kW 8000-12000 zł 3 x m + d
10,6/11,1 kW 8500-15 000 zł 3 x m + d

*podajemy średnią cenę urządzeń dobrej jakości (De Dietrich, Haier, Fujitsu, Kaisai, Panasonic, Rotenso, Viessmann)

** jednostki zewnętrzne mają określoną liczbę przyłączy odpowiadających średnicom m/d

Suma mocy jednostek wewnętrznych nie może być większa od mocy jednostki zewnętrznej. Nie musimy podłączać wszystkich jednostek wewnętrznych. Niewykorzystane przyłącza zaślepia się korkami.

Jak dobrać moc klimatyzatora?

Ogólnie przyjmuje się zapotrzebowanie na chłód na poziomie 80-150 W/m2. Oznacza to, że urządzenie o mocy 2,5 kW wystarczy do pomieszczenia  15-30 m2, a urządzenia o mocy 7,0 kW do pomieszczenia około 60-70 m2.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na:

- izolację pomieszczenia (ściany i stropy),

- usytuowanie pomieszczenia w budynku (parter, piętro, poddasze),

- usytuowanie pomieszczenia względem stron świata (w tym ekspozycja na słońce, strona zacieniona),

- liczba, wielkość i rozmieszczenie okien w pomieszczeniu,

- dodatkowe zyski ciepła od urządzeń elektrycznych, mechanicznych itp.

- dodatkowe zyski ciepła od osób przebywających w pomieszczeniu.

Jest oczywiste, że większe urządzenie będzie potrzebne w mieszkaniu na poddaszu z oknami połaciowymi i dużym oknem od południowej strony niż w takim samym co do wielkości pomieszczeniu z niedużymi oknami od strony północnej.

Klimatyzacja w domu i mieszkaniu - gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną?

Jak sama nazwa wskazuje jednostkę zewnętrzną najlepiej jest zamontować na zewnątrz schładzanego pomieszczenia, a najlepiej na zewnątrz budynku. Doskonale do tego celu nadają się tarasy i balkony. Montaż jest łatwy i dostęp serwisowy jest bardzo dobry.

Jednostkę zewnętrzną można z powodzeniem montować na szerokich parapetach, gzymsach lub wprost na zewnętrznej ścianie budynku. Jeśli pomieszczenia klimatyzowane jest na parterze nie ma żadnego problemu, a jeśli na piętrze, wtedy montaż i dostęp serwisowy jest możliwy przez okno albo przy użyciu drabiny, rusztowania lub nawet podnośnika koszowego.

Czytaj też: Jaki klimatyzator wybrać - przenośny czy split?

Jednostki zewnętrzne można także montować na dachu budynku. Stawiając jednostkę bezpośrednio na dachu płaskim, musimy zadbać o odpowiednią podstawę, tak aby zalegający zimą śnieg nie zakrywał urządzenia.

W niektórych przypadkach korzystny jest montaż jednostki zewnętrznej w garażu, ale dotyczy to raczej dużych garaży podziemnych pod dużymi budynkami.

Przy wyborze miejsca montażu zarówno jednostki zewnętrznej, jak i wewnętrznej nie należy przekraczać maksymalnych odległości podawanych przez producenta. Z reguły odległości te wynoszą od 10-25 m w poziomie i około 3-5 m w pionie. Przy większych odległościach wymagany jest trochę inny sposób montażu instalacji i mimo wszystko może ulec zmniejszeniu wydajność urządzenia.

WAŻNE

Jednostka zewnętrzna emituje hałas i gorące powietrze. Jeżeli zamontujemy ją w nieodpowiednim miejscu, zwłaszcza na małym balkonie lub tarasie – może to znacznie ograniczyć lub uniemożliwić rekreacyjne korzystanie z tych powierzchni.

Na ścianach i dachach niektórych budynków montaż jednostek zewnętrznych może być zabroniony lub wymagać uzyskania zezwolenia.

Gdzie powiesić jednostkę wewnętrzną klimatyzatora

Jednostki wewnętrzne wieszamy w pomieszczeniu w miejscu najbliższym w stosunku do jednostki zewnętrznej. Należy przy tym wybrać takie miejsce, aby zimne powietrze wydobywające się z klimatyzatora nie było skierowane bezpośrednio na osoby przebywające w pomieszczeniu (wybierzmy taką ścianę, żeby nie wiało bezpośrednio na łóżko w sypialni, biurko, fotele itp).

Ponieważ musimy do jednostek doprowadzić zasilanie oraz odprowadzić skropliny, przy wyborze miejsca montażu należy również na to zwrócić uwagę. Zasadniczo doprowadzamy zasilanie do jednostki zewnętrznej i potem stamtąd do jednostki wewnętrznej. Skropliny odprowadzamy od jednostki wewnętrznej do najbliższej kanalizacji lub na zewnątrz budynku. Najlepiej jeżeli skropliny odprowadzimy tylko grawitacyjnie, układając rurę z odpowiednim spadkiem. Jeśli jest to niemożliwe, wtedy stosujemy dodatkową elektryczną pompkę do skroplin.

Montaż klimatyzacji - jakie instalacje trzeba doprowadzić

Instalacja elektryczna. Do jednostki zewnętrznej należy doprowadzić zasilanie elektryczne, najlepiej z osobnym zabezpieczeniem. W instalacjach chłodniczych o mocach około 5 kW możemy zastosować przewód 3x2,5 mm2 i zabezpieczenie bezpiecznikiem C10.

Pomiędzy jednostką zewnętrzną a jednostką wewnętrzną musimy ułożyć instalację elektryczną w postaci przewodu 5x1,5 mm2. Taki przewód będzie wystarczający dla większości urządzeń. Czasami może też wystarczyć 4x1,5 mm2, ale ponieważ różnica w cenie przewodu jest niewielka, lepiej zastosować przewód pięciożyłowy, który w tej sytuacji będzie bardziej uniwersalny.

Czynnik chłodniczy. Główną instalację stanowią rury miedziane łączące jednostki. Są to rury o średnicach najczęściej 1/4", 3/8", 1/2" w otulinie z pianki poliuretanowej. Średnice rur zależą oczywiście od typu i mocy urządzenia i są podawane przez producenta w specyfikacji i instrukcji montażu. Typowe rozwiązania to średnice 1/4" i 3/8" dla urządzeń o mocy chłodniczej do 5 kW oraz 1/4" i 1/2" dla jednostek większych. Rurą o mniejszej średnicy czynnik chłodniczy w stanie płynnym doprowadzany jest od jednostki zewnętrznej do jednostki wewnętrznej. Rurą o większej średnicy czynnik chłodniczy w stanie gazowym wraca do jednostki zewnętrznej.

Należy pamiętać, że każdy producent podaje, jaka może być maksymalna odległość pomiędzy jednostkami. Z reguły określa się maksymalną długość rur łączących jednostki oraz maksymalną dopuszczalną różnicę wysokości pomiędzy nimi. Przekroczenie tych wartości może skutkować zmniejszeniem wydajności pracy układu lub nawet jego uszkodzeniem. Dla większości urządzeń, których moc chłodnicza nie przekracza 5 kW długość instalacji to około 15 m, a różnica wysokości to około 7 m.

Odprowadzenie skroplin. Instalację do odprowadzenia skroplin należy wykonać od jednostki wewnętrznej do najbliższego miejsca, gdzie możemy je odprowadzić, np. do kanalizacji. Instalacja może być wykonana z dowolnych rur, a nawet z elastycznego przewodu igielitowego o niewielkim przekroju (np. średnicy 10 mm). Należy pamiętać, że im dłuższa instalacja, tym większa powinna być średnica przewodu. Najlepiej instalację odprowadzenia skroplin ułożyć ze spadkiem w kierunku odpływu, tak jak w przypadku instalacji kanalizacyjnej (im większy spadek, tym lepszy odpływ; minimalny spadek 2-3 cm/1 m).

Jeżeli w pobliżu nie ma możliwości odprowadzenia skroplin, możemy wówczas zastosować dodatkową pompkę elektryczną, którą montujemy w jednostce wewnętrznej. Będzie ona przepompowywać skropliny na większe odległości i wysokości. Jest to dodatkowy element instalacji, który może ulec awarii. Niestety, dowiemy się o tym dopiero wtedy, gdy zobaczymy zacieki na ścianie pod jednostką wewnętrzną (dlatego jeśli tylko jest taka możliwość, lepiej odprowadzać skropliny grawitacyjnie).

Czasami można zastosować rozwiązanie z odprowadzeniem skroplin na zewnątrz budynku. Wtedy w zależności od usytuowania jednostek skropliny odprowadza się np. na dach lub rurką prowadzoną na ścianie, po elewacji budynku na ziemię. Jest to jednak rozwiązanie mało estetyczne i stosowane raczej w domach jednorodzinnych.

Ile kosztuje montaż klimatyzacji w domu lub mieszkaniu?

Montaż typowej instalacji składającej się z jednej jednostki zewnętrznej i jednej jednostki wewnętrznej kosztuje 1500-2000 zł, przy założeniu, że:

- długość instalacji nie przekracza 10-15 m,

- instalacja prowadzona jest „po wierzchu” w plastikowych korytkach,

- dostęp do instalacji elektrycznej jest w pobliżu jednostki zewnętrznej,

- cena obejmuje koszt usługi i materiałów - przewodów elektrycznych, rur miedzianych, kształtek i złączek, korytek itp.

W przypadku instalacji skomplikowanych, gdzie np. rury i przewody mają być schowane w bruzdach lub jest trudny dostęp (meble, zabudowa stała itp.) cena może być wyższa.

Eksploatacja klimatyzacji - ile kosztuje praca klimatyzatora?

Maksymalny pobór energii klimatyzatora podawany jest w kW i dla klimatyzatora o mocy chłodniczej 3,5 kW wynosi około 1,1 kW. Orientacyjnie można przyjąć, że jest on trzykrotnie mniejszy niż moc chłodnicza klimatyzatora. Nowoczesne klimatyzatory w odróżnieniu od starych urządzeń typu on-off to rzadko pracują z pełną mocą dzięki zastosowaniu w nich sprężarek inwerterowych. Oznacza to, że w praktyce zużycie energii takiego klimatyzatora w codziennej eksploatacji to około 0,8 kW. 

Przykład:

Jeżeli urządzenie będzie włączone 3 godziny dziennie, to miesięczne zużycie energii elektrycznej wyniesie:

0,8 kW x 3 godziny x 30 dni = 72 kWh

Zakładając cenę 1 kWh około 1 zł (można sprawdzić, jaką mamy taryfę), liczymy koszty:

72 kWh x 1 zł/kWh = 72 zł/miesiąc

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając klimatyzację do domu lub mieszkania

1. Lepiej wybrać klimatyzator nawet stosunkowo tańszej marki niż tzw. marketowy - zawsze będzie lepszy dostęp do serwisu i ewentualnych napraw oraz części zamiennych.

2. Jeśli masz w pobliżu firmy instalacyjne oferujące montaż i serwis urządzeń chłodniczych, rozważ ich ofertę. Jeżeli mają autoryzację danego producenta, to może warto wybrać właśnie takie rozwiązanie ze względu na łatwy dostęp do serwisu w przyszłości.

3. Klimatyzatory dostępne na rynku mają wiele opcji do wyboru: oprócz zwykłego chłodzenia i grzania mogą to być różne funkcje i sposoby nawiewu, możliwość oczyszczania powietrza, rozbudowane panele zdalnego sterowania i programowania pracy, moduły zdalnego sterowania i kontroli przez sieć wi-fi itp. – wybierz to, co będzie ci naprawdę potrzebne.

4. Pamiętaj, że urządzenia klimatyzacyjne wytwarzają w czasie pracy hałas. Jeżeli montujemy urządzenie w sypialni, warto sprawdzić wcześniej taki klimatyzator i ewentualnie zainwestować w droższy model, który będzie cichy i nie będzie przeszkadzał w śnie.

5. Każde urządzenie techniczne wymaga okresowej kontroli, cokolwiek kupisz nie powinieneś zapominać o regularnych przeglądach i serwisie. Klimatyzatory zaniedbane po jakimś czasie z pewnością będą działały z mniejszą sprawnością lub mogą ulec uszkodzeniu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają