Wentylacja mechaniczna - zalety i koszty wykonania

2018-09-30 18:40
Wentylacja mechaniczna
Autor: Andrzej T. Papliński Świeże powietrze, zanim trafi do pomieszczeń, przepływa przez filtr zatrzymujący nawet bardzo drobne zanieczyszczenia

Poznaj dokładne koszty i zalety wentylacji mechanicznej.

Zalety wentylacji mechanicznej z rekuperatorem i GWC

W większości nowych domów jednorodzinnych wciąż stosowany jest najprostszy z możliwych system wentylacji, w którym wymiana powietrza odbywa się dzięki naturalnej sile wyporu. Jego największe zalety to niski koszt wykonania i prostota - nie ma w nim mechanizmów, które mogłyby się zepsuć, ani żadnych urządzeń wymagających zasilania energią elektryczną.

System wentylacji mechanicznej z urządzeniem do odzysku ciepła - rekuperatorem - jest droższy i bardziej skomplikowany, ale zdobywa popularność dzięki innym zaletom.

Użytkownicy rekuperatorów są zadowoleni z komfortu, jaki zapewniają te urządzenia dzięki stałej wymianie określonej ilości powietrza w pomieszczeniach bez względu na warunki atmosferyczne, chwalą też efekt chłodzenia pomieszczeń latem, uzyskiwany dzięki zastosowaniu dodatkowego gruntowego wymiennika ciepła (GWC). Już to wystarczy, żeby uznać taką inwestycję za dobrą.

Atrakcyjność zastosowania takiego systemu wynika jednak przede wszystkim z rekuperacji, czyli odzyskiwania ciepła z powietrza usuwanego z pomieszczeń. Dzięki temu zapotrzebowanie na energię do ich ogrzewania jest mniejsze o kilkadziesiąt procent niż w przypadku zastosowania tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Sprawia to, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła stała się nieodłącznym elementem domów energooszczędnych.

QUIZ: sprawdź, co wiesz o wentylacji

Ile trzeba zapłacić za wentylację mechaniczną

Dobrej klasy rekuperator do domu jednorodzinnego przeciętnej wielkości kosztuje 4-6 tys. zł. Rekuperatory o najlepszych parametrach są jednak znacznie droższe - kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych. Do tego trzeba jeszcze dodać koszt wykonania instalacji wentylacyjnej – około 5 tys. zł.

Decydując się na system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła warto uzupełnić go jeszcze o gruntowy wymiennik ciepła (GWC). Dzięki niemu wyraźnie zwiększa się sprawność odzysku energii, bo zasysane do rekuperatora powietrze ma zawsze dodatnią temperaturę i nie zamarzają w nim skropliny (gdy na skutek chłodzenia wywiewanego powietrza wykrapla się z niego para wodna). Ponieważ lód blokuje przepływ powietrza, trzeba go usuwać, a odbywa się to automatycznie przez wstrzymanie pracy wentylatora. Wtedy rośnie temperatura wymiennika i lód się topi, ale dzieje się tak dlatego, że przestaje być odzyskiwane ciepło. Wyeliminowanie tej niedogodności przez wykonanie GWC, czyli konstrukcji umożliwiającej przepłynięcie powietrza pod powierzchnią gruntu, na głębokości, na której jest zawsze dodatnia temperatura, kosztuje nawet blisko 10 tysięcy złotych. Na taki wydatek warto się zdecydować nie tyle ze względu na oszczędności energii do ogrzewania, ile na efekt chłodzenia pomieszczeń latem, gdy gorące powietrze oddaje ciepło do chłodniejszego gruntu.

Zobacz także: Jak wykonać gruntowy wymiennik ciepła?

W sumie system do domu jednorodzinnego kosztuje od kilkunastu do nawet ponad 20 tys. zł. To niewątpliwie więcej niż trzeba wydać na kominy i nawiewniki okienne potrzebne do działania wentylacji naturalnej. Jednak jeżeli zdecydujemy się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła odpowiednio wcześnie (przed rozpoczęciem budowy), możemy jeszcze oszczędzić kilka tysięcy złotych rezygnując z kominów i nawiewników, które nie są potrzebne w systemie wentylacji mechanicznej.

Czy warto inwestować w system droższy co najmniej o kilka tysięcy złotych? Trzeba przecież brać pod uwagę także to, że do działania wentylacji mechanicznej, a konkretnie wentylatorów w rekuperatorze, jest potrzebna energia elektryczna, za którą przy stale działającym urządzeniu przyjdzie płacić kilkaset złotych rocznie.

Kiedy zwróci się zakup instalacji

Wydatek na zakup systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła ma szansę szybko się zwrócić dzięki niższym rachunkom za ogrzewanie w domach, w których źródłem ciepła są drogie paliwa - gaz płynny czy olej opałowy - albo energia elektryczna.

Zobacz także:

Warunkiem jest wysoka sprawność odzysku ciepła, a ta zależy w dużym stopniu od szczelności domu. Bo jeśli zimne powietrze dostaje się do wnętrza z pominięciem wymiennika ciepła, to zapotrzebowanie na energię do ogrzewania jest wysokie, mimo działania systemu odzysku. Gdy wszystko jest zrobione jak należy, to dzięki wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła koszty ogrzewania mogą być mniejsze nawet o 1-2 tys. zł rocznie w porównaniu do sytuacji, gdy w domu działa naturalna wentylacja grawitacyjna.

Sprawdź też:

Warto wiedzieć

Czystsze powietrze

Przewagą wentylacji mechanicznej nad grawitacyjną jest to, że świeże powietrze, zanim trafi do pomieszczeń, przepływa przez filtr w rekuperatorze zatrzymujący nawet bardzo drobne zanieczyszczenia.

Każdy rekuperator jest wyposażony w filtr, który oczyszcza powietrze z pyłu. Standardowy zwykle zatrzymuje cząstki o średnicy 0,5 mm, co zapobiega przedostawaniu się do pomieszczeń na przykład zarodników grzybów i pyłków roślin. To na pewno duża zaleta systemu wentylacji z odzyskiem ciepła. Nie wolno zapominać o tym, że filtr zatrzymujący nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia wymaga regularnego czyszczenia (mniej więcej raz w miesiącu), a co kilka miesięcy wymiany na nowy.

WIDEO: Wentylacja domu. Zalety nawiewników okiennych

Wentylacja domu. Zalety nawiewników okiennych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE