Jak wzmocnić strop przed adaptacją poddasza i zaplanować schody?

2022-02-08 18:25

Dla możliwości adaptacji poddasza najważniejszym elementem konstrukcyjnym jest strop. Remont mający na celu przemianę strychu w poddasze użytkowe to spore przedsięwzięcie. Czasem konstrukcja stropu nie pozwala na jego przeprowadzenie. Podpowiadamy, jak wzmocnić strop przed adaptacją poddasza oraz jak zaplanować schody na poddasze.

Wymiana stropu drewnianego
Autor: Andrzej Szandomirski Nowo wybudowany drewniany strop wymaga nowego podparcia, ale może się to okazać atutem i posłużyć do urozmaicenia dotychczasowej przestrzeni mieszkalnej

Strop nad najwyższą kondygnacją mieszkalną może mieć inną konstrukcję niż pozostałe stropy w domu. Zwłaszcza gdy projekt zakładał, że znajdująca się nad nim przestrzeń ma charakter nieużytkowy. Nawet w domach murowanych często ten strop ma konstrukcję drewnianą. Jeśli zdecydowano się na strop z płytą Kleina, to cegły układano w niej na płask.

Adaptacja poddasza: Ocieplenie połaci, wygłuszenie stropu

Nowy strop drewniany

To najczęściej zwykła okładzina z płyt drewnopochodnych na ruszcie z belek, stanowiących część więźby dachowej. Taki strop nie ma właściwie nośności użytkowej i trzeba go zastąpić nowym. Można pozostać przy drewnianej konstrukcji, ale nie opartej na jętkach, tylko na nowych, niezależnych belkach. Można je opierać na ścianach nośnych budynku, jednak często nie da się uniknąć dodatkowych słupków podpierających strop. Trzeba o nich pamiętać zarówno jeśli planujesz wykończenie poddasza, jak i podczas wykonywania analizy obliczeniowej stropu znajdującego się poniżej, na którym się oprą. To ważne, bo słupek jest silnym obciążeniem punktowym.

Podkład podłogowy na drewnianym stropie

Do nowych belek stropowych wystarczy przykręcić płyty drewnopochodne, gipsowo-włóknowe albo dwie warstwy płyt g-k, które będą stanowić podkład pod warstwy podłogi. Między belkami koniecznie trzeba jeszcze ułożyć wełnę mineralną, która wyciszy strop. Na starej konstrukcji drewnianej można też zrobić tradycyjny strop żelbetowy. Poleca się go jednak tylko wtedy, kiedy cała nadbudowa także jest wykonywana „na mokro” – w technologii murowej i z żelbetowymi wzmocnieniami. Można wtedy prawidłowo przygotować wieniec stropowy i połączyć jego zbrojenie z prętami słupków żelbetowych, które wzmacniają nadbudowane ściany. Istniejące drewniane belki wykorzystuje się wtedy jako szalunek tracony. Na czas tężenia betonu konieczne jest wykonanie szczelnego deskowania i rusztu podpierającego ze stempli.

Metody wzmocnienia stropu żelbetowego

Jeśli już istnieje, to jego przystosowanie bywa stosunkowo łatwe. Taki strop daje też mieszkańcom komfort, bo są oni odizolowani od bezpośrednich prac przy nadbudowie. Strop należy sprawdzić obliczeniowo i w razie potrzeby wzmocnić.

Przeczytaj też:

Stropy żelbetowe: zalety i sposób wykonania >>>

Najłatwiej usztywnić go zbrojoną warstwą betonu albo podkleić od spodu pasy taśm z włókien węglowych. Można też dołożyć belki stropowe, podeprzeć konstrukcję podciągiem lub filarem albo wypełniać pustki w elementach stropowych (na przykład kanałach płyt), uzyskując w ten sposób dodatkowe wzmocnienie. Rozwiązanie zawsze musi być zaplanowane przez konstruktora. Na stropie trzeba ułożyć nowy podkład podłogowy. Choć ma on tylko kilka centymetrów grubości, jest sporym obciążeniem dla konstrukcji stropu i jego podpór.

Jak zaplanować i zrobić schody na poddasze

Najlepiej, jeśli już są. Nawet jeżeli są bardzo wąskie i strome, to łatwo można je przerobić na inne, wygodniejsze. Gdy nie ma schodów prowadzących na nadbudowywaną kondygnację, może się okazać, że trudno je zmieścić w dogodnym miejscu – albo nie pasują na poddaszu, albo zawadzają na niższej kondygnacji.

Przeczytaj też:

Schody strychowe: rodzaje. Jakie kupić? >>>

Także wykonanie otworu w gotowym stropie nie jest łatwe. Dużo łatwiej zrobić nowy strop z zaprojektowanym od podstaw otworem, niż wpasowywać otwór w istniejącą konstrukcję. Wykonanie nowego otworu jest ingerencją, która wymaga analizy. Trzeba znaleźć najdogodniejsze pasmo konstrukcyjne, optymalne miejsce podparcia. Zapewne nie obejdzie się bez przygotowania wymianów, czyli belek podpierających, albo innego typu wzmocnień – filarów, słupów.