Jakiej grubości powinno być ocieplenie poddasza użytkowego? Poradnik

Poddasze do adaptacji
Autor: Piotr Mastalerz Gdy strop jest w złym stanie, nie wolno zabierać się do prac związanych z ociepleniem i adaptacją poddasza, zanim go nie wzmocnisz

Ocieplenie poddasza należy układać, gdy dom jest doprowadzony do stanu surowego zamkniętego. Do termoizolacji najchętniej wybierana jest wełna mineralna. Jaka powinna być grubość pierwszej i drugiej warstwy ocieplenia? Materiał izolacyjny można ułożyć w połaci, między krokwiami albo na sztywnym poszyciu pod pokryciem. Zobacz, jakie są zalety tych rozwiązań.

Poddasze trzeba koniecznie zaizolować termicznie, aby dach nie stał się drogą ucieczki ciepła z domu. Jeżeli poddasze przeznaczymy na cele mieszkalne, musimy ocieplić połacie dachowe. Prace ociepleniowe pod skosami rozpoczyna się nie wcześniej niż wtedy, gdy dom jest doprowadzony do stanu surowego zamkniętego. Nie musi więc być wykończony, ale powinien mieć wstawione okna i ułożone pokrycie dachowe.

Ocieplenie poddasza: styropian czy wełna mineralna

Do ocieplania połaci dachowych najchętniej stosuje się wełnę mineralną. Wełna mineralna jest dobrym izolatorem termicznym, a oprócz tego ma odpowiednio dużą sprężystość, by szczelnie wypełniać przestrzenie między drewnianymi elementami konstrukcji dachu. Do poddaszy najlepiej nadaje się wełna o dużej sprężystości, średnio twarda. Wełna ma też jedną zaletę, która wyróżnia ją spośród pozostałych materiałów termoizolacyjnych możliwych do zastosowania na poddaszu - jest niepalna. W razie pożaru chroni drewnianą konstrukcję dachu przed ogniem.

Oprócz wełny do ocieplenia poddasza można też wykorzystać płyty ze sprężystego styropianu. Dzięki fabrycznie wykonanym nacięciom sprężynują i doskonale wypełniają przestrzenie między krokwiami. Dostępne są także płyty z grafitowego styropianu, który ma lepszą izolacyjność niż biały styropian – λ na poziomie 0,032-0,033 W/(m·K).

Łączna grubość ocieplenia dachu powinna wynosić 20-25 cm (30 cm w przypadku domu energooszczędnego) i musi się łączyć z izolacją ściany (jeśli taka istnieje), by pomiędzy dachem a resztą domu nie pojawił się gigantyczny mostek termiczny.

Przeczytaj także:

Ocieplenie dachu układane w połaci

Najlepszym miejscem na ułożenie materiału izolacyjnego ocieplenia poddasza są przestrzenie między krokwiami w połaci dachowej. Jednak wysokość typowych belek zwykle jest za mała i wymaganej grubości wełna wystaje poza krokwie. Dlatego – gdy krokwie mają być zakryte – projektuje się je od razu o potrzebnej wysokości albo układa ocieplenie w dwóch warstwach. Drugi sposób jest prostszy i skuteczniejszy. Część wełny zmieści się między krokwiami, a druga będzie ułożona od spodu połaci. Najpierw trzeba jednak zbudować stalowy bądź drewniany ruszt. Pierwszą warstwę wełny umieszcza się na wcisk między krokwiami. Drugą układa się między elementami rusztu, który ponadto będzie konstrukcją nośną dla okładziny wykończeniowej.

Grubość pierwszej warstwy ocieplenia układanej między krokwiami powinna być:

  • dla połaci zabezpieczonych folią wysokoparoprzepuszczalną – o 1-2 cm mniejsza niż wysokość krokwi. Druga warstwa dociśnie ją bowiem tak, że będzie się stykać z folią. Gdybyśmy nie zostawili tej szczeliny, folia wybrzuszyłaby się na zewnątrz, czyniąc szczelinę wentylacyjną pod pokryciem zupełnie niedrożną;
  • dla połaci zabezpieczonych folią niskoparoprzepuszczalną lub papą – o 3-6 cm mniejsza niż wysokość krokwi. W połaciach takich między wełną i izolacją z folii lub deskowaniem pokrytym papą musi być pozostawiona przestrzeń wentylacyjna, w której cyrkuluje powietrze.

WIDEO: Adaptacja poddasza: Ocieplenie połaci, wygłuszenie stropu

Adaptacja poddasza: Ocieplenie połaci, wygłuszenie stropu

Grubość drugiej warstwy ocieplenia poddasza powinna być taka, aby po zsumowaniu obu warstw otrzymać około 20-25 cm (30 cm w przypadku domu energooszczędnego). Zazwyczaj grubość drugiej warstwy ocieplenia wynosi 8-10 cm.Druga warstwa ocieplenia przynosi jeszcze jedną korzyść. Osłania mianowicie elementy konstrukcji dachu, które mają przecież mniejszą izolacyjność termiczną niż wełna. Gdyby ograniczyć się tylko do termoizolacji między krokwiami, te stałyby się mostkami termicznymi i zwiększały straty ciepła.

Ocieplenie dachu na sztywnym poszyciu - nad i między krokwiami

Wielu inwestorów uważa krokwie dachowe za element dekoracyjny i chce pozostawić je widoczne, choćby częściowo. Wtedy materiał ociepleniowy trzeba ułożyć pod pokryciem, na sztywnym poszyciu z desek lub płyt OSB przybitych do krokwi.

Jednak umieszczenie izolacji o grubości 20-25 cm jest trudne, więc lepiej ułożyć tylko jedną warstwę grubości 8-10 cm z polistyrenu łączonego na wpust i wypust i mocowanego do poszycia mechanicznie. Można też kupić kształtki termoizolacyjne z polistyrenu ekstrudowanego, które po ułożeniu tworzą oparcie dla dachówek. Eliminuje to konieczność mocowania łat. Drugą warstwę da się ulokować między krokwiami, by nie zakryć ich całkowicie. Tę wewnętrzną warstwę termoizolacji najlepiej zrobić z wełny mineralnej.

Zobacz projekty domów Muratora:

Domy na dobry początek

Domy do realizacji etapami

Domy ciepłe (energooszczędne)

Pompa ciepła – oszczędności na wyciągnięcie ręki. Zobacz projekty domów w których zastosowano pompę ciepła

NIE PRZEGAP
życie bez smogu_ramka

Autor: Murator

Udział domowych palenisk w kształtowaniu jakości powietrza jest jedną z głównych przyczyn powstawania smogu – obok transportu i przemysłu. Stan powietrza zależy od wielu czynników, nie na wszystkie mamy wpływ, jednak emisja zanieczyszczeń do atmosfery to efekt naszych działań. W walkę ze smogiem angażowane są coraz większe siły i środki. Powstają nowe ustawy i uchwały zakazujące instalowania i korzystania z nieefektywnych, dymiących kotłów oraz sprzedaży paliw niskiej jakości. Walka ze smogiem trwa.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie w akcji "Życie bez smogu".

WIDEO. Jak urządzić mieszkanie na poddaszu?

Projekty gotowe

Zaufaj doświadczeniu Muratora!

Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów.W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 1600 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Link
|

Najważniejsza jest konstrukcja domu. Ty zamiast ceramiki czy bloczków masz styropian:) W dzisiejszych czasach jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia huraganowych wiatrów niż siarczystych mrozów. Nie wspomnę już o ocieplajacym się klimacie. Dlatego do wszystkiego należy podchodzić umiarem.

RedutaDI
|

Pustak i 15cm styropianu to dzisiaj licha izolacja, stosuje się nawet 40cm (ja tak mam w szkieletowym). Nie ma czegoś takiego jak "oddychające ściany". To mit rozprowadzany przez starych majstrów. Ściana nie ma "oddychać", jeśli tak jest, to znaczy że jest nieszczelna i nie spełnia swojej roli. To ma być własnie "termos", wilgoć oddaje się przez wentylację. Zobacz, w domach szkieletowych stosuje się na ścianach od środka paroizolację, folię, właśnie dlatego, żeby było szczelnie, żeby wilgoć nie przechodziła przez ścianę. Zresztą murowana ściana też nie oddaje wilgoci tak jak się mówi, to jest zaledwie kilka procent w naturalny sposób. Ten mit obalał kiedyś Murator razem z absurdem szczeliny "wentylacyjnej" między styropianem a murem, musieli to sprostować bo masa osób robi taką głupotę.

marek kondracki
|

jzeli zastosuję wełnę mineralną określonej grubości o określonym współczynniku czy następna warstwa wełny spowoduje zwiększenie izolacyjności ,co z kompensacją,czy budując dom metodą ytong 1 pustak +styropian 15cm. nie będę miał termosu zamiast oddychających ścian .?

Zbyń
|

Super promocja z tymi rolkami Knaufa, szkoda że sie nie załapałem bo ociepliłem już dom w zeszłym roku

wojciech
|

Jeśli szuka ktoś wełny do ocieplenia swojego domu, to może przyda mu się informacja, że Knauf ma promocję teraz http://www.akcjaekoszkola.pl/

Jerzy na emeryturze
|

Przyszło mi docieplić poddasze mieszkalne.Odczułem fizycznie i finansowo tą /2011/2012/zimę.Muszę zdjąć boazerię drewnianą,usunąć luźno ułożoną watę szklaną i granulki styropianowe ulokowane między odeskowaniem podpapowym a boazerią.Poszycie dachowe to blachodachówka na ruszcie drewnianym.Ale brak ścianki kolankowej,murłata na stropie wymaga docieplenia lub dostawienia ścianki ekranującej.Wczytuję się w Wasze rady.

andrzej
|

ja zastosowałem maty ISOBOOSTER 2*T2+T1 o współczynniku 0,29 .za radą sprzedawcy zakupiłem znacznie mniejszy piec 17 Kw zamiast proponowanego 23 Kw, na poddaszu mam małe grzejniki i termostaty , praktycznie mało kiedy odkręcam . wcześniej zrobiłem badania kamerą termowizyjna , żeby sprawdzić skuteczność , rewelka, mogę przesłać bo mam na kompie, tel 607 098 852 dla wszystkich niedowiarków.

janek
|

do docieplenia poddasza użyłem wełny mineralnej classic 035