Biała muszka (mączlik) na kwiatach balkonowych: co to jest mączlik szklarniowy i jak go zwalczać

2018-03-21 13:32 Paweł Romanowski
Mączlik szklarniowy
Autor: GettyImages Mączlik szklarniowy

Mączlik szklarniowy często pojawia się na roślinach balkonowych, przypomina małą białą muszkę. Mączlik szklarniowy, który wbrew swojej nazwie nie jest szkodnikiem występującym jedynie w szklarni. Mączlik zwalczanie: jak pozbyć się mączlików atakujących rośliny balkonowe.

Skąd biorą się białe muszki szkodniki? Mączliki często wylatują ze szklarni w okresie upalnego lata. Szukają wtedy nowych roślin żywicielskich. Znajdują je na kwiatach balkonowych lub roślinach w domu. Mączliki najczęściej atakują fuksje (ułanki), szałwie, żeniszki, gerbery, paprocie. Mogą jednak pojawić się także na innych roślinach. Bardzo często pierwsze szkodniki zawleczone zostają razem z nowo kupionymi roślinami lub przylatują z pobliskich szklarni.

Jak wygląda mączlik szklarniowy?

Mączlik szklarniowy jest niewielkim owadem (2-3 mm). Trudno go pomylić z jakimkolwiek innym szkodnikiem gdyż przypomina białą muszkę – tak też jest nazywany. Nie jest jednak muchą, a pluskwiakiem. Mączlik szklarniowy ciało ma podłużne, walcowate i w charakterystyczny sposób pokryte białymi, mączystymi wydzielinami woskowatymi. Mączliki - osobniki dorosłe są mało rychliwe, latają powoli, często siadają na dolnej stronie liści. Gdy podchodzimy do rośliny masowo wzlatują w powietrze. Larwy mączlika są żółtozielone, owalne i spłaszczone. Najczęściej można je zobaczyć na spodniej stronie blaszki liściowej.

Objawy uszkodzenia powodowanego przez białe muszki: szkodniki

Dorosłe mączliki oraz ich larwy wysysają soki z liści. W miejscu ich żerowania początkowo pojawiają się żółtawe plamy, a liście delikatnie się marszczą i zwijają. Masowe występowanie szkodników szybko prowadzi do żółknięcia całych liści, a ostatecznie do ich zasychania i opadania.

Mączliki (białe muszki) podobnie jak mszyce (z którymi są spokrewnione) wydzielają lepką rosę miodową, która oblepia całe rośliny. Rośliny są osłabione i oszpecone, a w skrajnych przypadkach zamierają.

Mączlik zwalczanie: jak zwalczać białe muszki?

Do zwalczania mączlików można zastosować jeden z preparatów: Admiral 100 EC, Nomolt 150 SC, Talstar 100 EC – zwalcza owady dorosłe lub Rimon 100 EC – zwalcza larwy mączlika.
Najtrudniej zwalcza się jaja mączlika, gdyż są one pokryte białym woskowym nalotem, który ogranicza znacznie wnikanie preparatu chemicznego do wnętrza. Mączliki można zwalczać także preparatami na mszyce. Oba te szkodniki roślin mają podobny aparat gębowy – kłująco ssący. Podczas zabiegu szczególnie dokładnie należy opryskać dolną stronę liści. Środki ochrony roślin stosujemy w dawkach i terminach podanych przez producenta na etykiecie-instrukcji stosowania dołączonej do opakowania.

Pełna lista środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania oraz etykiety - instrukcje stosowania znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Mączlik szklarniowy: zwalczanie mączlika bez chemii

Dla osób, które nie chcą stosować chemii na mączliki pozostają żółte pułapki lepowe, które skutecznie wyłapują dorosłe mączliki, nie wabią jednak larw, które aż do przeobrażenia pozostają na dolnej stronie liścia.

Mączlik szklarniowy
Autor: GettyImages Mączlik szklarniowy żeruje na kwiatach balkonowych i domowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE