Mszyce: szkodniki roślin. Jak wyglądają mszyce i jakie atakują rośliny. Mszyce, objawy żerowania mszyc, choroby
Mszyce to najczęstsze szkodniki roślin. Mszyce atakują zarówno rośliny w ogrodzie, jak i kwiaty balkonowe. Zobacz, jak wyglądają mszyce, jakie są objawy żerowania mszyc, jak mszyce uszkadzają rośliny.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Mszyce na różach zawsze występują w licznych koloniach
Mszyce to małe roślinożerne owady należące do rzędu pluskwiaków. Mszyce pomimo swoich niewielkich rozmiarów są bardzo groźnymi szkodnikami zarówno roślin ogrodowych, uprawnych, jak i kwiatów domowych. Mszyce to szkodniki roślin, które mogą zaatakować niemal każdą roślinę. Niestety ich szkodliwość nie kończy się na uszkadzaniu roślin, często mszyce przenoszą rozmaite choroby.
Mszyce: jak wyglądają mszyce?
Mszyce, w zależności od gatunku różnią się wielkością (2–5 mm) oraz barwą (mszyce mogą być przeźroczyste, białe, kremowe, żółte, zielone, a nawet czarne). Mszyce to dość łatwo rozpoznawalne szkodniki roślin. Można je łatwo odróżnić od innych owadów. Mszyce mają charakterystyczne miękkie ciało zakończone spiczastym ogonkiem, który po bokach ma dwie „rurki”. Są to syfony służce mszycom do porozumiewania się z innymi osobnikami za pomocą feromonów. Zaniepokojona mszyca potrafi poinformować inne osobniki i ostrzec je przed niebezpieczeństwem.
>>Przeczytaj też: Mszyce w ogrodzie: zwalczanie mszyc. Sprawdzone sposoby na mszyce
Szkodniki roślin: kolonie mszyc - jak mszyce atakują rośliny
Mszyce zawsze pojawiają się w bardzo licznych koloniach – najpierw na wierzchołkach roślin, a później na innych częściach. Gdy kolonia mszyc jest zbyt liczna, pojawiają się uskrzydlone samice, które po przelocie na nowe rośliny dają początek następnym koloniom. W ciągu jednego sezonu mszyca wydaje kilka lub kilkanaście pokoleń, w każdym po kilkadziesiąt osobników. Młode mszyce są podobne do osobników dorosłych, jednak są mniejsze.
Objawy żerowania mszyc: jak mszyce uszkadzają rośliny
Wszystkie gatunki mszyc charakteryzują się dużą szkodliwością. Mszyce posiadają charakterystyczny aparat gębowy – gryząco-ssący, dlatego też przede wszystkim wysysają soki z roślin. Mszyce żerują zwykle na młodych, soczystych pędach wierzchołkowych, a także na młodych liściach, kwiatostanach i pąkach kwiatowych. Istnieją także gatunki mszyc, które żerują na szyjce korzeniowej, a nawet na korzeniach. Żerowanie mszycy powoduje osłabienie rośliny oraz całkowite zahamowaniem wzrostu. Objawy żerowania mszyc: pędy i liście roślin skręcają się i zaginają i żółkną, a z czasem zasychają. Wtedy mszyce przenoszą się na inne rośliny rosnące w pobliżu.
>>Przeczytaj też: Ekologiczny sposób na mszyce. Co na MSZYCE: zwalczanie mszyc
Mszyce: choroby, mrówki, spadź i grzyby sadzakowe
Liście i pędy roślin, na których żerują mszyce są oblepione kropelkami ich odchodów – nazywanych spadzią lub rosa miodową. Spadź jest słodka i przyciąga mrówki. W zamian za słodką wydzielinę chronią mszyce, nie dopuszczając do nich owadów drapieżnych. Spadź stanowi także pożywkę dla grzybów sadzakowych (sadzaków), które pojawiają się w postaci czarnych kopek. Do lepkiej spadzi często przylepiają się zarodniki grzybów chorobotwórczych. W ten sposób rozprzestrzenia się szara pleśń – groźna choroba roślin. Kolejnym zagrożeniem dla roślin są choroby wirusowe przenoszone przez mszyce. Te szkodniki roślin żerując na wielu roślinach przenoszą choroby z jednej na drugą.